Ana sayfa Makale Nesnelerin İnterneti evleri geleceğe taşıyor

Nesnelerin İnterneti evleri geleceğe taşıyor

0

Yaşamınıza dahil olan tüm cihazlar internete bağlanırsa ne olur? Sadece bilgisayarlar ve akıllı telefonlar değil, her şey: saatler, hoparlörler, ışıklar, kapı zilleri, kameralar, pencereler, pencere panjurları, su ısıtıcıları, cihazlar, mutfak eşyaları, diğerlerini de siz sıralayın. Peki ya bu cihazlar iletişim kurabilir, size bilgi gönderebilir ve komutlarınızı alabilirse? Bilim kurgu değil; bu, Nesnelerin Interneti (IoT), ve ev otomasyonunun ve akıllı evlerin önemli bir bileşeni.

Ev otomasyonu, tam olarak şuna benziyor: bir düğmenin (veya sesli bir komutla) basit bir şekilde basılmasıyla evdeki öğeleri (pencere gölgeliklerinden evcil hayvan besleyicilerine kadar) kontrol etme yeteneğini otomatik hale getiriyor. İstediğinizde açıp istediğinizde kapatabileceğiniz bir lamba takmak gibi, bazı aktiviteler basit ve nispeten ucuzlar. Diğerleri, gelişmiş gözetleme kameraları gibi, daha ciddi bir zaman ve para yatırımı gerektirebiliyor.

Pek çok akıllı ev ürün kategorisi var, böylece evinizdeki ışık ve sıcaklıktan kilitlere ve güvenliğe kadar her şeyi kontrol edebilirsiniz. İşte evin her odası için düşünebileceğiniz ürün kategorileri.

 

Kontrol merkezleri

Akıllı hoparlörler
Evlerimiz daha akıllı hale geldikçe, Alexa, Google Assistant ve Siri, güvenilir dijital yardımcılarımız haline geliyorlar, cihazlarımızda yaşıyorlar ve alarmları ayarlamak, müzik çalmak ve zorlu ödevlerini çocuklara öğretmek için komutlarımızı bekliyorlar. Bir sesli yardım platformu düşünüyorsanız, birini  seçmelisiniz. En iyi seçenekler birlikte iyi çalışmazlar. Birden fazla odayı donatmak istiyorsanız da, tek bir asistana bağlı kalmalısınız. 

Sesli asistanlar iki farklı yerde ortaya çıktı, ama şimdi büyük ölçüde birleştiler. Amazon Echo’daki Alexa, ses kontrollü bir hoparlör fikrini tanıttı ve o zamandan beri Amazon Fire TV cihazlarına ve bazı üçüncü taraf hoparlörlere eklendi. Bir hoparlör olarak başladığından, çoğu insan başlangıçta çoğunlukla bunu müzik dinlemenin bir yolu olarak düşündü. Amazon, Alexa’yı üçüncü taraflara açtıktan sonra, akıllı ev sağlayıcılar, ışıklarınızı ve termostatınızı sesle kontrol etmek gibi şeyleri yapabilmeniz için onu kullandılar.

Google Assistant ve Apple’ın Siri”si, Android telefonlarda ve iPhone’larda sesle arama özellikleri olarak işe başladılar. Her iki sistem evde, ofiste veya arabanızda olsun, telefon görüşmeleri yapmanıza, arama yapmanıza, müzik çalmanıza ve telefonunuzdaki metin mesajlarını yanıtlamanıza izin veriyordu. Google, televizyon ve akıllı hoparlörlerle eve yayılma açısından Apple’dan daha iyi bir iş çıkardı.

Alexa, Google Assistant ve Siri günümüzde hemen hemen her akıllı ev cihazını kontrol edebiliyorlar. Hem Alexa hem de Google uygulamalarında, “Evden ayrılıyorum” gibi çok adımlı rutinleri kontrol etmek ve kurmak için birden fazla cihaza sahip odalar oluşturabilirsiniz.
Akıllı ev otomasyonu merkezleri

