Ana sayfa Haber Nesnelerin İnterneti geliyor ancak adil kullanım kotası büyük bir engel

Nesnelerin İnterneti geliyor ancak adil kullanım kotası büyük bir engel

0

Nesnelerin interneti platformu, LTE Advanced teknolojisinin Türkiye’ye de gelmesiyle birlikte kullanılabilir durumda olacak ancak bunun önünde büyük bir engel var. üstelik aşılmaması konusunda inat edilen bir engel var; adil kullanım kotası. Hiçkimse bu kısıtlamanın veya uygulamanın tam olarak nedenini açıklamasa da önümüzdeki günler için kaldırılmayacağı yetkili ağızlar tarafından tekrar üstü kapalı bir şekilde açıklandı. Fiber internetin tercihinde de ayrıca bir engel olan bu kota uygulaması, internetin hızı geliştikçe sınırı artıyor ve hızlı internetin kullanımı yaklaşık günlük 5-6 saate varabiliyor. Hız artısını kazandıkça, veriler çoğalıyor ve adil kullanım kotasına, internet hızınızla aynı doğrultuda ulaşmış oluyorsunuz. Elimizde yine aşağı yukarı 2 veya 3 mbps’lik bir internet hızı kalıyor haliyle. 

Fiber bir tarafa; 4G internetin ve ileride beklenen 5G’nin büyük nimetlerinden olan IoT teknolojisi, bu adil kullanım kotası sayesinde büyük zarar görecek. IoT, tüm nesnelerin internete bağlanmasını sağlayarak, akıllı ev, akıllı ofis, akıllı şehirler gibi projeleri oluşturan bir yapı taşı. Aslında kullanılabilir durumda olan boyutu akıllı ev ve akıllı ofis tarafı. Böylece ev eşyaları veya ofis eşyaları daha az yakıt harcayarak ekonomiye ve ekolojjiye katkı sağlıyor. Hoover, geçtiğimiz dönem içerisinde IoT teknolojisine sahip mutfak eşyalarını ve diğer beyaz eşyalarını tanıtmıştı, Hoover’ın teknolojileri, kullanıcıyı yıkama ve diğer işlemler konusunda bilgilendirerek uygun kullanımı sağlıyor.

Standart, her haftasonu 2’şer film izleyen bir kullanıcının günlük internet kullanımı 50 veya 60 GB’tan oluşuyor. Kişisel olarak hem iş istasyonları için hem de aktivitelerde kullandığım internet, günlük 90GB’ı geçebiliyor. Fiber ile birlikte bu oran artmaya başladı ve böylece adil kullanım kotası meselesi olmadan sadece 5 6 saat boyunca interneti kullanabiliyorum. Bunun ayrıca daha fazla internet erişimi sağlayan kullanıcılar tarafından da bakmak lazım.

IoT teknolojisinden faydalanmak isteyen iş yerleri ve diğer kullanıcılar, tahmin olarak günün yaklaşık 1 veya 2 saatini fiber hızında veya kendi hızında kullanabilecekler. İşin özeti günlük 2GB mbps internet ile IoT kullanılması pek de mümkün değil.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here