Ana sayfa Donanım Nintendo’dan modüler oyun konsolu: Switch

Nintendo’dan modüler oyun konsolu: Switch

0

Wii ile konsol piyasasında hareket sensörü devrimi yapan Nintendo, Wii U gibi başarısız girişimleriyle uzun süredir beklentileri karşılamaktan uzaktı.Son aylarda ortaya çıkan NX konsepti ise oyun piyasasında heyecan yaratmıştı. Ortaya çıkan Switch bu heyecanın boşuna olmadığını kanıtlar nitelikte. Switch adında da anlaşılacağı gibi modüler bir konsol. Tıpkı Wii U gibi bir tabletle gelen Switch, hem televizyona bağlanan bir konsol hem de mobil olarak kullanabileceğiniz bir tablete dönüşüyor. Wii U gibi diyoruz ama Switch ne Wii U ne de 3DS“in devamı.

Mobil oyun konsolu konusunda Gameboy“dan gelen uzmanlığı olan Nintendo, bu sefer dersine iyi çalışmış gibi. Konsol iki adet Joy-Con (Joy-Con L ve Joy-Con R) adında modüler oyun kumandası, tahminen 7 inç boyutunda bir oyun tableti, tableti taktığınızda konsola dönüştüren bir stant ve Joy-Grip adında Joy-Con“ları standart bir gamepada dönüştüren bir stantla geliyor. Konsolun aynı zamanda Switch Pro adında klasik bir oyun kumandası da var. Minimalist bir tasarıma ve logoya sahip olan Switch, tableti ve Joy-Con“ları sayesinde modüler bir yapıya bürünüyor.

Tablete Joy-Con‘ları takarak mobil bir şekilde oyun oynayabilir, istediğiniz zaman tableti konsol standına takarak oyuna büyük ekrandan devam edebilirsiniz. Bu dev oyun tableti arkasındaki stant sayesinde ise mini bir oyun ekranına da dönüşüyor. Tabletin yanından çıkardığımız Joy-Con“lar da mini birer oyun kumandasına. Evet Joy-Con“lar bu şekilde biraz küçük gibi duruyorlar ama konsol ortaya çıkınca ne kadar işe yarar olduklarını daha net göreceğiz.

Switch tanıtım videosunda karşılıklı oyun oynama imkanı da var gibi görünüyor. Hatta Switch“in e-spora yönelik takım halinde oyun oynamaya imkan tanıdığı da  ortaya çıkıyor. Cihaz hakkında teknik detaylar ortaya çıkmamış olsa da en azından videoda böyle bir vurgu var.  Yine paylaşılan videoda tablete küçük kartuşlar takarak oyun oynandığını görüyoruz. Belli ki Nintendo hayran kitlesini unutmamış. Doğrusu yeni nesil Gameboy diyebileceğimiz Switch“te kartuş kullanılması yerinde bir karar olmuş.

Switch”in Nvdia Tegra işlemcisi kullandığı Nvdia tarafından doğrulandı. Kafayı karıştıran nokta şu, cihazda nasıl bir GPU kullanıldı? Nvdia tarafından geliştirildiği ortada ama Nintendo grafik performansı konusunda hep sınıfta kalan konsollar üretiyor. Her ne kadar içinde Bethesda, EA, Ubisoft gibi büyük oyun firmalarının olduğu 48 firma Switch için oyun geliştirdiğini açıklasa da önemli olan hangi oyunların Switch için geleceği ve tabii ki grafik kalitesi. Tabii ki işin içinde Nvdia olması ve Switch“in grafik işlemcisi hakkında iddialı açıklamalar yapması biraz da olsa yüreğimize su serpiyor.  Daha fazla detayı muhtemelen Mart ayında yapılacak Switch lansmanı öncesi öğreneceğiz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here