Akıllı ev cihazlarının en önemli noktası, basit görevleri daha da basitleştirmektir. Fakat, hangi uygulamanın ışıkları kıstığını hangisinin elektrikli tencereyi açtığını hatırlayamazken bazı şeyleri de unutmak kolay olabilir. Neyse ki, bu sorun için bir çözüm var, ama ek bir donanım gerekiyor: kontrol merkezi.
Akıllı ev otomasyonu merkezleri, bağlı cihazlarınızı birleştirmek ve onları sadece basit bir uygulamadan kontrol etmek için kullanılan bir çözümdür. Fakat tüm merkezler eşit olarak yaratılmamışlardır; farklı merkezler farklı bağlantı protokollerini desteklerler, dolayısıyla kullandığınız cihazları destekleyen bir merkez bulmak önemlidir. Bluetooth LE, Lutron ClearConnect, Wi-Fi, Z-Wave ve ZigBee, tümü bağlanmanın en popüler yollarından bazılarıdır, bu yüzden mümkün olduğunca bu standartların çoğunu destekleyen bir merkez aramalısınız. Bağlanabilen cihazlarınızı konfigüre etmek ve tetiklemek için daha fazla yol bulunduğundan, IFTTT (If This Then That) desteği de yararlıdır.

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli şey: iyi bir uygulama. Bağlı tüm cihazlarınızı tek bir yerden kontrol edecekseniz, gerçekten kullanmak istediğiniz uygulamayı bulduğunuzdan emin olmalısınız. 

Bu nedenle, evinizde bir dizi bağlı cihazınız varsa, hangi cihazlara sahip olursanız olun, sizin için uygun olan bir merkez bulmalısınız.

 

Güvenlik kameraları
Akıllı bir evin en büyük faydalarından biri, aslında orada olmadığınızda neler olduğunu bilmektir. İster çocuklarınızı, evcil hayvanlarınızı isterseniz de mücevher koleksiyonunuzu kontrol ediyor olun, ev güvenlik kamerası, uzaktan göz atmak için harika bir araçtır.

özellikler cihazdan cihaza değişse de, güvenlik kameraları canlı veya kaydedilmiş videolarla evinizde olup biteni izlemenize olanak tanır. Ancak tüm kameralar eşit şekilde üretilmemiştir. Bazılarının alarmları vardır veya aktiviteleri tespit ettiğinde size bildirimler gönderebilir, bazıları iki yönlü ses sunar, bazıları bebeğinizi izlemenizi amaçlar.

Cihaz desteği de önemlidir. Favori kameralar, ister telefonunuzdaki bir uygulama isterse bir web tarayıcısı olsun, her yerden kontrol etmenizi sağlar. Ek özellikler kameradan kameraya değişir.

 

Videolu kapı zilleri
2015 FBI Suç İstatistikleri raporuna göre, o yıl yaklaşık 1,5 milyon hırsızlık olmuş, bunların yüzde 70’inden fazlası da evlerde olmuş. Şaşırtıcı bir şekilde, bu suçların çoğu gündüz saatlerinde gerçekleşmiş, bir kapıdan veya pencereden eve girilmiş. Mülk hırsızlığı, haneye tecavüz, veranda korsanları ve hatta istenmeyen kişilere karşı korunmanın bir kolay yolu da kapınızı açmadan önce kapıda kimin olduğunu belirlemektir. Evsahipleri için ilk savunma hattı olan videolu kapı zilidir, sadece dışarıda kim olduğunu görmenize ve konuşmanıza izin vermez, aynı zamanda siz uzaktayken veya cevaplayamazken kapınıza yaklaşan ziyaretçilerin görüntülerini de kaydeder.

Bu akıllı cihazlar, genellikle telefonunuza canlı video görüntüsünü yansıtmak için Wi-Fi”yi kullanırlar ve çeşitli özellikler sunarlar, bunların arasında bulut video depolama, hareket algılama, akıllı kilitler ile çalışma ve sirenler de vardır. 

 

Akıllı kilitler
Akıllı bir kilit, gerçekten akıllı, bağlantılı bir evin en önemli kısmıdır. Sadece geldiğinizde girip çıkmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda uzaktayken evinize giren ve çıkan kişileri de izler. Bazı modeller sadece kapıları açmak ve kapatmak için telefonunuzu kullanmanıza izin verir. Bazıları arkadaşlara, aile üyelerine veya bakım personeline özel ayrıcalıklar atamanızı sağlar. Diğerleri, diğer akıllı ev cihazlarından ve servislerinden ses komutları veya tetikleyiciler kullanılarak etkinleştirilebilir. 

