Ana sayfa Donanım Nokia Lumia 1020 fotoğraf testi

Nokia Lumia 1020 fotoğraf testi

0

Nokia’nın Lumia 1020 modelinin kamerası ne kadar iyi?  En iyi fotoğraf çeken mobil cihazlar arasında şu an kuşkusuz Nokia’nın Lumia 1020 modeli 41 megapiksellik fotoğraflarıyla başı çekiyor. Nokia’nın Lumia 1020 modelinin kamerası ne kadar iyi? Sizler için bu mobil cihazı inceleyip, örnek fotoğraflar çekerek test ettik ve yaptığımız fotoğraf testinde bu sorunun yanıtını aradık… Yaklaşık 10 gün boyunca Lumia 1020 elimden hiç düşmedi. Bu süre sonunda Lumia 1020‘ye hayran kaldığımı belirtmeden geçemeyeceğim. Atölyedeki arkadaşlar da görüntü kalitesine ve manuel modlarına hayran kaldılar. Bakalım ilerleyen günlerde mobil cihazlarda ne gibi yenilikler yapılacak? öncelikle şunu belirtmem gerekirse, Lumia 1020‘nin içerisine telefon hattımı takmadım. Bu nedenle bir telefon olarak nasıl bilemiyorum. Ben fotoğraf makinesi olarak kullandım. Fotoğraf testini yaparak, fotoğraf özelliklerini inceledim. Nokia makineyi bana gönderirken, fotoğrafçılar için özel bir kılıfıyla göndermiş. DSLR makinelerdeki ‘batery grip’e benzer bir işlevi olan kılıf sayesinde, cihazınızın kullanım ömrünü %50 oranında artırabiliyorsunuz. 

 

 

 Nokia Lumia 1020 fotoğraf testi

 

çünkü şarjlı bir kılıf. Ayrıca üzerinde deklanşör bulunuyor. Bu deklanşöre 2-3 saniye parmağınızı basılı tuttuğunuzda, tuş kilidi açılıyor ve cihaz hemen fotoğraf makinesi moduna geçiyor. Ayrıca bu kılıfın hemen altında, makineyi tripoda bağlamak için de vida yeri bulunuyor. Şimdi Lumia 1020‘nin kamera özelliklerine değinmek istiyorum. Ardından çektiğimiz fotoğrafları birlikte inceleyebiliriz. 

 

Cevap Yazılımda Gizli

 

Görüntü çözünürlüğü 41 megapiksel olan Lumia 1020, gerçekte 41 megapiksel çekmiyor. Ama 41 megapiksellik görüntü kalitesi sunuyor. Peki bunu nasıl yapıyor? Cevap yazılımda gizli. çekilen fotoğraf yazılımsal destekle 41 megapiksel oluyor. Yani görüntü algılayıcı 41 megapiksel değil. Bence bu sorun olmamalı. önemli olan ortaya çıkan son ürün. Fotoğraf çekmek için Lumia 1020‘nin ProCam olarak adlandırdığı bir uygulaması var. çektiğimiz fotoğraflar bellekte iki dosya olarak saklanıyor. Bunlarda biri 41 megapiksellik büyük hali ve diğeri 5 megapiksellik küçük hali. Resmin küçük sürümü Facebook ve Twitter gibi paylaşım sitelerinde paylaşmak için uygun ve yeterli. Büyük sürümde ise istediğimiz yere yakınlaşıp detayları görebiliyoruz. Her iki boyutun da fotoğraf kalitesi gayet tatmin edici. Keskin ve canlı renklere sahipler.

 

Enstantene, ISO ve Diyafram Değerleri

 

4,5 inç ekrana sahip Lumia 1020‘nin ışık hassasiyeti 100 ile 4000 ISO arasında değişiyor. Karanlıkta çekebildiği fotoğraf kalitesi, diğer akıllı cep telefonlarına göre oldukça yüksek. Ancak tabi ki ISO artırıldıkça noiseler de hissedilmeye başlıyor. Enstantene süresi 4 saniye ile 1/16.000 saniye arasında değişiyor. Diyafram ne yazık ki F2.2 ile sınırlı. Fakat bir çok kompakt makinede arka alanı flu yapmak zorken, bu makine ile mümkün. Netliği isterseniz manuel olarak yapıp, isterseniz otomatiğe de alabilirsiniz. Ayrıca küçük bir parmak hareketiyle dokunmatik ekran üzerinden zum yapabiliyoruz. 3x yani 3 kat yakınlaştırıyor. Objektifte Carll Zeiis mercek kullanılmış. Ayrıca isterseniz +/- pozlama da yapabiliyorsunuz. -3 ve +3 arasında. Makinenin zerindeki güçlü bir Xenon flaş var.

 

 

Diğer telefonlardaki LED flaşlardan daha iyi bir aydınlatma sağlıyor. Flaş 4 metreyi aydınlatıyor. En yakın netleme mesafesi 15 cm, odak uzaklığı ise 26 mm olan makinenin sensör boyutu da 1/3,81cm. Kendi bataryası 2.000 mAh bu nedenle çabuk bitiyor. WB da 5 seçenek mevcut. Bunlar: Auto, bulutlu hava, güneş, florasan ve tungsten. Görüntü formatı olarak sadece JPEG çekiyor. Optik görüntü sabitleme, yani Titreşim önleyici mevcut. Deklanşöre bastığınız anda oluşan titreşimin-sallantının görüntüyü olumsuz etkilememesi için deklanşör geciktirme modu var. Braketleme yöntemi ile HDR benzeri bir görüntü elde ediyorsunuz. Açık ve koyu hallerini çekerek en iyi görüntüyü elde ediyorsunuz.

 

Akıllı cep telefonları arasında kullanıcıya en iyi fotoğraf kalitesi sunan cihaz, tartışmasız Lumia 1020. Ancak fiyatı 2.000 TL civarında. Şimdi gelin, çektiğimiz fotoğraflar yardımıyla görüntü kalitesine bir göz atalım…

 

Nokia Lumia 1020 ile profesyonel fotoğraflar çekmenin 5 yolu!

 

 

 

Perde Hızı: 1/100 Saniye

Diyafram: f2.2

ISO: 125

 

 

 

Perde Hızı: 1/100 Saniye

Diyafram: f2.2

ISO: 125

 

 

 

Perde Hızı: 1/1250 Saniye

Diyafram: f2.2

ISO: 100

 

 

 

Perde Hızı: 1/1250 saniye (Birden fazla fotoğrafın otomatik birleştirilmesi)

Diyafram: f2.2

ISO: 100

 

 

 

Panoramik modda çekim.

 

 

 

Perde Hızı: 1/15 Saniye

Diyafram: f2.2

ISO: 1000

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here