Ana sayfa Makale Nepal

Nepal

0

Dünya”nın çatısına yolculuk…
 

Genellikle Nepal denince Hindistan’a cok benzeyen onun bir parçasıymiş gibi algılanan bir ülke gelir insanların aklına. Biraz da mistik öğeler elbette. Hindistan”a bu kadar yakın bir ülkeden beklenebilecek belli başlı şeyler. Aslına bakarsanız ben de Nepal’e seyahat etmeye karar verdiğim anda aynı düşüncelere sahiptim. Fakat bu güzel ülkeye vardığım anda durumun hiç de öyle olmadığını anladım. Nepal fazlasıyla “kendine has” ve evet tahminlerdeki gibi “gizemlerle dolup taşan” bir ülke. üstelik Orta Asya”nın güneyinde çin ve Hindistan dışında komşusu da bulunmuyor. Adeta iki dev kültür mirasının ortasındaki bir diğer çok önemli miras Nepal; ama küçük bir coğrafi alan üzerinde. ülkenin kuzeyinde Everest”i yani yaklaşık dokuz kilometrelik uzunluğuyla dünyanın en yüksek noktasını da içine alan Himalayalar yer alıyor. Güneyde ise Terrai adlı ormanlık alan yer alıyor.
 

 
Nepal halkını Hindistan’dan gelen Racputana asıllı Gurkal’larla Güney Hindistan’dan gelen Bhutia’lar ve Nevar’lar oluşturuyor. ülke halkının %80 i Hindu. Yaklaşık 30 milyon kişinin yaşadığı Nepal”de insanlar tarımla uğraşıyor. Nepal”de çok sayıda etnik grup bulunmakta ve çok sayıda dil konuşulmaktadır. Devletin resmi dili Nepali, Sanskritçe ve Moğolca. Kişi başına düşen milli geliri 240 dolar olan Nepal, dünyanın en fakir ülkeleri arasında. 1990″lı yıllardan itibaren ekonomisinde birtakım olumlu gelişmeler yaşanmaya başlamış olmasına rağmen henüz yoksulluğun giderilmesine yönelik yeterli bir gelişme sağlanamamış. Bayrağı gibi kendi de başlı başına özel bir ülke Nepal. Köyleri, yemekleri, samimi, güler yüzlü insanları ve kendine has muhteşem kültürü ile kucaklıyor ziyaretçilerini.

Bizim seyahatimiz sırası ile başkent Katmandu, aynı bölgede bulunan Bhaktapur ve Patan, Chitwan Milli Parkı ve tracking meraklılarının uğrak yeri olan Pokhara’dan oluşuyordu. Tüm bu bölgeler ve ülke hakkında turistik ve tarihi bilgilere bizim de bu gezimizde rehberliğimizi yapan Melih Eriş’in Nepal Dünyanın çatsına Yolculuk kitabı ve internet sitesinden ulaşmak mümkün. Bu yüzden bu yazımızda Nepal de yapılması gerkenleri paylaşmayı tercih ettim.

 

Ama öncesinde biz fotoğrafcılara neler vaad ediyor bu ülke biraz ondan bahsedelim.
Başkent Katmandu’dan batı yönüne 300 km”lik bir güzergah içinde muhtşem doğa ve manzara fotografları çekebilir, balta girmemiş ormanlarda doğal yaşamında gergedan ve timsahları görüntüleyebilir, daracık sokaklarda Nepal’in mimarisini ve güzel insanlarını fotoğraflayabilirsiniz. Buradaki insanların ortak noktası ilginç kıyafetleri ve her biri devasa birer hikaye barındıran yüz ifadeleri. Himalayalar”ın doruklarına vuran sabah güneşi ile güne başlayıp, ışığın dik olduğu öğlen saatlerinde şehrin içine karışıp dost canlısı insanların sohbetlerine ortak olup, akşamın büyülü saatlerinde titizlikle işlenmiş mimari dokuyu hissedebilrsiniz.

