Ana sayfa Sektörden Nintendo ile eğlenmeye devam

Nintendo ile eğlenmeye devam

0
  Nintendo hareket sensoru sayesinde oyun dünyasında yepyeni bir dönem başlatmıştı. Yakın zamanda ne gibi yenilikler var?

Nintendo, bundan üç yıl önce Wii”nin çıkışıyla birlikte oyun sektörünü baştan aşağı değiştiren bir süreç başlattı. Hayatında hiç oyun oynamamış, oyun konsoluna dokunmamış kullanıcıların oyunla tanışmasını sağladı.
 

Bunu da nasıl yaptı? Arabirimi geliştirerek… Wii”nin harekete duyarlı kumandasını çıkardı ve hayatında hiç oyun oynamamış bir insan bile kumandayı eline aldığında yaklaşık 30 saniye içinde oyun oynayabilir hale geldi. PC”deki gibi klavye ve mouse kullanma zorunluluğu yok.Diğer oyun konsollarındaki gibi tuş kombinasyonlarını öğrenmeye gerek yok. Olayın merkezinde ise her zaman eğlence var. Kullanıcı profiline bakıldığında Wii”den önce yüzde 80″i erkek yüzde 20″si bayan bir kitleden oluşurken; şimdi artık yüzde 45″i bayan yüzde 55-60″i erkek olan bir hedef kitleye ulaşılmış oldu. Böylece geniş kitlelere oyun oynatılabileceğini kanıtlamış olduk. ?imdi diğer konsollar da aynı kitleye ulaşmak için 2-3 sene içinde teknolojilerini daha ileriye götüreceklerini açıkladılar. Fakat Nintendo, 2-3 sene beklemenize gerek olmadığını göstermek için Wii Motion Plus”ı tanıttı. Normalde Wii kumandası harekete duyarlı hareketi algılıyordu. Biz bunu Wii Motion Plus ile bir adım daha öteye götürdük.  En ufak hareketleri de algılayabilecek son derece hassas bir kumanda aparatı geliştirdik. Kumandanın arkasına küçük bir parça takıyorsunuz ve daha sonra elinizi yavaş yavaş da oynatsanız Wii Motion Plus en küçük hareketleri bile algılayabiliyor. Mesela üç sayılık basket atmak, kılıç kullanmak, pin pon oynarken kesme hareketini yapmak… Her şey çok daha gerçekçi. Bu Nintendo”ya oyun yapan firmaların da çok ilgisini çekti. örneğin EA, Bu aydan itibaren sadece bu kumanda parçasına özel oyunlar çıkarmaya başlıyor. önümüzdeki dönem biz Wii Motion Plus”ı çok öne plana çıkaracağız.

Nintendo, Wii”nin grafiklerini geliştirmeyi düşünüyor mu?
Aslında baktığınızda yeni çıkan oyunlarda çok başarılı grafik uygulamaları var. Mesela Sega”dan çıkacak olan The Conduit ve Nintendo”dan çıkacak olan Metroit M gerçekten çok iyi grafikler sunan oyunlar. Fakat elbette bu grafikler bir PlayStation”da olduğu gibi HD değil. çünkü Wii HD uyumlu değil. Wii çıktığı zaman dünyadaki HD TV penetrasyonu yüzde 5 civarındaydı, şu anda da yüzde 20 civarında. Nintendo başkanı E3 fuarında; HD TV daha geniş kitlelere ulaştığı zaman Wii”nin de HD uyumlu bir versiyonunu mutlaka görebileceğimiz açıklamasını yaptı.

Blu-ray oynatma yeteneği de gelebilir mi?

Hiç öyle bir şey olacağını sanmıyorum. ?u anki Wii, DVD bile oynatmıyor. Nintendo, ileride Wii”ye mültimedya yetenekleri katmak isterse bu DVD veya Blu-ray oynatmaktan çok internet üzerinden streaming desteği gibi bir özellik olur muhtemelen. İkincisi Nintendo”nun yaptığı araştırmada; insanların evinde en az iki tane daha DVD oynatabilen cihaz bulunuyor. Bu sebeple Wii”yi DVD oynatmak için kullanma ihtiyacı olmuyor. Fakat iletişim kurmak açısından ve kullanıcıların bir araya gelmesini sağlamak açısından ideal. Mesela Wii”nin içinden e-mail atıp alabiliyorsunuz, arkadaşlarınızla mesajlaşabiliyorsunuz. Bunları yapabilmek için Türkiye”de olmanız bir engel değil. Sadece Türkçe dil desteği olmadığı için Türkiye”yi seçerseniz çıkmıyor. Bunun yerine İngiltere veya Almanya”yı seçebiliyorsunuz.

Türkçe”ye çevrilmesi gibi bir proje bulunuyor mu?

Evet, yerelleştirme projesi hala sürüyor. Nintendo”nun en çok başarılı olduğu bölgeler, batı Avrupa, Japonya ve Amerika. Bu sebeple; genellikle 35-40 yaş üstü, daha oyun meraklısı olmayan geniş bir kitleye de ulaştığı için tüm çok satan oyunlar o ülkenin yerel dilinde çıkıyor. Doğal olarak Türkiye”de böyle bir şey söz konusu değil. Bu sebeple bu ürünlerde çok başarılı satış yapamıyoruz. Fakat şimdi Nintendo, Almanya merkezinde bir ekip kuruyor. Ekibin başında Japonca, Almanca ve Türkçe bilen bir Türk bulunuyor. önümüzdeki iki yıl içinde işletim sisteminin ve oyunların Türkçeleştirmeye başlanacağını bekliyoruz. Fakat biz de bu arada boş durmadık. DS için Travel Coach diye bir oyun getirdik. Başta Türkçe olmak üzere beş dilde çalışabiliyor. Avrupa”nın belli başlı ülkelerini ziyaret ettiğinizde konuşan sözlük mantığında çeviri yapabiliyor. Mesela siz Türkçesini yazıyorsunuz o diğer dile çevirip sesli olarak söylüyor.

Nintendo E3″de Wii Fit Plus”ı tanıttı. Wii Fit Plus ne farklar getiriyor?
Wii Fit Plus, Wii Fit”in sonbaharda çıkacak olan yeni versiyonu. Biz baktığımızda Wii Fit”te belli bir takım eksiklikler görüyorduk. Mesela kişiye özel egzersiz programı oluşturulması mümkün olmuyordu. ?imdi içinde bir programlayıcı bulunuyor ve size günlük 7-8 tane egzersizle yarım saat, 45 dakikalık bir program çıkarabiliyor. İkinci yenilik olarak içerisinde uçma gibi yeni oyunlar bulunuyor. Mario olabiliyorsunuz ve aynı Mario oyunundaki gibi engellerden atlıyorsunuz…

Wii Fit Plus aslında bir yazılım güncellemesi. Artık denge tahtası Wii Fit Plus ile satılacak. Yani yazılım güncellenmiş olacak. Wii Fit Plus”ın içinde Wii Fit”te olan her şey var, artı olarak daha yeni oyunlar da var. Daha önceden Wii Fit almış olanlar da sadece yazılım güncellemesini satın alarak cihazlarını güncelleyebiliyorlar. Daha da güzel yanı, yazılım güncellemesi olduğu için şu ana kadar yapmış olduğunuz rekorlar, biriktirmiş olduğunuz puanlar kaybolmuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here