 

Akıllı ev güvenlik sistemleri
Nesnelerin Interneti, akıllı telefonunuzu ve bir uygulamayı kullanarak kapı kilitlerinizi, ışıklarınızı, termostatlarınızı, süpürgelerinizi, çim biçme makinelerinizi ve hatta evcil hayvan besleyicilerinizi uzaktan kontrol edebileceğiniz akıllı bir ev kurmayı, hiç olmadığı kadar kolaylaştırdı. Ayrıca evinizi hemen hemen her yerden izlemeyi, basit (ve nispeten ekonomik) bir hale getirdi. Akıllı güvenlik sistemleri, son derece özelleştirilebilir ve kendi kendine yapma (DIY) kitleri olarak veya profesyonel kurulum ve izlemeyi de içeren tam gelişmiş kurulumlar olarak hazırlar. 

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, sizin izleyebileceğiniz bir sistemle devam edebilir veya eviniz, alarmla uyarıldıklarında itfaiye ve polis birimlerine başvuracak olan profesyoneller tarafından 7 gün 24 saat gözetleneceği, bir abonelik sistemine girebilirsiniz. Tabii ki, sahip olacağınız daha fazla kapsam, daha fazla maliyet anlamına da gelir.

özel bir güvenlik sistemi için hazır değilseniz, iç ve dış güvenlik kameraları, videolu kapı zilleri ve akıllı kilitler dahil olmak üzere, telefonunuzu veya tabletinizi kullanarak evinizi her yerden izleyebilmenizi sağlayan birçok farklı cihaz mevcut.

 

Akıllı termostatlar
2011 yılında orijinal Nest Learning Thermostat, günlük rutininizi öğrenebilecek ve buna göre ısıtma ve soğutma programları oluşturabilecek şık bir cihaz içinde Wi-Fi bağlantısı sunarak dünyayı sallamıştı. Nest piyasaya ilk giren bağlantılı termostat değildi (Kanadalı Ecobee ondan iki yıl önce çıkmıştı), yine de yeni bir pazar oluşturmaya yardımcı olan bir oyun değiştiriciydi. Ecobee ve Nest’in her ikisi de hala mevcut, ancak şu anda Carrier, Honeywell, Trane ve diğerleri gibi ısıtma soğutma endüstrisinden gelen sıkı rekabetle karşı karşıyalar. 

Evinizi daha akıllı yapmak istiyorsanız, termostatla işe başlamak iyi bir noktadır ve ısıtma ve soğutma maliyetlerinizi azaltarak önemli miktarda para tasarrufu yapmanıza da yardımcı olabilir. Ancak, tüm akıllı termostatlar eşit değildir; bazıları basit ısıtma ve soğutma sistemleri için tasarlanmıştır ve temel program ve programlama seçeneklerini sunarken, diğerleri karmaşık çok aşamalı sistemler için tasarlanmıştır ve ısıtma, soğutma, nem alma ve havalandırma sistemlerini kontrol ederler. çoğu akıllı ev cihazında olduğu gibi fiyatlar da özelliklere ve kapasitelerine göre değişir. 

 

Akıllı lambalar
Lambalar son yıllarda hızla akıllandı. Artık standart akkor ampulünüzü, akıllı telefonunuzda veya tabletinizde sadece birkaç dokunuşla kontrol edebileceğiniz çeşitli bağlantılı çözümler ile değiştirebilirsiniz. Ama akıllı ev piyasasındaki bu kadar çok seçenekten hangisi sizin için daha uygun? 
Akıllı lambalar, programlı zamanlayıcılar ve uzaktan kontrol seçenekleri gibi geleneksel ampullerle elde edemeyeceğiniz bir kontrol ve etkileşim derecesi sunuyorlar. Daha da kullanışlılar; bir akıllı telefonun ekranına dokunmak duvardaki düğmeye basmaktan daha kolaydır.

