Ana sayfa Donanım Nikon Coolpix P7000

Nikon Coolpix P7000

0

Retro tasarım, teknolojiyle buluşuyor

P7000, yepyeni bir işlemci ve tasarımla kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu, oldukça ilgi çekici bir hamle omuş, zira cihazın sadece dış görünüşü değil, işlevsellikleri de retro konseptinin üzerinden geliştirilmiş. örneğin, P7000’in vizöründen baktığımızda, diğer SLR benzeri kategorisindeki makinelerin aksine, vizörün altında hiçbir gösterge bulunmuyor. Tıpkı bundan 20 yıl öncesinin makineleri gibi, sadece kadrajı görebiliyoruz. Aynı şekilde P7000’in entegre flaşı da, 90’lı yılların makinelerinde olduğu gibi sağ uçta bulunuyor. Ayrıca cihazın sağ üst köşesinde bulunan pozlama dengesi ayarı da, klasik fotoğraf makinelerine hoş bir gönderme olmuş. P7000, bunlar gibi önemli detaylara sahip ve bu detaylarıyla olumlu puan toplamayı başarıyor.

Nikon Coolpix P7000
P7000’de yeni görüntü sensörü; EXPEED C2 kullanılıyor. Bu sayede görüntü işleme hızı P6000’e kıyasla daha iyi. 10,1 efektif megapiksel, 100-6400 arası ISO hassasiyeti ve dahili NIKKOR 7.1x optik geniş açı zoom lense sahip P7000, 720p çözünürlükte HD video çekebiliyor. EXPEED C2’nin gücünü burada da gördük ve P7000, HD videoları işleme hızıı açısından da beğenimizi kazandı.

Nikon Coolpix P7000 de kontrol butonları bir hayli fazla. Bu da, kullanıcının menüler arasında kaybolmasına sebep olabilir. Zamanla, cihazın butonlarına hakim olduğunuz zaman, daha etkileyici fotoğraflar çekeceğinize hiç şüpheniz olmasın. Eski kasa fotoğraf makinelerini anımsatan entegre flaşının haricinde P7000, bir de harici flaş yuvasına sahip. Bu sayede Nikon destekli tüm harici flaşları P7000’de kullanabilmek mümkün. Ayrıca; P7000’in içerisinde bir de dahili mikrofon bulunuyor. Bu sayede bir fotoğrafı çekerken, o an ile ilgili yorumlarınızı da kaydedebiliyorsunuz.

 

RAW dosya desteği, P7000’in için bir diğer önemli artı puan. Bu sayede kullanıcı JPEG’e bağlı kalmayarak, fotoğrafçılıkta önemli bir yer kaplayan RAW formatını da kullanabilecek. P7000’in diyafram aralığı ise, bulunduğu kategorideki diğer ürünlerden çok farklı değil. F/2.8-5.6 diyafram açıklığına sahip P7000’in 7.1x optik geniş açı zoom özelliği, 28-200mm odak aralığına denk geliyor. Bu sayede geniş açı fotoğraflardan yakın çekim fotoğraflara kadar kaliteli fotoğraf çekmek mümkün. öte yandan, sarsıntı önleyici teknolojisi sayesinde, belli bir dereceye kadar hareket halindeyken temiz fotoğraf çekebiliyoruz.

Nikon Coolpix P7000

P7000’de bulunan hareket algılama teknolojisi sayesinde, spesifik olarak surata ya da herhangi bir objeye odaklanabilmek mümkün. Yüz tanımlama modundayken, kadraja dahil olan insanların yüzlerini tanımlayan ve odaklamayı direkt olarak yüze yapan cihaz, obje takip modunda ise, ilk anda odaklandığı objeyi takip ederek odak noktasının kaçmamasına sağlıyor. Sahip olduğu lityum-iyon bataryayı etkili kullanmayı başarabildiğini de söylemeliyiz. Uzun süreli video çekimlerinde şarjın iyi dayandığı gördük. Ağırlık bakımından da oldukça ideal diyebiliriz. 310 gram ağırlığındaki P7000, SD, SDHC ve SDXC kart destekliyor.

Eğer DSLR kategorisinden bir fotoğraf makinesi edinmek için henüz erken diyorsanız ya da sürekli lens değiştirmek, DSLR ayarlarıyla uğraşmak istemiyor, fakat kapsamlı bir fotoğraf makinesi arıyorsanız, Nikon Coolpix P7000 bu taleplerinizi tam anlamıyla karşılayacaktır.

 


www.nikon.com.tr

Fiyatı: 1300 TL

Artıları

+ Şık retro tasarım
+ Zengin ayar içeriği
+ Yeni ve güçlü görüntü işleme teknolojisi
+ Dahili mikrofon

Eksileri

– Karışık buton düzenlemesi

Tasarım 5
Kullanım 4
Performans 5

Genel Puan: 92

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here