Ana sayfa Haber Nissan, Namie kasabasını kullanılmış elektrikli araba pilleriyle aydınlatacak

Nissan, Namie kasabasını kullanılmış elektrikli araba pilleriyle aydınlatacak

0

Japon otomobil üreticisi Nissan, Leaf model elektrikli otomobillerinden elde edilen ikinci el piller ile Tokyo’nun Namie kasabasına kendi kendine yetebilen sokak lambaları yerleştirecek. Elektrikli otomobillerin gelecekte sorun teşkil edebilecek pillerini faydalı biçimde yeniden değerlendirmek için atılan bu ilk adımda güneş panelleri de kullanılıyor. 

Fukushima bölgesindeki Namie, 2011 yılında yaşanan deprem ve ardından gelen tsunamilerden büyük bir darbe yemiş ve altyapısında ciddi hasarlar meydana gelmişti. Bu afetlerin ardından hala toparlanmaya devam eden bölge, Nissan’ın yenilikçi tasarıma sahip sokak lambalarıyla aydınlanacak. Bu yeni lambalar, alt taraflarında eski elektrikli araçların pillerine yer verirken üst taraflarında da güneş panellerini taşıyacak. Hem güç depolama hem güç üretimi yapabilecekleri için şehir şebekesine bağlanma ihtiyacı duymayan lambalar, ayrıca doğal afet zamanlarında da çalışabilecek. Daha yeni belayı atlatmış şehirde bu özellik bile başlı başına kamuoyunun onayını almak için yeterli olacaktır.

“Reborn Light” adlı proje, Nissan’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı elektrikli araçların pillerini ömürlerini tamamladıklarında yeniden kullanma alanından doğmuş durumda. Dünya çapında artan elektrikli otomobil kullanımı ve üretimi, yakında büyük miktarda kullanılmış pil stoğu oluşturacak. Bu piller, bir otomobile güç vermek için yetersiz olsa da birçok alanda hayatı kolaylaştırmak için fazlasıyla uygun ve kullanışlı olacak. 

Sokak lambalarının diğer sıradan lambalara göre daha agresif tasarıma sahip olması, şehirlerin görünüşlerine de dokunacak. Nissan görevlilerinin açıklamalarına göre, yeni sokak lambaları öncelikle Namie’ye takılacak olsa da hedef her yere bu teknolojiyi ulaştırarak temiz aydınlanma sağlamak. Temiz aydınlanma yanında, daha önce şehir elektriği olmadığı için sokak lambasına sahip olmayan ilçe ve kasabalara da bu lambalar sayesinde geceleri ışık dolacak. 


Kaynak: Züğürt.net

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here