Ana sayfa Mobil Nokia N9

Nokia N9

0

Görsel sanatlar, etkileyici hız…
 

135gr ağırlığında olan ve zarif, ince tasarımıyla Nokia akıllı telefonlarındaki genel konsepte göre görsel algıyı çok daha yoğun bir biçimde etkileyen N9, 3.9 inçlik AMOLED kapasitif dokunmatik ekrana, yenilikçi işletim sisteminin beraberinde getirdiği hız ve pratik kullanım artılarına sahip. Cihaz, 1Ghz corteks PowerVR SGX54A8 işlemcisini teknoloji parametrelerinde barındırıyor. 3G desteği ile hızlı internet ve dosya transferi, GPS, Wi-Fi desteği, TV / Projeksiyon bağlantısı özelliklerinin yanı sıra 16GB ve 64GB olmak üzere iki farklı depolama seçeneğiyle sunulan Nokia N9, herhangi bir SD kart, microSD için artırılabilir hafızaya sahip değil. Cihazda 1GB RAM ve Bluetooth 3.0 desteği diğer öne çıkan özellikler arasında yer alıyor. Yeni modelin ön yüzü tamamen açık, hatta dışa doğru bir kavisle tasarlanmış; bu durum çizilme faktörünü artırabilir mi sorusunun yanıtı ise hayır. çünkü ekran çatlamaya, kırılmaya ve çizilmeye dayanıklı Gorilla Glass camdan oluşuyor. Yani, dokunmatik ekran dizaynında kullanılan dayanıklı malzeme ile ekranın yoğun biçimde çizilmesine yola açacağı düşünülen herhangi bir handikap söz konusu değil. Belki Gorilla Glass ekranda çok ince kılcal çizgiler oluşabilir. Ayrıca ekranın parmak izine ve parlama durumuna karşı dayanıklı olduğunu belirtelim.
 
nokia cep telefonu
 
Nokia N9 tasarımında herhangi bir fiziksel buton yer almıyor. Cihazın işletim sistemi MeeGo 1.2 Harmattan, Linux tabanlı yeni bir işletim sistemi olan bu birim, Nokia”nın önceki işletim sistemi Symbian”ın uygulamalarını da N9″da çalıştırabiliyor. Ancak bu işletim sisteminin bir takım soruları beraberinde getirdiğini belirtmemiz gerekiyor. Nokia, MeeGo 1.2 Harmattan için güncellemeler yayınlanacağını ancak yeni versiyonun sunulmayacağını açıklamıştı. Daha önce Symbian içinde bunun gibi bir açıklama gelmişti ancak yeni sürümler sunulmuştu. Bu durum da Nokia N9 işletim sistemi bir takım soruları beraberinde getiriyor. Acaba işletim sisteminin devamı gelecek mi? Bunun yanıtı şimdilik gerçek bir muamma. Ayrıca MeeGo”da Android Market ve AppStore ile karşılaştırıldığında çok fazla uygulama yok. Bu durumun, derinlemesine ve yoğun bir şekilde uygulama meraklısı kullanıcıların pek beğenmeyeceği bir negatif durum olduğu açık.

 

N9″un en önemli artılarından biri pil ömrü. Cihaz akıllı telefon segmentlerindeki mobil internetle yoğun ve aktif kullanımdaki “ortalama 1 günlük” pil dayanıklılığı semptomuna, 1,5 güne kadar dayanan piliyle gelişmiş bir karşı duruş sergiliyor. Az enerji tüketen işletim sisteminin yanı sıra parlaklık kontrolü, yakınlık sensörü, ortam ışığı algılayıcı gibi özellikleri sayesinde pil kullanımında kullanıcısına önemli avantajlar sunuyor. Yani pil konusundaki optimizasyon, test sürecinde vurgulanması gereken ana maddeler arasında. Bütünleşik bir pil var ve pili değiştiremiyorsunuz. MicroSIM kart kullanılan cihaza yaygın olarak kullanılan SIM kartları takamıyorsunuz. Bu durum, şarjı biten ve N9″unuza ihtiyaç duyan başkalarına telefonunuzu ödünç verme ihtimalinizi oldukça düşürüyor. N9, modern toplumla ilişkili futuristik bir çıkışla: “SIM kartın telefonuma uygun değil” cümlesinin yeni kaynaklarından biri olmaya aday.
 
nokia n9
 
8MP Carl Zeiss kamera, 4x zoom özellikli ve otomatik netleme, F2.2 geniş lens açıklığı, yüz tanıma teknolojisi gibi artılara sahip. N9″un 0.3MP”lik ön kamerasında oldukça yenilikçi bir tasarım söz konusu; kamera, akıllı telefonunun üstünde değil alt kısmında konumlandırılmış, görüntülü görüşmelerin Landscape mod ile yapılacak olmasıyla ilgili bu durum, telefonu yüzünüze karşı tutuş açısı göz önüne alındığında teknolojide detay tasarımına dair artı puanı hak ediyor. N9″un siyah, turkuvaz, pembe renk seçenekleri bulunuyor.
 
Macline”ın satın alma önerisi: Nokia”nın estetik, ince ve hafif özellikleri bir araya getiren yeni akıllı telefonu N9, ilk bakışta farklı bir telefon olduğunu size hissettiriyor.
 
Notu: *****
Firma:            
Nokia
İyi haber:   Şık ve ince tasarım, çizilmeye dayanıklı ekran, 8MP kamera, multimedya performansı.
Kötü haber: İşletim sisteminin devamlılığıyla ilgili soru işaretleri.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here