Ana sayfa Mobil Netflix yeni ödeme yöntemiyle Apple App Store ücretlerinden kurtulacak

Netflix yeni ödeme yöntemiyle Apple App Store ücretlerinden kurtulacak

0
netflix, ipad
iPad üzerinde Netflix

Netflix yeni deneysel testinde Apple App Store masraflarından kurtulmak için kullanıcıları farklı bir ödeme sistemine yönlendiriyor. Bazı kullanıcıların aktardığına göre, abone olmak isteyen kişiler, uygulamadan mobil web sayfasına yönlendiriliyor ve orada ödeme yapmaları için gerekenler gösteriliyor. Bu yönlendirme, Apple’ın ilk ödemeden %30, devam eden abonelikten de her ay %15 komisyon almasını engellemiş oluyor.

İlgili Haber: Acil Durum Uyarıları Artık Netflix ve Spotify Üzerinden de Paylaşılacak!

Sadece Netflix değil tüm uygulamalar için geçerli olan bu komisyon oranı, geliştiricileri gittikçe daraltmaya başladı. Haziran ayında on farklı ülkede test edilen özellik, bu ay 33 ülkeye ulaştı. Test süreci, TechCrunch’a açıklanana göre 30 Eylül’de sonlandırılacak. Sistem şuan dev abone sayılarına sahip ABD, Birleşik Krallık gibi yerlerde aktif değil fakat Kanada, Avustralya, Meksika ve Japonya abonelik için mobil sayfaya yönlendiriliyor. Netflix konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Firmalar uygulama mağazalarından kurtulmak için yeni yollar arıyor

The Verge’e verilen bir demeçte Netflix şöyle diyor:

Yeni oturum açma yöntemlerini farklı platformlar için sürekli olarak deniyoruz. Bu denemelerin hepsinin amacı müşterilerimizin neyi en çok sevdiğini anlamak. Bunlardan öğrendiğimiz her şeyi dünyanın etrafındaki Netflix abonelerine daha iyi bir hizmet vermek için kullanıyoruz.

Son zamanlarda birçok firma akıllı telefon uygulama mağazalarındaki komisyonlarla mücadele etmeye başladı. Epic Games, popüler oyunu Fortnite’ı Android için yayına aldı fakat Play Store’a yerleştirmedi. 2015 yılında Spotify, web üzerinden abone olanlara daha düşük fiyatlar sunarak farkındalığı arttırdı. 2016 yılında bu baskıları gören Apple, abonelik ücretlerini sabit %30’dan devam eden ödemeler için %15’e düşürdü.


Aracı: Shannon Liao / The Verge

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here