Ana sayfa Donanım Nikon Coolpix P7100

Nikon Coolpix P7100

0

Nikon”un yeni Coolpix modelini kapsamlı bir şekilde inceledikten sonra neden “hızlı ve ateşli” dedik? Bunu anlamanız için P7100″e dokunmanız dahi yeterli olacak
 

Nikon Coolpix P7100 tasarımında şık hatlar dikkat çekiyor. Yuvarlatılmış gövde kenarları ve parlak kaplama ile algılarınızı harekete geçiriyor yeni Nikon Coolpix. Nikon”un önceki modeli Coolpix P7000″e göre çok daha yoğun şekilde ergonomik, tuş dizilimi tamamen yenilenmiş bir kompakt model olmasının yanı sıra P7100, gövde kalitesi ile birlikte gerçek anlamda yenilikçi bir Nikon deneyimi sunuyor.

Cihaza ön kısımdan baktığınızda hand grip kısmının önceki model P7000″e göre çok daha ergonomik bir konumlandırmaya sahip olduğunu anlıyorsunuz. P7000″e oranla biraz daha şişkin olan modelde hemen üst kısımda enstantane kadranı bulunuyor. Ayrıca; manuel kullanımda temel ayarları kolayca yapabiliyorsunuz. ön kısımda özellik atayabileceğiniz ayrı bir FN tuşu bulunması da önemli bir artı. Tabi P7000″de 1 olan FN tuşu sayısı yeni model P7100″de ikiye çıkarılmış. Bunun dışında cihazın aslında bir üst segment özelliği olarak düşündüğüm, uzaktan kumanda için kullanabileceğiniz bir kızılötesi alıcısı da mevcut.
Arka kontrol panelindeki en büyük değişiklik şüphesiz “hareketli” 3.0 inç boyutundaki LCD ekran. P7000″de ekran stabildi. P7100″de ekranı kendinize doğru yaklaştırıp yukarı veya aşağı doğru hareket ettirebiliyorsunuz. Bu da size düşük veya yüksek kadrajlarda çok daha ergonomik bir kullanım sağlıyor. P7100 ekran çözünürlüğü, 941.000 nokta sayısı ile segmentinde adeta rakipsiz bir çözünürlük değeri sunuyor.
 

nikon coolpix
 
Cihazın arka kısımdaki mod kadranı makineyi elinize aldığınızda başparmağınızla kolayca kontrol ettirilebiliyor. AF-AE-L tuşuysa sol kısımdan kaldırılmış ve ekranın hemen yanına yerleştirilmiş. önceki modelde en büyük sıkıntı bunlardı. çünkü tek elle kullanmak istediğinizde bu saydığım özellikleri kullanmak için gövdeyi iki elle tutmanız gerekiyordu.
P7100, önceki modelde olduğu gibi 10megapiksel çözünürlüğe sahip CCD sensöre sahip. 10 megapiksel, fotoğraf kalitesi olarak baktığınızda normal bir kullanıcıyı fazlasıyla tatmin edecektir.

P7100″de öne çıkan özelliklerden biri de etkileyici operasyon hızı. önceki modelinde menülerde gezinirken deklanşöre bastığınızda çekim ekranına geçmek için 2-3 sn arasında bekliyordunuz. Bu durum, genel kullanımda ve diğer ayarları hızlı şekilde yapmak istediğinizde sıkıcı bir hal alabiliyordu. Ancak bu P7100″de söz konusu değil. Kesinlikle çok hızlı tepki verebiliyor. Bunun dışında AF hızı ve kararlılığı konusunda yine P7100 oldukça iyi. P7100, her türlü kullanımda çok seri ve iyi tepki süreleri ortaya koyuyor. P7000″le karşılaştırdığımızda P7100″deki genel hız artı faktörü kesinlikle öne çıkıyor. Hız, Nikon”un yeni Expeed C2 işlemcisinin bir sonucu.

 

P7100, son derece ergonomik bir kullanım sağlıyor. P7100″ü kullanırken Pro-seviye bir D-SLR gövde kullanıyormuşsunuz gibi temel ayarları menüyle uğraşmadan makinenin üzerinde bulunan tuşlar ile yapabiliyorsunuz. Cihazın sol üst kısmındaki kadran sayesinde beyaz azarı, fotoğraf kalitesi, bracket kontrolü gibi ayarlara tek tuşla ulaşmanız mümkün. Bu menü özellikleri de P7000″e göre daha fazla detay içeriyor.

Ayarlardan bahsetmişken P7100, özellikle beyaz ayarı konusunda birçok SLR gövdeden daha fazla detaya sahip. Otomatik beyaz ayarının dışında kendinize özel 3 adet farklı beyaz ayarı yapabilmeniz mümkün. Bunun dışında direkt Kelvin(calvin) değerini değiştirerek istediğiniz renk değerlerine ulaşabilirsiniz.

P7100, 100-3200 aralığında ISO hassasiyetine sahip. Boost özelliğiyle ISO, 6400″lere kadar çıkabiliyor. P7100 menüsünde bulunan “NR” noise reduction (P7100″ün menüsünde dağılma kontrolü olarak geçmektedir) özelliğini aktif hale getirdiğinizde keskinlikten biraz feragat ederek daha üst seviyelerde ISO”ya çıkabilirsiniz.
 

nikon coolpix p7100
 
P7100, 28-200mm f2.8-5.6(35mm eş değeri) 7.1X optik yakınlaştırma yapabilen bir lensle geliyor. Bu zum değerlerini video sırasında da kullanılabiliyorsunuz. Optik yakınlaştırma bu seri kompakt fotoğraf makinelerinde çok aranan bir özellik değil. Ancak P7100″ün üzerindeki lens gayet kaliteli ve yüksek yakınlaştırma durumlarında titreşimi 2-3 F durak azaltabilen VR(vibration reduction) özelliğiyle birlikte geliyor.

Video çözünürlüğü 720p HD kalitesinde. P7100″de çok işe yarayabilecek bir özellik olarak video çekerken AE Lock yani otomatik pozlama kilidini de kullanabilmeniz dikkat çekici bir yenilik. Video özelliğinden az ışıkta elde edilen görüntüler çok iyi. Ayrıca gürültülü bir ortamda dahi ses kalitesi üst düzeyde sonuçlar ortaya koyuyor.

Pil ömrü çoğu fotoğraf makinesi için ciddi bir problemdir. Fakat P7100″de şaşırtıcı bir şekilde D5100, D3100 gibi D-SLR gövdelerde kullanılan EN-EL14 tipi şarj edilebilir batarya kullanılmış. Makineyi uzun süre kullandıkça pili kolay kolay bitiremeyeceğinizi anlıyorsunuz. Hatta uzun süreli seyahatlerinizde bile sizi sıkıntıya sokmayacak bir pil durumu söz konusu. Pilin tekrar şarj olma süresi yaklaşık olarak 3 saat.

üst düzey kompakt dijital fotoğraf makinesi Nikon Coolpix P7100″ün kullanımı çok keyifli ve bir süre sonra bu makineye adeta bağlanıyorsunuz. Tasarımı ve güçlü duruşundan tutun da, teknoloji özelliklerine kadar oldukça başarılı bir Nikon tasarımı olduğunu belirtmek gerekir. Ayrıca bu cihaz, profesyonel fotoğrafçıların yanında taşımaktan keyif alacağı ikinci bir makine olabilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here