Nisan Ayı Android dağılımı Oreo için %5’i gösteriyor

Google’ın mobil işletim sistemi parçalı trendini sürdürüyor, yeni lider Nougat.

 

Nisan ayının ilk haftasında toplanan verileri medyayla paylaşan Google, Oreo’nun %4,6’ya yükselen pazar payını gösteriyor. Onu %30,8 ile Nougat takip ederken Marhsmallow ise %26,0 ile üçüncü sırada.

Android ekosisteminin yıllardır çözülemeyen en büyük problemi olan parçalanmışlık, bu ay da karşımızda açık ve net biçimde kendisini gösteriyor. Sistemin çok sayıda üretici tarafından kullanılıyor oluşu ve yazılım güncellemelerini yöneten tek bir merkez olmayışı, yıllar boyu güncellenmeyen, güvenlik açıklarıyla dolu telefonlar ortaya çıkarıyor. Android’in en yeni sürümü Oreo’nun çıkışının üzerinden aşağı-yukarı 6 ay geçmiş olmasına rağmen hala amiral gemisi seviyesi akıllı telefonların bile hepsi bu sürüme sahip değil.

Android’in antik diyebileceğimiz eski sürümleri KitKat, Jelly Bean, ICS ve Gingerbread de hala tabloda hatrı sayılır yerini koruyor. En son Şubat ayında bu rakamları paylaşan Google, o tabloda Android Oreo’yu %1,1’lik bir payla gösterirken Nougat’ı da %28,5’lik bir dilimle gösteriyordu.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam