Nesnelerin İnterneti ağ yönetimini nasıl etkiliyor?

Infoblox DNS Mimarı Cricket Liu sizler için yazdı: IoT, ağ yönetimini nasıl etkiliyor?

Infoblox DNS Mimarı Cricket Liu güzel bir makale hazırladı sizler için. 4G'nin de iyice yayılmasıyla kullanılır hale gelen IoT, ağ yönetimlerini nasıl etkiliyor?

Nesnelerin İnterneti ya da IoT’ye ilişkin etrafta çok fazla şey konuşuluyor: Üretimi, tarımı, tıbbı ve günlük yaşamımızı nasıl dönüştüreceği; destekleyeceği yeni özellikler; habercisi olacağı yeni dönem hakkında. Ağlara ve ağ teknolojilerine dayanan IoT, insanlar, özellikle de ağ yöneticileri tarafından yayılıp yönetiliyor. Son yıllarda ağ yöneticilerinden “daha azı ile daha fazlasını yapması” istendi: daha az bütçe ile, daha az sayıda elemanla.

IoT’nin ağlara ve ağ yöneticilerine etkisi üzerine düşünmeye biraz zaman harcıyorum ve bazı teoriler de geliştirdim. Infoblox yakın zamanda ağ profesyonelleri arasında bir araştırma yaptırdı ve bu teorilerden bazılarını test etmek için IoT üzerine müşterileri ile iki tartışma paneli düzenledi.  Araştırma ve bu paneller çoğunlukla şüphelerimi doğruladılar. Örneğin, başlangıçta hiç IoT cihazına sahip olmadığını söyleyen pek çok müşteri ile konuştum. Zorlandıklarında ve somut örnekler verildiğinde (ağa bağlı işaret okuyucuları, gözetleme sistemleri, HVAC sistemleri, yazar kasalar, otomatlar ve benzerleri), çoğu en azından oluşmaya başlayan bir IoT altyapısına sahip olduklarını fark ettiler. Böylece araştırmaya katılanların %75’i ağlarında ofis ekipmanı “Nesneleri” bulunduğunu, %70’i ise ağlarında güvenlik “Nesneleri” bulunduğunu belirttiler.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam