Ana sayfa İnternet Ni No Kuni

Ni No Kuni

0

Göz alabildiğine uzanan, inanılmaz coğrafyalar ve daha önce hiç görmediğimiz arkadaşlar bizi bekliyor…
 

Ben role play deyince hemen heyecanlananlardanım ama birde role pkay deyince hemen yüzü buruşan ve başka ne var diyenler var. Tabi ki zevk meselesidir. Bundan pek de uzak olmayan bir geçmişe kadar neredeyse oyun dünyasını rol oyunları ve diğerleri diye ikiye ayırmak mümkündü, ancak teknolojinin gelişmesi ve oyun konsollarının galaksi dışına çıkması ile bu ayırımın da önemi kalmadı çünkü shooter, aksiyon, role play, yarış vs gibi durumlar başarılı bir şekilde birbirinin içine girmeye başladılar. Ama her oyunda ağırlığı yine bir tarz oluşturuyor. Bu nedenle günümüzde rol play gittikçe diğer platformlardan ayrışmakta ve azalmakta. Rol play deyince ilk aklıma efsanelerden Zelda, Fable, ve Okami geliyor. Bu tür oyunlar, en çok vakit ayrılması gereken oyunlar bana göre. Mesela Okami 2007’de çıktı ve ben hala oynuyorum çünkü her seferinde farklı bir şey yaşıyorsunuz. Gerçek bir rol oyununun gücü yaptığınız seçimler ile hikayenin değişmesinde yatıyor. ülkemizde bu tür oyunlar için en büyük dezavantaj maalesef dil problemi. Bence ana dilde oynamak en iyi etkiyi veriyor. örnek olarak da Uncharted”ı gösterebilirim. Şimdi kimse bana ben Uncharted”ı İngilizce de oynasaydım aynı olurdu demesin.
 

 
Ni No Kuni, bahsettiğim nadir oyunlardan biri. Tam anlamıyla bir illüstrasyon harikası diyebilirim. inanılmaz sıcak bir atmosferde geçen, çok duygusal bir oyun. Göz alabildiğine uzanan ovalar, ufuk çizgisine uzanan manzaralar, her seferinde gözlerimizi kocaman açacağımız yeni dünyalar ve tanışacağımız farklı yaratıklar… Tüm bu harika çizimler ve karakterlerin içerisinde bizi inanılmaz bir macera bekliyor.

 

Konudan bahsedecek olursak… Oliver annesini kaybettikten sonra adeta yıkılır, annesi ona pelüş bir hayvan hediye etmiştir ve artık o Oliver’ın en çok sevdiği varlıktır. Oliver’in gözünden düşen bir yaş damlası onu canlandırır ve Oliver”i fantastik bir dünyaya götürür. Burada inanılmaz bir macera başlar. Oliver”in amacı annesini tekrar hayata döndürmektir. Bu fantastik dünyada annesi kötü güçlerin elindedir ve kurtarılması gerekmektedir. Oliver bu nedenle büyücü olmayı seçer. Keşfettiği dünya canavarlar ve düşmanlarla doludur ve en kısa zamanda hem büyü yapmayı hem de dövüşmeyi öğrenmelidir. Yolunun üzerindeki köylerde ve yerleşim alanlarında ihtiyacı olan her bilgiyi ve yeteneği bulacaktır ama her şey kolay olmuyor. Bazı kapılar bir bilmece ile bazıları ise kombinasyonlarla açılıyor ve hepsine ayrı kafa yormak gerekiyor. Açtığınız her kapı ya da çözdüğünüz her bilmece ile dünya daha da büyüyor. Karşılaştığınız her düşmanın farklı yetenekleri var. Bu nedenle dövüş ve büyü sanatını iyi öğrenmeniz gerekiyor.
 

 
özellikle blok öğrenmek çok işinize yarayacak çünkü düşmanlarınızı uzun süre bloke ederseniz size ekstra bonus veriyorlar. Bu macerada yalnız değilsiniz. Başta size antrenmanlarınızda yardımcı olan arkadaşlardan üç tanesini yanınıza alabiliyorsunuz ve bir çarpışmada kontrolü onların arasında değiştirebiliyorsunuz. Dünya o kadar büyük ve imkanlar o kadar çok ki saymakla bitmez. Zaman geçtikçe ve tecrübe sahibi oldukça yetenekleriniz ve güçleriniz artıyor hatta yanınızdaki arkadaşların güçlerini de artırabiliyorsunuz. Bunun en güzel yollarından birisi onlara şeker vermek. İnanın bana, çocuklar biraz tatlı bir şey yediler mi mucizeler yaratıyorlar. Bunun için elinizdeki tarifleri kullanarak biraz yemek yapmak lazım. Buna benzer daha bir çok detay Ni nu kuni içerisinde gizli. Dünya büyüdükçe oyunun büyüklüğüne hayret edeceksiniz. Ni nu kuni acelesi olmayan bir oyun, ilerlemeye konsantre olacağınıza oyunun ve sahnelerin tadını çıkarmanızı tavsiye ederim. Bu sonsuz ve fantastik dünyada çok değişik yaratıklarla tanışacağız, ilginç arkadaşlıklar kuracağız, kendimize müttefikler edinip onları yanımıza alacağız, hatta eğiteceğiz. çizgi film uzmanları ve oyun üreticileri bir araya geldiğinde ortaya çıkan işler için harika bir örnek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here