 

Robot süpürgeler
Süpürgeler de uzun bir yol kat ettiler. Artık bir Galapagos kaplumbağasının büyüklüğünde, hantal, tekerlekli bir teneke kutuya bağlanmış bir plastik hortumla birlikte süpürgeyi sürüklemek zorunda değilsiniz. Aslında, kanepeden inmenize bile gerek yok. Yine de nispeten yeni bir ürün kategorisi gibi görünse de, parmağınızı kıpırdatmaya gerek kalmadan evinizde toz, evcil hayvan tüyleri ve diğer döküntüleri toplamaya yardımcı olacak birkaç iyi robot süpürgesi mevcut. 
Daha geleneksel modellerin aksine, robot süpürgeler otonom ve (çoğunlukla) akıllılar. Yardım gerekmeden evin içinde dolaşmak için lazerler, anakartlar, sensörler ve hatta Wi-Fi ile donatılmışlar. Birkaç istisna dışında, onlarla hiç etkileşimde bulunmak zorunda kalmazsınız.

 

Akıllı banyo tartıları 
Banyo, sağlık söz konusu olduğunda düşündüğünüz ilk oda ve teknoloji açısından da düşündüğünüz son odadır. Ancak sağlık ve zindelik giderek daha fazla birbirine bağlı hale geldikçe, mütevazı ölçekle başlamak üzere banyoda daha fazla akıllı ev cihazının ortaya çıkması mantıklıdır. Evet, bazı akıllı banyo tartıları kilonuzu tweet edebilir (izninizle tabi), ama bu onları akıllı yapan şey değildir. Akıllı bir tartı almanın asıl nedeni, size çok fazla iş kalmadan sağlığınızı ve zindeliğinizi net bir şekilde görebilmenizdir.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, en akıllı banyo tartıları en iyi fitnes takipçileriyle uyumludur. Kablosuz veya Bluetooth bağlantılı bir tartı ile bir fitnes takipçisini eşleştirdiğinizde, her iki cihazdaki verileri görmek için sadece bir uygulama kullanırsınız. Kalp atış hızı monitörünü ya da evdeki tansiyon ölçen cihazı da bunlara katın, bir tablo oluşturmanıza ve günlük olarak not tutmanıza gerek kalmadan daha fazla bilgi toplar ve bunları ilişkilendirebilirsiniz. 

 

Akıllı mutfak cihazları

Daha akıllı pişirin
Telefonunuzla, bir uygulama üzerinden yemek sipariş vermeyi gerektirmeden yemek pişirme yöntemleri var. Yemek yapmayı ve teknolojiyi seviyorsanız, bağlantılı ev aletleri ve mutfak cihazları, akıllı eviniz için ideal araçlardır. Pişirme işleminin bazı kısımlarını otomatikleştirebilir, yemeğinizin ilerleyişi hakkında sizi güncel tutabilir veya bir tarifi doğru şekilde uyguladığınızdan emin olabilirsiniz.

Akıllı mutfak gereçleri, herhangi bir mutfak cihazı grubu gibi çeşitlidir. Fırınlar gibi geniş, çok amaçlı cihazlar da vardır, kahve makineleri gibi özel ama yaygın araçlar da. Ve daha önce duymamış olabileceğiniz ama daldırma tipi karıştırıcılar gibi onlarsız nasıl yaşadığınızı bilmediğiniz benzersiz ama inanılmaz kullanışlı aletler de var. İster mutfakta kullanın ister sadece kahve veya tost yapın, mutfakta hayatınızı kolaylaştıracak pek çok cihaz var.

 

 

Yararlı cihazlar
Mutfağınızı daha akıllı hale getirmek için cihazlarınızı değiştirmeniz gerekmez. Ucuz ve kullanımı kolay cihazlar, pişirmenizi geliştirebilir ve temizlemede size yardımcı olabilir. Genellikle 100 doların altındalar ve onları kullanmadığınız zamanlarda mutfak dolaplarında dururlar.
Fırında yemek pişirmek ve içecekleri karıştırmak için, eğlenceli ve kullanışlı cihazlar var. Doğru içerik oranlarını kullandığınızdan emin olmak için akıllı telefonunuz veya tabletinizdeki bir uygulama ile çalışan tartılara bağlanabilirsiniz. Tartı, karıştırma kabını veya çalkalayıcıyı gerçek zamanlı olarak izler, ne kadar döküleceğini söyler ve hatta bir şeyden kazara çok fazla dökülme ihtimaline karşı ayarlamalar yapar. Uygulamalar yemek tarifleri ile dolular ve bunlara kendiniz de ekleme yapabilirsiniz. 

