Ana sayfa Yazılım Newtone!

Newtone!

0
öncelikle şunu söylemeliyim ki Newtone, Pitcher programına göre kullanım bakımından daha fazla deneyim isteyen bir eklentidir. üstelik, Newtone”da iyi bir vokal düzenleme yapabilmek için sadece program değil aynı zamanda, nota ve akor bilgisine de sahip olmanız gerekir. Okunan partisyonun, hangi notada olması veya olmaması gerektiği gibi hususları, söz konusu nota bilgisiyle yapmak mümkündür. Ama nota bilginiz, vokali düzenlemek için yetersizse; kaş yapmaya çalışırken, göz çıkarmanız kuvvetli bir ihtimaldir.

Tüm bunlara bağlı olarak hem Newtone kullanım deneyimini hem de nota bilgisini birleştirerek ortaya çıkaracağınız eser, sizi prodüksiyonun en zor aşamalarından biri olan vokal kaydında, kesin bir başarıya daha kolay götürebilir.
 

newtone
 
Newtone”u daha yakından tanımak için, mikserden projenize dahil edin. Ekleyeceğimiz ses dosyasını da bilgisayarın faresiyle sürükleyip Newtone”un gövdesinin ortasına bırakın. (Newtone, Playlist penceresine eklenmiş bir ses dosyasının, sol üst köşesine tıklanarak açılan menüden, “Pitch correct sample” seçeneği seçilerek de direk, söz konusu ses dosyasını işleyecek şekilde projeye dahil edilebilir.)

Emsal veya öncü Plug-in”lerine göre, “Celemony Melodyne” isimli programla benzerlik taşıyan Newtone, aslında FL Studio ile entegre çalışması ve ara yüzü bakımından, FL Studio kullanıcıları için daha pratik ve daha seridir.

Newtone”un sol üst köşesinde, “Loop, Play ve Stop” gibi ortam tuşları bulunur. “Play” tuşuna bastığınız zaman, eklediğiniz ses dosyası bitse de Newtone çalışmaya, “Stop” tuşuna basılıncaya kadar devam eder. “Loop” tuşuna basarsanız, eklediğiniz ses dosyası son bulunca, Newtone, tekrar başa dönüp dosyayı bir daha çalacaktır.

 

Newtone”un soluna doğru baktığınızda, bazı simgeler kullanılarak konumlandırılmış “File, (dosya) Edit, (biçim) Select, (seçim) Undo/Redo (geri al/tekrar yap)” menülerini barındıran bir ana menü bulunur.

“File” menüsünü kullanarak, yeni bir Newtone projesi açabilir, (New) farklı bir ses dosyasını içeri aktarabilir; (Load sample) oluşturduğumuz projeyi kaydedebilirsiniz.. (Save sample as) Açtığımız ses dosyasının notalarını, MIDI olarak dışa aktarmak için de “File” menüsündeki, “Save as MIDI” seçeneğini kullanabilirsiniz.

“Edit” menüsünün altındaki “Send to Playlist as an audio clip” seçeneği, düzenlediğiniz ses dosyasının, Playlist penceresine aktarılmasını sağlar. Yine bu menünün altındaki “Send to piano roll” seçeneği, dosyanın notalarını, Step Squencer penceresinde, seçili enstrümana aktarır. Bu iki seçenek ve daha fazlası, aynı zamanda, ana menünün hemen yanındaki tuşlarla da yapılabilir.
 

image line
 
Newtone”un sağ üst köşesinde ise, “Center, Variation ve Trans” isimli ayarlanabilir tuşlar bulunur. Bu tuşlar ince ayar tuşlarıdır. “Center” tuşu, tüm okunmuş ve Newtone”a yansımış olan ses değerlerinin, en yakın olduğu notaya daha da yaklaştırılmasını veya uzaklaştırılmasını sağlar. Bu tuşla ayarlamalar yaptığınız zaman, ses dalgalarının, notalar arasında konumlandığını görebilirsiniz.