Sivrisinekler
Nepal için planlayacağınız gezi öncesinde bazı konulara dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer yazın gidecekseniz şunu aklınızdan çıkarmayın; ülkenin en önemli sorunlarından biri sivrisinekler, sivrisineklerden korunmak için ne yaparsanız yapın mutlaka sizi bir şekilde yakalar ve kaşıntı, yara bere içinde bırakırlar. Bu nedenle size tavsiyem; Nepal”e bir gezi planlıyorsanız kısa şortlar, kısa etekler ve t-shirt”ler yerine mümkün olduğunca bedeninizi kapatan ama bir yandan da ince olan giysiler tercih edin. Ayrıca yanınıza bol miktarda sinek kovucu sprey alabilirsiniz. Bunlar, gündüzleri pek fazla etki etmese de geceleri daha rahat uyumanıza yardımcı olabilir.
 


 
Sağlık
Unutmayın, Türkiye”den ya da dünyanın herhangi bir ülkesinden Nepal”e ayak bastığınızda, artık kendi ülkenizde değilsinizdir. Bu nedenle kendi ülkenize göre bazı alışkanlıklar burada pek fazla işe yarayamayabilir. örneğin, Nepal”de hastalandınız diyelim, ve bir sağlık kuruluşuna gidip muayene oldunuz. Size verilecek ilaçlar, Nepal halkına göre ilaçlar olacaktır. örneğin mide sorunları yaşıyorsunuz; kendi ülkenizdeki ilaçların aynısı Nepal”de olmayabilir. Sonuç olarak temkinli olun ve ilaçlarınızı da bavulunuza yerleştirmeyi sakın unutmayın. Yanınıza çeşitli ağrı kesiciler, mide koruyucular, vitaminler, grip hapları alın.

 

Yiyecekler
Nepal, daha önce gördüğüm Hindistan”a göre çok daha sağlıklı yiyeceklerin olduğu bir ülkeydi. Burada çok ucuz yemekler de var, çok pahalı restoranlarda yiyebileceğiniz pahalı yiyecekler de. Baharat, yiyeceklerin teması gibi; her yiyecekte egzotik baharatlara rastlayabilirsiniz. Nepal”in egzotik meyveleri, ilginç sebze yemekleri var. Elbette görür görmez sizi şoke edebilecek bazı türlere dair yiyecekler de Nepal”in birçok yerinde karşınıza çıkabilir. Bu arada eğer macerayı görmek isteyip te yaşamayı aklınıza getirmeyenlerdenseniz ülke de McDonald”s”ta var.

Egzotik Yüzler
Nepal”in insanları cana çok yakın. Fotoğrafçılara çok alışıklar, bunun nedeni ülkenin gelirlerinin büyük bölümünü turizmden geliyor olması. ülkeye dünyanın birçok ülkesinden turistler ve fotoğrafçılar geliyor ve halkta onlara poz vermekte adeta ustalaşmış. Bir Hindu”yla karşılaştığınızda emin olun size sempatik pozlar verme gayreti içinde oluyor. Elbette doğal yaşam anları da çok özel bu egzotik ülke de. Hemen her yerde Doğu kültürünün farklı temalarını size yaşatan insan portrelerine ulaşabilir, bu ülkenin eşsiz güzellikleri ile fotoğraflarınıza farklı temalar ekleyebilirsiniz.
 


 

Mimari
Nepal”in en önemli özelliklerinden biri de mimarisi. ülkenin mimari yapılarından kendine özgü bir tarz dikkat çekerken Hint ve çin etkisi de her kirişte her olukta, çatı da hissediliyor. Bu yönüyle de Nepal, değişik mimari yapılara ilgili fotoğraf severlerin ilgisini çekmeye daha uzun yıllar devam edeceğe benziyor.

İklim
Nepal”in iklimi oldukça değişken; bir anda güneş yerini yağışlı havaya bırakırken hemen sonra rüzgar başlayabiliyor. Ancak genelde havanın bunaltıcı derecelerde sıcak olduğunu belirtebiliriz. özellikle yaz aylarında sıcaktan kavrulmanız olası. Bu nedenle bavulunuzda mutlaka birden fazla şapka bulundurun. Eğer unutursanız da ülkenin her yerinde yöresel şapkalar sizi bekliyor olacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here