Bu arada bir mutfak termometresi, pişirme yaparken iki farklı yemeğin sıcaklığını ölçmek için kablolu problarını kullanarak Bluetooth bağlantısı ile izler. Sayıların yükselişini izlemek için tüm zamanınızı ayırmanıza bile gerek yoktur, çünkü mobil cihazınızdaki bir uygulama ile bağlantı kurduğunuzda, bir şeyin istenen sıcaklığa ulaştığını size haber verir.

 

Vakumda pişirme
Vakumda pişirme (Sous Vide), yiyeceklerin vakumlama yoluyla havası tamamıyla alınmış naylon torbalar içinde düşük sıcaklıkta (60 C°) uzun sürede pişirme yöntemidir. 

Bu yöntemle pişirilen yiyeceklerin hiç su ve yağ kaybı olmadığından lezzetleri mükemmel olmaktadır. Ancak pişirme derecesi düşük olduğundan yiyeceklerin sağlıklı hazırlanması için temizlik konusunda çok dikkat edilmelidir. Bu nedenle son yıllarda yeniden bazı tanınmış aşçılar tarafından gündeme getirilmesine rağmen yöntem sağlık açısından hala tartışmalıdır.

Amerika”da bazı eyaletlerde lokantalarda kullanılması yasaktır. Vakumda pişirme yöntemi evde yemek yapanlar arasında da son zamanlarda oldukça popüler hale geldi. Yöntemi kullananlar pişen yemeğin lezzetinin kıyas edilmez derecede üstün olduğunu iddia etmektedirler. Vakumlama işlemi için özel bir vakum aleti gerekmektedir. Evlerde kullanımı yaygınlaştığından piyasada çeşitli model ve markaları bulabilirsiniz.

 

Mutfak tezgahı cihazları

Tezgahınızda yer varsa, tüm işi sizin için yapan yüksek teknoloji ürünü pişirme cihazları alabilirsiniz. Akıllı bir fırın, pişirdiğiniz yiyeceğe bakmak için bir kamera kullanır ve en iyi nasıl pişireceğinizi tam olarak belirler. Sıcaklığı veya zamanı ayarlamanıza gerek yoktur. Sadece yapmak istediğiniz yemek türünü onaylayın ve geri kalanını onun yapmasına izin verin. Pişen veya kızaran yiyeceğinizi izlemek için kamera da kullanabilirsiniz. 

Yüksek teknoloji kadar olmasa da, bağlantılı airfryer fritöz, mutfak aletlerinize başka bir alet daha ekler. Havayla kızartma, kızartmaya benzer gevrek bir dış yüzey üretirken, yiyecekleri hızlı pişirmek için ısıtılmış, sirkülasyonlu hava kullanır. Derin kızartma ile aynı değil, ama bir miktar yağ kullanımında ona yaklaşıyor, tavuk oyununu tamamen değiştirebilir.

 

Büyük cihazlar
Harcayacak paranız varsa, büyük cihazların akıllı versiyonlarını da alabilirsiniz. Büyük firmalar birkaç yıldır bağlantılı buzdolapları ve fırınlar üzerinde çalışıyorlar. LG’nin SmartThinQ dolabı gibi bazıları durumlarını kontrol etmenize izin veriyor, böylece düzgün bir şekilde çalıştığından ve yeterince buzunuz olduğundan emin olabiliyorsunuz. Samsung’un buzdolabı gibi diğerleri de kendi dokunmatik ekranlarına sahipler ve eviniz için bir iletişim merkezi olarak işlev görebilirler, hatta içeride kamera bulunuyor, böylece alışverişe çıkarken neyin bittiğini görüyorsunuz. 

Bu daha büyük akıllı cihazların fiyatları da yüksek, birkaç bin lira harcamayı göze almalısınız. Bir yanlarıyla, tasarım, imalat kalitesi ve özellikler bakımından üreticilerin en son akıllı olmayan cihazlarına eşdeğer olma eğilimindeler. Paslanmaz çelik yüzeyler ve daha ucuz seçeneklerde bulamayacağınız diğer güzel dokunuşları bunlarda bulabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here