Ana sayfa Donanım Nikon D5600 inceleme

Nikon D5600 inceleme

0

Nikon D5600, giriş seviyesinde, 24 megapiksellik bir DSLR fotoğraf makinesi, kredi kartı ekstreniz geldiğinde size kalp krizi geçirtmeyecek bir fiyata sahip ve hızlı bir kamera isteyenler için tasarlanmış. 2.750 TL”den (sadece gövde)başlayan fiyatı ile D5600, iki yaşındaki D5500 modelinin hafifçe değiştirilmiş bir sürümü. Nikon D5600 incelememizde, yeniliklere ve farklılıklara bakacağız.

Tasarım ve kullanımı
Burada hiç sürpriz yok: D5600 sadece D5500’e benzemekle kalmıyor, aynı zamanda temel bileşenleri de paylaşıyor. Nikon’un giriş seviyesi DX serisi kameralarla daha önce çekim yapan herhangi bir fotoğrafçıya aşina gelecek olan,  rahatça tutulabilen, tamamen siyah, kompakt, hafif ve kolayca değiştirilebilir lenslere sahip bir kamera.

Gövde ölçüleri 4.9 x 3.8 x 2,8 inç (D5500 ile aynı) ve pil ile 465 gramlık bir ağırlığa sahip, rakip aynasız modellerden biraz ağır ancak pil ömrü 970 çekimi kaldırabiliyor. 

Tabii ki, gerçek dünyada kameranın ağırlığı takılan lenslere de bağlı. İncelememiz için 35mm f/1.8G”nin yanı sıra iki zoom objektif kullandık, 10-24mm f/3.5-4.5G ED ve 16-80mm f/2.8-4E ED.
Her iki objektif de (daha önce kullandığımız) standart 18-55mm”lik lenslerden biraz daha ağırdı. Tavsiyemiz kameranın gövdesini satın alıp, onu ayrıca alacağınız bir üst uç objektifle kullanmanızdır. D5600 güçlü bir performans sergiliyor, ancak her kamera taktığınız lens kadar iyidir.

 

Giriş seviyesi bir DSLR olan D5600, üst seviyedeki Nikon’larda yavaş yavaş kaybolan pop-up flaşı koruyor. Optik vizör, üst düzey DSLR’lerde bulunan daha parlak, daha geniş ve yüzde yüz kapsamlı beş prizmalı vizörlere kıyasla yüzde 95 kapsamlı bir beş aynalı tasarım. Arkasında, bu sınıf fotoğraf makinelerinde ve D5500’de bulunan ekranınkiyle aynı seviyede olan, dokunmatik 3.2 inçlik bir LCD ekran bulunuyor.

Sadece gövde almayı tercih ederseniz, kutudan kamera, pil ve duvar şarj cihazı çıkar. Kullanım kılavuzunu komple indirmek isterseniz Nikon web sitesini ziyaret etmeniz gerekecek. Ayrıca, D5600’ün görüntülerini doğrudan telefonunuza paylaşmanıza olanak tanıyan iOS veya Android cihazlar için SnapBridge uygulamasını seçmenizi öneririz.

 

Performans
D5600, D5500 ile aynı 24.2 megapiksel APS-C (DX-formatı) sensörünü ve Expeed 4 işlemcisini kullanmasına rağmen, bazı performans iyileştirmelerine sahip. Bunların arasında, yukarıda anılan SnapBridge uygulaması aracılığıyla, görüntü aktarma işlemini otomatikleştirmek için telefonunuzla sabit bir bağlantı sağlayabilen Bluetooth Düşük Enerji bağlantısı da var.
Hiçbir dijital kamera akıllı bir telefonla kesintisiz Facebook / Instagram paylaşımına sahip değil ve SnapBridge burada biraz işe yarayabiliyor. Bazı işlerde sonradan işe yarıyor, ancak kurulum ve kullanım her zaman beklenildiği kadar sorunsuz değil (birçok kullanıcı Apple App Store ve Google Play Store’da olumsuz yorumlar bırakmışlar). Kamera üreticileri, cihazlar arasında fotoğraf aktarımını kolaylaştırmaya çalışıyor ancak daha henüz iyi bir şekilde başaramadılar.

 

D5600, bir dizi fotoğraf çeken ve otomatik olarak onları bir video dosyasında birleştiren yeni bir hızlandırılmış film çekim moduna da sahip. Klasik hızlandırılmış çekimden daha kolay bir yöntem bu.
Görüntü kalitesi açısından gerçekten D5600 “da yanlış yapacağınız bir şey yok, özellikle kaliteli bir lens kullandıysanız. D5500″ün zaten harika olduğu söylenir. Her iki kamera da aynı sensörü kullanıyorlar, ancak aynı çözünürlüğe sahip eski modellere kıyasla daha keskin sonuçlara yol açan bir optik alçak geçiren filtreden yoksunlar.
Video da aynı: Saniyede 60 kareye kadar Full HD 1080p çekiyorlar. 4K yok, ancak bu seviye bir kameradan zaten beklenmez. Dolayısıyla, görüntü kalitesi açısından D5500’ten D5600’e geçmek için bir neden yok, ancak yine de satın alabileceğiniz en iyi APS-C sensörlerinden birine sahip.

Nikon D5600 Fiyatı: 2,750 TL (sadece gövde)

Nikon D5600 Artıları:
•    çok iyi 24MP fotoğraflar
•    Hızlı otomatik odaklama
•    Bluetooth (SnapBridge)
•    üstün pil ömrü
•    Küçük, hafif gövde

Nikon D5600 Eksileri:
•    Video 1080p/60″la sınırlı
•    D5500″e göre pek değişiklik yok

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here