Ana sayfa Yazılım NI Session Strings Pro ve Camel Audio Arp Dimensions

NI Session Strings Pro ve Camel Audio Arp Dimensions

0

Native Instruments Session Strings PRO ve Camel Audio’nun son bankası Arp Dimensions’ı inceliyoruz.
 

Ağustos 2010 sayısında Session Strings’den bahsetmiştim ve okuyanlar nasıl heyecanlı olduğumu hatırlarlar belki. Bu paket aslında üzerinde çok az çalışılmış olan yaylı sampling ortamlarının bir seviye üste taşımayı planlıyordu. VSL gibi gerçekten klasik müzik için çok detaylı çalışmalar var ama pop, hip hop yada elektronik müzik için olan çalışmaların çoğu standartların biraz üzerine çıkabiliyor. Klasik müzik için üretilen sesleri kullanmak ise kendi alanında uzmanlaşmak gerektiğinden prodüksiyon dünyasında hafif bir kutuplaşma olmuş gibi. İşte NI, Session Strings ile bu açıklığı harika dolduran bir sample bank geliştirdi. Bu banka ile Kontakt kullanabilenler artık yaylılara da hakim olabilecekler. Session Strings tamamen Kontakt player ile başarılı yaylı partları yaratabilmek için geliştirilmiş. Sizin keman çalmanız gerekmiyor hatta teorisini bilmeniz gerekmiyor yazdığınız hemen hemen her notanın gerçek keman mantığına yaklaşması için Kontakt için gerekli her parametre programlanmış. Sizin yapmanız gereken duyum tecrübenize göre yönlendirmek. Session Strings, yaklaşık 2GB’lık harika örneklenmiş seslere sahip, yaylılar piszicato, tremelo gibi bilinen her tekniğe göre ayrı ayrı kaydedilmiş, ses kalitesi ve mastering standardın çok üzerinde.
 
camel audio
 
Key switch’ler sayesinde farklı teknikler kullanan enstrümanları aynı anda kullanmak mümkün. Native Instruments şimdi Session Strings PRO ile ikinci round”a başlıyor ve hiç de boş gelmemiş. Daha önceki versiyona göre 48 GB’lık bir depo ile 20 kat daha fazla sample içeriği sunuyor yani oldukça uzun süre kayıt yapılmış. Player oldukça geliştirilmiş artık enstrüman editlerinde çok daha serbestiz. En önemlisi ise efsane olma yolunda yürüyen ve birçoğumuzun humanizer tanımından hatırlayacağı “animatör ” opsiyonu ayarlanabilir hale gelmiş. Session Strings Pro için onbir kişilik bir yaylı orkestrası farklı düzenlemelerde kaydedilmiş. İlk bölümünde olduğu gibi rnb, pop, elektronik ve hip hop için harika ve basınçlı sesler sunuyor. Ama farklı müzik türleri içinde deneysel olarak kullanılabilir. Pro versiyonda en etkileyici özelliklerden birisi dört enstrümanı kombine kullanabiliyoruz. Enstrümanların pozisyonlarını değiştirebiliyoruz burada klasik kurulum ve modern kurulumlar arasında seçim yapabiliriz bu harika. Tamamen programlanabilir animatör sayesinde aslında kendimize özgü bir ritm yaratıyoruz. Session Strings PRO”yu kullanmak için gerekli donanımlar Kontakt 4 Player, Komplete7 Players, Komplete 7, Komplete7 elements, Kontakt 4. Bu programlardan birisine sahipseniz içerisinde açabiliyorsunuz.

 

Camel Audio
Arp Dimensions

Hatırlarsanız geçen yıl Camel Audio”ya oldukça geniş değinmiştik. Bu firma spesifik ve yüksek kaliteli yazılımlar geliştiriyor, elektronik müzik dünyasında oldukça tanınmış isimlerden. öyle durmadan etrafa plug in ve sample bank ateş etmiyorlar. Tasarımları üzerine konsantre oluyorlar ve onlar için yeni preset ve update için çalışıyorlar. Bu da uzun süreli ve daimi kullanıcı sahibi olmalarına yarıyor. Kendilerinin amiralleri Alchemy,
 

native instruments
 
CamelSpace, ve CamelPhat. Bu plug inler aslında hemen hemen her durumda yararlanabileceğimiz tasarımlar. Camel Audio çok sık olmasa da hemen hemen her müzik türünde kullanılabilecek ses bankaları geliştiriyor. Ses bankalarını oluştururken başarılı ses tasarımcıları ile çalışıyorlar ve onları isimleri ile presetleri yayınlıyorlar. Bu şekliyle magazinel bir tarafı da olmuş oluyor. Yayınladıkları son banka “Arp Dimensions” isminden de anlaşılacağı gibi arpejli bir banka. Bu da aklımıza hemen elektronik müziği getiriyor, özellikle nota bilgisi olmayan ve enstrüman çalmakta zorlanana arkadaşlar için biçilmiş kaftan. “Arp Dimensions” ı Alchemy içinde kullanabiliyoruz, ama ille de Alchemy”yi satın almak zorunda değilsiniz.

 

arp dimensions    www.camelaudio.com‘ da harika bir player”i var oradan indirebilirsiniz. Bu bankada gerçekten de inanılmaz bir yelpaze var sadece melodik sayılmaz efekt ve soundscape’ler ile renklendirilmiş. Polifonik sesler ve çoklu layer’ler ile hazırlanmış arpejler harika genişlik duygusu veriyor. Müzikal açıdan chill ve ambient türünde harika düzenlemeler yapabilirsiniz. Teknik açıdan opsiyonlar ise karekök olarak artıyor. Alchemy zaten inanılmaz özellikleri olan neredeyse kompleks diyebileceğimiz bir sistem. Hazırlanan her preset”in tüm parametrelerini kontrol edebiliyorsunuz. Senkronizasyon ise çok başarılı. 150 sesten 1200 varyasyon kullanabiliyorsunuz. 150 kategori mevcut. 35 klasik, 30 ambient, 30 dans, 18 layered, 14 Arp, 14 perkusif ve 9 bas. Tüm preset’leri web sitesinden görebilirsiniz. Tarz olarak ise Electronica, Ambient, Trance, Soundtrack, Hard Dance olarak ayrılmış.
“Arp Dimensions” daki sesleri tasarlayanlar ise oldukça başarılı isimler : Andre Ettema, Himalaya, Martin Walker, Tasmodia, Adam Szabo, Chris Sciurba, Stephan Romer, biomechanoid, Luftrum, Christian Kjeldsen, Yuroun, Gareth L Devlin, Corin Neff. Kullanımı biraz alışkanlığa bağlı ama kullanmaya alıştığınızda gerçekten çok eğlenceli ayrıca futuristik yapısıyla masa üstünüze farklı bir görüntü getiriyor. Ses kalitesi ise çok başarılı. Hem elektronik sesler ile çalışan hem de farklı bir şeyler arayanlar için iyi bir seçenek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here