Ana sayfa Mobil Nokia E72

Nokia E72

0

En ideal mesajlaşma çözümü

Nokia E72, Nokia”nın bugüne kadar en başarılı olmuş akıllı telefonu E71″in platformu üzerinde kurulmuş bir model. Bakalım E72 selefi kadar büyük bir başarı yakalayacak mı? Kardeşinden daha şık olduğunu söylersek yalan olmaz. Krom- siyah karışım tasarımı E72″ye inanılmaz kaliteli ve elit bir görünüm kazandırmış. Bunun yanı sıra bir akıllı telefon için gerçekten çok ince ve hafif olduğunu da söylemeden geçmemek gerek… E71″de de olduğu gibi tam QWERTY klavyeye sahip E72″nin klavyesi biraz sıkışmış gibi görünse de kullanımı oldukça rahat. Klavyede bulunan bir dizi kısayol tuşu işinizi gerçekten çok kolaylaştırıyor. Sembol tuşuna uzun basarsanız Bluetooth”u açıyorsunuz ya da space tuşuna uzun süre bastığınızda E72″nin kamera ışığını fener olarak kullanabildiğinizi görüyorsunuz!  özellikle gece anahtar ararken çok işlevsel olacak bir özellik…
Nokia E72

 

 

Hazır arkasını çevirmişken E72″nin üzerinde 5MP kamera barındırdığını söyleyelim. Telefonun üst kısmında güç tuşu ve 3,5mm”lik kulaklık jakı girişi bulunuyor. Bu demek oluyor ki; Nokia E72 ile istediğiniz kulaklığı kullanmakta serbestsiniz. Cihazın sağında ses seviyesi tuşları ve bir sesli komut kısayol tuşu bulunuyor. Solda ise kapaklarla korundan bir adet microSD ve microUSB girişi bulunuyor. çoğu Nokia”da görmeye alışık olduğumuz kamera tuşu E72″de yer almıyor. Geri kalan tuşların her biri ön yüzde konumlandırılmış. Seçim tuşları, arama ve sonlandırma, yön tuşlarının yanı sıra E72″de dört adet kısayol tuşu daha bulunuyor. Bunlar sırayla ana menü, ajanda, rehber ve maillerinize hızlıca ulaşmanıza olanak tanıyor. Ayrıca yön tuşlarının ortasındaki seçim tuşu aynı zamanda dokunmatik yapısı sayesinde bir touchpad görevi görüyor. Parmağınızı hafifçe oynatarak istediğiniz menünün üstüne gelip, bir kere bastığınızda da bu menüye girebiliyorsunuz. Fakat bu touchpad”in biraz içerlek kalması kullanımını az da olsa zorluyor. 2.36 inç”lik 320 x 240 QVGA ekran yenilik getirmemiş ne yazık ki. Daha canlı veya yüksek çözünürlüklü bir ekran bekliyorsanız Nokia E72″nin ekranı sizi biraz hayal kırıklığına uğratabilir.

Fakat bu akıllı telefonun özellikle mesajlaşmak için tasarlandığı düşünülürse ekranın çözünürlüğü gözünüzde önemini yitirebilir… Daha önce de söylediğimiz gibi E71″in formülünden yararlanılarak oluşturulan E72″ye bu sefer masaüstü benzeri e-posta ve sohbet deneyimi gibi yeni deneyimler de eklenmiş. Ayrıca E-posta ve anında mesajlaşma (IM) çözümlerini Nokia cihazlarıyla mobil hale getiren Nokia Mesajlaşma servisi sayesinde E72, Yahoo! Mail ve Yahoo! Messenger, Windows Live Hotmail, Gmail ve Google Talk, AOL Mail ve Ovi Chat gibi e-posta ve anında mesajlaşma (IM) hesaplarına erişim sağlıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here