Ana sayfa Donanım Nintendo 3DS ile Gözlüksüz 3 Boyuta Geçin

Nintendo 3DS ile Gözlüksüz 3 Boyuta Geçin

0

Gözlüklerden kurtuluyoruz işte yeni Nintendo 3DS

Bundan seneler önce 3 boyutlu görüntü, kırmızı-mavi şeritler halinde kullandığımız gözlükler sayesinde elde edilebiliyordu. Yıllar sonra teknoloji firmaları, 3D teknolojinin kapısını araladılar ve 3 boyutlu görüntü sağlayan ekranları geliştirdiler. Bu ekranlar üzerinden yayınlanan görüntüyü 3 boyutlu olarak izlemek için, tıpkı doksanlı yıllarda olduğu gibi, bir gözlük gerekiyordu. Active Shutter olarak adlandırılan ve ekrandaki 3D görüntüyü çözümleyerek kullanıcıya derinlik hissi kazandıra gözlükler, günümüz 3D teknolojisinin de temelini oluşturuyor. Fakat artık işler değişiyor… Nintendo, 3DS adını verdiği yeni oyun konsolu ile birlikte, Active Shutter gözlükleri rafa kaldırıyor!

Nintendo 3DS

Düşünsenize son yılların en önemli spor müsabakalarından biri oynanıyor. Yüksek çözünürlüklü ve 3D destekli olarak bu müsabakayı izleyebilme olanağına sahibiz. Eş dost da bu maçı sizinle birlikte bu heyecan verici müsabakayı teknolojinin nimetlerinden faydalanarak izlemek istiyor. Fakat o da ne? Maçı 3D izleyebilmek için herkesin ayrı ayrı Active Shutter gözlük takması gerekiyor! Şu aşamada yapılacak olan en ideal çözüm, müsabakayı 3D olmadan izlemek olacaktır.

 

Gözlüksüz 3D dönemi

Bu hikayeyi niye anlattık? Teknolojinin de yardımıyla birlikte bu ve benzeri senaryolarla artık sık sık karşılaşıyoruz. Bir çözüm arıyoruz. Ne var ki evde 4-5 tane Active Shutter gözlük bulundurmak pek de cüzdan dostu bir çözüm değil. Gereksinimlerin karşılanması için 3D teknolojisi konusunda yeni adımların atılması gerekiyordu. Nintendo, bu adımları atan firmaların başında geliyor. 3DS adını verdiği el konsolu, deyim yerindeyse geleceğin teknolojisinin bir ön izlemesini yapıyor.

Nintendo 3DS

Gözlüksüz 3D teknolojisini içerisinde barındıran Nintendo 3DS, bu teknolojinin önümüzdeki yıllarda yaygınlaşacağının en büyük kanıtı. Artık 3 boyutlu görüntüleri görebilmek için gözlük takmamıza gerek kalmayacak. Gerekli çözümleme, ekran katmanında yapılarak kullanıcıya salt 3 boyutlu görüntü gösterilecek. Toshiba Avrupa Görsel ürünler Pazarlama Müdürü Sascha Lange, konuyla ilgili olarak “İnsanlar gözlüksüz 3D teknolojisi için e naz 5 yıl beklememiz gerekeceğini düşünüyor. Bu “zorunlu” adımı atmak için 5 yıl beklememiz çok saçma. Göreceksiniz, 2012 yılında raflar, gözlük gerektirmeyen 3D destekli televiyonlarla dolu olacak” diyor.

 

Yeni oyun anlayışı

3DS ile birlikte yeni bir adım atıyoruz. Gözlüksüz 3D dünyasında önümüzü rahatça görebilmemizi sağlayan 3DS, el konsolu dünyasına gözlüksüz 3D”den başka önemli özellikler de katıyor. örneğin, StreetPass adı verilen bir özellik sayesinde, 3DS uyku modunda olsa bile sokakta/metroda/otobüste yakınlarda bulunan iki 3DS kullanıcısı birbirlerinden haberdar olacak ve ortak barındırdıkları oyunlar aracılığıyla karşılıklı oynama imkanı kazanacak, oyun istatistiklerini birbirleriyle paylaşabilecek ve bir nevi sosyal medya dünyasını fiziksel dünyada deneyimleyecekler. Ayrıca SpotPass adı verilen bir diğer özellik ile 3DS”in bir hotspot cihazı gibi davranmasını sağlayabiliyoruz.

