Ana sayfa Donanım NIKKOR lenslerin üretimi 55 milyona ulaştı

NIKKOR lenslerin üretimi 55 milyona ulaştı

0

Nikon Ağustos 2010 itibariyle, Nikon SLR fotoğraf makinelri için üretilen NIKKOR lenslerinin toplam üretiminin 55 milyona ulaştığını açıkladı. Ayrıca Nikon”un geliştirdiği Wave Motor (SWM) ve otofokus motor kullanılarak üretilen NIKKOR lenslerin sayısı da 20 milyon oldu.
 

Nikon, aralarında NIKKOR-S Auto 5cm f/2 “nin de bulunduğu ilk NIKKOR lenslerini 1959 yılında ilk SLR fotoğraf makinesi Nikon F için üretti. Yarım yüzyıldan bu yana NIKKOR lensleri profesyonel fotoğrafçılar ve fotoğraf hayranları tarafından oldukça beğenildi. Ağustos 2009″da elli milyona ulaşan NIKKOR lenslerinin üretimi geçtiğimiz yıl da istikrarlı bir şekilde devam etti.

  NIKKOR

SWM, Nikon”un geliştirdiği ultrasonik otofokus motoru. Nikon SWM, sarsıntı sırasında oluşan dalgaları (traveling wave) dönel enerjiye dönüştürerek odaklama için kullanıyor. SWM özelliği taşıyan herhangi bir AF-S NIKKOR lens, yumuşak, sessiz ve rahat otofokus imkânı sağlıyor. SWM uygulanan ilk lens 1996 yılında duyurulan Ai AF-S Nikkor 300mm f/2.8D IF-ED. 14 yıl önce yapılan ilk sürümünden bu yana, SWM ile donatılan NIKKOR lenslerinin sayısı 20 milyona ulaştı.

SWM tanıtıldığı günden bu yana,  ultra geniş açıdan süper telefoto DX ve FX lenslere, zoom lenslere ve mikro lenslere kadar toplan 54 farklı lenste kullanıldı. Ayrıca 2007″den beri NIKKOR lenslerinin yüzde 90″dan fazlası SWM ile donatıldı.

NIKKOR

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here