“Variation” tuşu ile, okunan partisyonda, bir titreme (vibrato) söz konusuysa, bu hataları giderebilirsiniz.

“Trans (Transition)” tuşu, seslerin duraksama yapıp yeniden başladığı yerde, oluşan ses seviyesini farkını ve perde hızını ayarlar.

Her üç tuş da vokalistin sesini en doğal şekilde verebilmek için hazır olarak ayarlanmıştır. Ve her üçü de sadece seçili alanı veya bir bölümü değil, tüm ses dosyasını etkiler. Bu bakımdan, bu tuşlarla ayarlama yapılırken, çok dikkatli olunmazsa, seste deformasyon ya da yapaylık hissi oluşabilir.

Bu tuşlarının etkilerini ve eklediğiniz ses dosyasının en ince detaylarını kullanmak için Newtone”da görünen ses dosyasının bir bölümüne, bilgisayarın faresi ile iki kere, seri olarak tıklandığında; seçili bölüm, olabildiğince yaklaşacak ve az önce bahsettiğimiz ince ayar tuşlarıyla yaptığınız değişimler daha net gözlenecektir.

 

Bu yakından ve detaylı izlemeye, “Advanced edit mode (gelişmiş yapılandırma modu)” denmektedir. Yakınlaşan görüntüden herhangi bir sesi seçtiğiniz zaman, ortaya yeni bir yapılandırma ayarı çıktığını da görebilirsiniz. Bu ayarlar, yukarı – aşağı; sağ – sol yönleriyle yapılandırılır. Ses dosyasının seçili bölümünü tam ortasından, fare ile tutup yukarı iter veya aşağı doğru çekerseniz, sesin, (pitch) perde değerini değiştirirsiniz. örnek olarak, “Do” notasında okunmuş olan bölüm, aşağıya çekerseniz, bir alt oktavın “Si” notasında okunacaktır.
 
fl studio
 
Grafiğin, üst tarafındaki mavi çizgiden itibaren fare ile, aşağı ve yukarı oynamalar yaparsanız, sesin şiddetini değiştirmiş olursunuz. Fare imleci aşağıya çekilirse, ses şiddeti düşecek; yukarı itilirse, ses şiddeti artacaktır. Seçili dosyanın sol başından, fare ile oynamalar yaptığınız zaman, seçili sesin pozisyonu değişecektir. Yani, okunuş sırasına göre daha erken veya daha geç okunacaktır. Ama şunu unutmamak gerekir. Seçili kısım, sola doğru çekildikçe, kendinden bir önceki sesi yutacak ve onun yeri kadar da uzayacaktır. örneğin, okuduğunuz şarkıda “Bana göre…” kelimeleriyle başlayan ve devam eden bir kısım var diyelim. Bu ses dosyasının, “Bana göre” cümlesi okunan noktasına yaklaşalım ve “göre” kelimesini bulalım. Bu kelimenin, ekrana yansıyan grafiğinin, sol tarafından tutup sola doğru çekerseniz, “Bana” kelimesi çektiğiniz kısım kadar kaybolacaktır ve “göre” kelimesi de bir o kadar uzayacaktır. Ve ortaya az önce bahsettiğimiz (vibrato) titreme sorunu çıkabilir. Bu kelime, “göööööreeeee” şeklinde yapay bir hal alabilir.

Grafiğin sağ tarafından, aşağı – yukarı fare hareketleriyle, sesin hız ayarını yapabilirsiniz. (Volume ramp ve Formant) “St.” Birimi olarak değerlendirilen bu ölçü sayesinde, sesin daha tiz veya kalın olması sağlanabilir.

Newtone”un en pratik tarafı, ekranda görünen tüm sesleri seçip (CTRL + A) farenin sol tuşu ile üzerine tıkladığınızda, tüm seslerin, alakadar oldukları en yakın sese, hemen oturtulmalarıdır. Böylece, aldığınız kayda ve solist kalitenize güveniyorsanız, her hece veya kelimeyle tek tek uğraşmak zorunda kalmazsınız.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here