Nintendo 3DS

3.5 inç ekrana sahip olan Nintendo 3DS”in arka tarafında ise iki adet kamera bulunuyor. Bu iki kamera, arka kapağa simetrik olarak konumlandırılmış durumda ve kullanıcıya 3 boyutlu fotoğraf çekebilme imkanı sunuyor. İki kameranın çektiği görüntülerin derinliğini sonradan kendimiz ayarlayabiliyoruz. Kaydedilen fotoğraflar MPO (Multi-Picture Object) uzantısına sahip. Bu uzantıyı ileriki yıllarda sık sık duyacağız.

 

3DS vs. PSP

Tahmin edersiniz ki Nintendo 3DS”in henüz gözlüksüz 3D desteği sunan bir rakibi yok. Fakat olaya 3D teknolojisine getirdiği yenilikiler açısından değil de, el konsolu açısından bakarsak, 3DS”in çetinceviz rakiplerinin olduğunu görürüz. Şu aşamada Sony”nin PSP go, PSP 3000″den sonra PSP sevdalılarının yeni göz bebeği konumunda bulunuyor. Sony”nin, önümüzdeki dönemlerde PSP 2″yi de piyasaya sürmek için çalıştığını düşünürsek, 3DS”in pazarda ne kadar başarılı olacağını merakla bekliyoruz.

Nintendo 3DS vs PSP 2

PSP go

PSP go, tasarım olarak hayli şık. Boyutlarının selefinden de küçük olması ise ayrı bir ek puan. PSP go ile birlikte Sony, hafıza kartı taşımaya son veriyor. ürün, 16GB dahil belleğe sahip. Dahili belleğin bir süre sonra sıkıntı oluşturacağı ise kaçınılmaz bir gerçek. Bu aşamada bir hafıza kartına ihtiyaç duyulabiliyor. Nintendo 3DS ile birlikte PSP go, şu sıralar el konsolu meraklılarının iki gözde ürünü. Aralarındaki rekabette kimin daha ön plana çıkacağı ise büyük merak konusu.

 

PSP2 NGP

3DS”in rakipleri arasına 2011″in son çeyreğinde bir ürün daha ekleniyor: PSP2 NGP. PSP2, 3DS”in en cidi rakibi olacak. çift analog çubuk, dokunmatik arka ekranı ve 5 inç”lik ekran boyutuyla oyuncuya ekstra kolaylıklar sağlayacak gibi görünüyor. 5 inç ve OLED teknolojisini içeren ekranı, Nintendo 3DS”e karşı PSP2″nin avantajlı duruma geçmesini sağlayabilir. Sony”nin PSP2 ile birlikte oyunculara sağlayacağı bir diğer önemli yenilik ise, kesintisiz oyun deneyimi. Nasıl mı? Şöyle ki, evinizde PlayStation 3 ile oyun oynarken acil olarak dışarı çıkmanız gerekti diyelim. PS3″ünüzde oynadığınız oyuna PSP2 ile birlikte sokakta da devam edebileceksiniz. Bu, özellikle PlayStation 3 sahiplerinin PSP2 edinmesi için düşünülmüş olmalı.

PSP 2
Yukarıda saydığımız yenilikler ve özellikleri iyice ölçüp biçtiğimizde ve genel çerçeveden baktığımızda, Nintendo 3DS ile PSP2 arasında amansız bir rekabetin yaşanacağına kesin gözüyle bakıyoruz. Zira bir tarafta gözlük takmamıza gerek kalmadan derinlik hissini başarıyla hissedebileceğimiz Nintendo 3DS, diğer tarafta ise 5 inç OLED ekranıyla, ARM Cortex A9 işlemcisiyle ve çoklu dokunma destekleyen arka paneldeki dokunmatik ekranıyla birlikte PSP2 yer alıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here