Ana sayfa Haber Nest, Amazon ve Apple”la daha iyi rekabet için Google”la birleşiyor

Nest, Amazon ve Apple”la daha iyi rekabet için Google”la birleşiyor

0

Aralık ayından bu yana görüşülmekte olduğu söylenen karar sonrasında Nest’in CEO’su Marwan Fawaz artık doğrudan Pixel, Chromecast ve Google Home çalışmalarını yürüten Google’ın donanım birimi şefi Rick Osterloh’a rapor verecek. Söz konusu duyuru, Osterloh’un CNET ile yaptığı bir dizi görüşmeleri bağlamında hazırlanan bir blog yazısında gündeme geldi. 

Osterloh bu sohbette bu hamleyi yapma sebebinin, tüm yapay zeka destekli donanımların daha yakından ortak çalışma yürütmesini sağlamak olduğunu belirtti. “Google’ın makine öğrenimi ve yapay zeka konusunda yaptığı tüm yatırımlar Nest ürünlerine katkı sağlayabilirler. Tüm bunları bir arada geliştirmek daha mantıklı. Gelinecek doğal bir aşamaydı” diyor Osterloh. 

Alphabet’in 2015 yılında kurulmasından bu yana yöneticiliğini Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin yapıyor. Otonom araç birimi Waymo ve sağlık ve hayat bilimleri birimi Verily ile birlikte Nest’ de kurumun diğer bölümlerinden ayrılmışlardı. Nest bugüne kadar ayrılan diğer birimler arasında en yüksek kazancı sağlayan birim oldu. Fawaz’ın CNET’e yaptığı açıklamada Nest ilk olarak 2011 yılında akıllı termostatını çıkardığı günden bu yana toplam 11 milyon ürün satışı yaptığını söyledi. Bu rakamlar arasında Nest’in termostatı, gaz dedektörü, Dropcam’den esinlenen Nest Cam güvenlik kameraları ve firmanın Nest Secure home security system (Nest Secure ev güvenlik sistemi) ile Hello video doorbell (video diafon) sistemi de yer alıyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here