Ana sayfa Haber Nissan Leaf”in güvenlik açığı aracın hacklenmesine neden olabilir

Nissan Leaf”in güvenlik açığı aracın hacklenmesine neden olabilir

0

Nissan‘ın 2 yıl önceki Cenevre Otomobil Fuarı‘nın yıldızı Leaf modeli halen gözde olmasına karşın şu zamanlar yeni bir sorunla karşı karşıya. Aslında anlık bir hacklenme durumu değil, Nissan bu konuda şimdilik sadece uyarıldı. Uyarıyı yapan, serbest güvenlik sistemleri geliştiricisi Troy Hunt. Troy Hunt’a göre otomobilin ısı-iklimlendirme sistemlerinde bir çeşit güvenlik açığı var ve bu açık aracılığı ile otomobilin klima sistemleri uzaktan kontrol edilebilir ve otomobil büyük hasarlar alabilir. 

Hunt, durumla ilgili detaylı bilgileri kendi blogundan yayımladı ve durumu kendi otomobilinde keşfettiğini söyledi. Kendi otomobilinin iklimlendirme sistemlerine uzaktan bağlanarak, otomobilinin sistemlerini kontrol edebildi. üstelik durum sadece kendi otomobili için geçerli değil, denediği tüm Nissan Leaf‘lerde aynı durum söz konusu. Elbette Hunt durumu Nissan‘a taşıdı ve Nissan’ın yetkilileri durumla ilgili BBC’ye konuştu. Söz konusu güvenlik açığı, NissanConnect sisteminde oluşmuş ve bu uygulama-yazılım otomobilin ısı sistemlerini kontrol eden bir sistem. 

“Bizim sistemlerimiz dünya çapında oldukça güvenli” cümlelerini ekledi ifadesine ve “mühendislerimiz söz konusu durumla ilgili çalışmalarını çözüm odaklı sürdürüyor” dedi. 

Bunun yanısıra Nissan’dan konuyla ilgili çözüm odaklı veya özel bir açıklama gelmedi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here