Ana sayfa Donanım Nikon 1 J1

Nikon 1 J1

0

Doğayla iç içe misiniz? Bu makale tam size göre…
 

Nikon”un objektifi değiştirilebilir kompakt serisi “1”in en stilize ve en ilginç modellerinden biri J1 test merkezimizdeydi. Kompakt oluşlarının yanında yüzlerce farklı objektife uyumluluk sergileyen bu segmentin yenilikçilik düzeyi her zaman dikkat çekiyor. Nikon 1 J1″de yenilikçi bir felsefeye dayanıyor. çünkü sahip olduğu teknoloji ile çok ilginç bir kullanıcı kitlesini kapsamayı hedefliyor. Bu konuya detaylı olarak değineceğiz. İlk olarak dış tasarımı ve kullanımına dair özelliklerden bahsederek başlıyoruz.
 

 
İlk olarak Nikon 1 J1″in dünyanın en şık aynasız fotoğraf makinelerinden biri olduğunu vurgulamak gerekiyor. Hatta belki de tüm kategoriler arasındaki en alımlı fotoğraf makinelerinden biri. Alimunyum kaplamalı gövdesi, dikdörtgen ve yuvarlak hatların uyumuyla adeta dikkat çekmek için geliştirilmiş. ölçüleri ve hatları oldukça uyumlu, ağırlığı da 225 gram; yani hafif bir aygıt. Renklerin kombinasyonu ve yazılarının fontları da sevimli. İleri seviye kompakt fotoğraf makinelerine göre daha küçük ancak muadili olan bazı aynasız modellerden daha büyük boyutlara sahip J1. Bunun nedeni inanılmaz küçüklükte bir sensöre sahip olmasının yanında diğer birçok muadilde dahili flaş bulunmazken pop-up flaşının bulunması. Flaşı 2 metre giib kısa bir menzile sahip olmakla birlikte etkili sonuçlar verdi. Fazla butonu bulunmuyor; 4 aşamalı bir kadranı bulunuyor; ancak bu LCD ekranın yanında. Yani üst kısım maksimum sadelikte. Arka yüzünde ise kompakt fotoğraf makinelerinden aşina olunan kontrol butonları var. Vizörü bulunmuyor, ekran ise 3 inç boyutlu ve 460k çözünürlükte.

 

10.1 milyon piksel fotoğraf çekim özelliğine sahip aygıtın sahip olduğu sensör dünyanın en küçüklerinden biri; bu sayede takılan objektif 2.7 çarpanla inanılmaz bir yakınlaştırma sağlıyor. Bu özelliği kuş ve makro fotoğrafçılara önemli olanaklar tanıyor. örneğin 300mm objektif kullanan bir kuş fotoğrafçısının objektifi J1″e takılınca 850mm düzeyine ulaşıyor. Böylelikle çok pahalı objektifleri almak yerine Nikon 1 J1″in çarpan özelliği kullanılabilir. Küçük bir mucize yani.Diğer muadillerde çarpan oranı maksimum 2.0 seviyesinde ortalama ise 1.6 seviyesinde. Nikon J1, bu yönüyle ileri seviye fotoğrafçıların kullanımına açık. Ayrıca kolay kullanım özelliği ile ikinci hedef kitlesi yeni başlayanlar.
 

 
Tabi burda bir parantez açmak gerekli; günümüzün trendlerinden sosyal medya da fotoğraf paylaşımını seven (Instagram gibi ağlarda…) kişiler kolay taşınabilir ve 2.7 yakınlaştırma çarpanına sahip aygıt ile harika sonuçlar elde edebilir. 1 saniyede yaklaşık 20 ardışık çekim yapıp bunlardan 5″ini seçebilme özelliği de faydalı. Netlemesi ise ışık hızında, ancak sensçrü küçük olduğundan çok iddialı değil. Tatmin edici düzeyde. Alan derinliği, enstantene öncelikli çekimlerde performansı iyi. Full HD video kaydı özelliğine sahip model ile video da slow motion kayıt da yapılabiliyor. RAW fotoğraf da çekilebiliyor. Düşük ışık koşullarında performansı çok iyi değil, ancak yeni başlayanlar için tatmin edici olacaktır. ISO aralığı 100-3200. Enstanteneyi 16.000″e çıkarabiliyor olmamız önemli bir avantaj, böylece çok hızlı anları yakalayabiliyoruz. Spor fotoğrafçıları için de kullanılabilir. Adaptörle tüm Nikon objektifler takılabiliyor, hatta Nikon”un 30 yıllık MF objektifleri ile uyum dahi gösteriyor J1.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here