Ana sayfa Haber Nihayet epilepsi tarihe karışacak

Nihayet epilepsi tarihe karışacak

0

Eğlence sektörü artık sadece konser, sinema vb organizasyonlarla değil mobil cihazlarla da sağlanan bir eğlence ve zaman değerlendirme aracı oldu. Eğlence dünyası, eğlence dünyasına yönelik çalışmalar özellikle organizasyon firmalarının yaratıcı fikirleri ve görüntü teknolojisi üreticilerin sınırsız desteği ile beraber gittikçe büyüyen ve yerinde saymayan bir sektör. 

Sektör (eğlence) içerisinde –kısmen- yer alan birisi olarak konserlerde ve sinema organizasyonlarında LED ışıkların, flaş ışıkların kullanılan pigmentlere uymayan ışıklar insan sağlığını tehdit ederek epilepsiyi tetikliyor ve epilepsiye yol açıyor. İlk nesil LED TV’lerde de kısıtlı olsa da bu rahatsızlık görüldü ve üreticiler LED teknolojilerini tekrar gözden geçirmek zorunda kaldılar.

Epilepsinin tehlikesi yadsınamazken, üstelik eğlence isteğinin stresli hayatımızdan ötürü hep yaşanması bu tarz rahatsızlıklarla bizleri burun buruna getiriyor. 5 yıllık konser organizasyonları (backstage) tecrübelerime dayanarak eğlence sektörü organizatörleri bu konuda sağlık açısından önlemlerini fazlasıyla alıyorlar.

Ancak bir adım da farklı yönden geldi. Doktorlar, araştırmacılar, girişimciler ve yazılımcılar ortaklaşa Bluetooth aracılığı ile çalışan bir giyilebilir cihaz (ürün) geliştirdi.

 

Epilepsi riski taşıyan kişilere bu ürün yavaş yavaş dağıtılmaya başlanacak. Hem araştırmalara yön gösterilecek, hem de kişileri epilepsi probleminden uzak duracak. Epilepsi demişken; eğer bol lazerli, LED teknolojili veya bunun gibi prodüksiyon sağlanan konser veya başka eğlence organizasyonuna gitmeye karar verdiyseniz, böyle bir risk olduğunu unutmadan en ufak bir rahatsızlığınızda ilgili kişilere danışın. Bu tür organizasyonlarda sağlık donanımı gerçekten üst düzeydedir.

 üreticiler, çok yakında giyilebilir cihazların tamamen sağlığa yöneleceğini ve sağlık sektörünü tamamen değiştireceğini iddia ediyorlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here