Ana sayfa Haber Nokia, iPhone ve iPad”i dava etti

Nokia, iPhone ve iPad”i dava etti

0

Patent ihlali yapıldı diyen Nokia soluğu mahkemede aldı
 

Apple”ın popüler iki ürününe göz diken Nokia, iPhone 3G ve iPad’i 5 farklı patenti ihlal ettiği gerekçesiyle mahkemeye verdi. Nokia”nın basın sözcüsü Paul Melin, Apple”ın başta veri iletimi ve konuşma olmak üzere ürettikleri ürünlerde kendileriyle benzer teknolojiyi kullandıklarını dile getirdi.

Nokia”nın iddiasına göre Apple, uygulamaları konumlandırma, anten konfigürasyonları, performansın geliştirilmesi, bellekten tasarruf etme ve yerden tasarruf sayesinde daha küçük ve kompakt tasarımı kendilerinden çaldığını düşünüyor.

Paul Melin ayrıca, Nokia”nın mobil cihazlar açısından çok önemli olan teknolojilerin lider geliştiricisi olduğunu belirtti. Nokia olarak mahkemeye verme sebeplerini, ürettikleri teknolojileri korumak ve yeniliklerinin yasadışı olarak kullanılmasını engellemek olduğunu da söyledi.
Ortaya atılan spekülasyonlara göre Nokia mahkeme sonucunda haklı sayılırsa, Apple”ın bu iki ürününün satışından pay alacak. Bu pay da her iPhone için 6-12 dolar, her iPad için ise 10-17 dolar arasında değişecek gibi görünüyor.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here