Ana sayfa Yazılım Nedir bu WWDC?

Nedir bu WWDC?

0

Her yaz yapıldığını, çeşitli sunumlarla Apple”ın show yaptığını biliyoruz. Ama asıl amacı ne?

WDC”nin açılımı “Worldwide Developers Conference” yani “Dünya çapında Geliştiriciler (yazılım – donanım) Konferansı”. Aslında başında “The Apple” ifadesi de mevcut ama pek sık kullanmamaya özen gösteriyorlar. Her halde sadece Apple”a ait bir konferansmış gibi gözükmesini istemiyorlar ama bu biraz tuhaf. Zira WWDC tam anlamıyla sadece Apple”ın konferansı.

Tarihleri boyunca bu tür Apple etkinlikleri açılışlarındaki Apple sunumları ile anıldılar. WWDC de onlardan biri. Ama WWDC”de sunumdan sonra hayat devam ediyor. Sadece bu sunumun popüleritesine kapılıp heyecanı ilk elden yaşamak isteyenler dışında, “Developer” denilen insanlar için daha önemli ayrıntılara geçiliyor. Fakat etkinliğe katılan her türlü insana burada ihtiyaç var. Bu etkinlikte Developer”lar bire bir Apple Mühendisleri ile buluşabildikleri gibi, onlar için çok önemli olan kullanıcı kitleleri ile de karşılıklı temas fırsatı buluyorlar. Apple bu etkinlik için “nedir?” diye soranlara: “WWDC Apple için teknoloji geliştirenler için yıllık döngüsü olan en önemli etkinliktir.” diyor. Gerçekten de öyle.

Developer
Developer kimdir? Neden WWDC onlar için önemlidir? sorularını biraz irdeleyelim.
Bilgisayar ve yazılım dünyasında “Developer” diye yazılım ve donanım icat eden, geliştiren insanlara denir. Apple için yazılım ve donanım geliştiren insanlara da Apple Developer deniyor. Apple Developer”lar Apple için çok değerli çünkü Apple”ın yazılım ve donanım piyasasındaki rakipleri kendinden -bir kaç ürün dışında- bayağı bir önde. Para edebilen şey, üzerinde çalışılabilir şey olduğu ve popüler olanın para ettiği göz önüne alınırsa, Apple Developer”ların Apple”da devam etmesi önemli. Bu açıdan WWDC, hem Apple için, hem de Apple Developer”lar için çok faydalı bir etkinlik.

  WWDC
WWDC ilk 1983 yılında Monterey, California”da yapılmış. O zamandan beri WWDC için hep yaz ayları seçilmiş. Katılımın yüksek ve dünya çapında olması için yaz aylarının seçilmesi gayet mantıklı. WWDC 2002 yılına kadar Mayıs ayında yapılmış. 2003 – 2005 yılları arasında Haziran tercih edilmiş. 2006 yılında ise Ağustos”a kayılmış. 2007 ve 2008″de tekrar Haziran”a dönülmüş. Bu yıl da yine Haziran ayında yapılacak.
Konferans 1998″den beri hep Steve Jobs”un yaptığı bir Keynote sunumu ile açıldı. Bu gelenekselleşen sunumlara artık “Stevenotes” denmeye başlanmıştı. Ama bu sene Steve Jobs”un sağlık sorunları nedeniyle bu gelenek büyük ihtimalle sekteye uğrayacak. Fakat son yıllarda Mac Os X”in yenilikleri içeriğinden şaşmayan sunum, yine de birileri tarafından yapılacak.

Sunumla açılan konferans genelde 4 – 5 gün sürüyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi dünyanın dört bir yanından insanlar WWDC”nin havasını solumaya geliyorlar. Burada otellerde konaklıyorlar (parkta yatanlar da yok değil) ve katılabildikleri etkinliklere katılyor, Apple Mühendisleri ve ürünlerinin kullanıcıları ile temas kurma şanslarını değerlendiriyorlar. Ancak sırf keyiften bu konferansa katılmak biraz tuhaf olurdu, çünkü hiç de yabana atılamayacak bir katılım ücreti söz konusu. örneğin WWDC 2009 için katılım ücreti 25 Nisan”a kadar 995 $, bu tarihten sonra için 1295 $ olarak belirlenmiş.

Tabii bunların dışında Apple, profesyonel ve sürekli katılımcılar için çeşitli içeriğe ve ücretlere sahip çeşitli programlar geliştirmiş. Asılnda bunlar sadece WWDC”yi kapsamıyor. “Apple Developer Connection Membership” adıyla tanımlanan üyelikler Apple”ın geliştiricilere yönelik her türlü etkinliğini kapsayan oldukça çeşitli programlar. öğrencilerden, sadece online katılımcılara kadar çeşitli kitleler düşünülmüş. Bunlar ve daha bir çoğu ile ilgili geniş bilgi Apple”ın sitesinde mevcut.

WWDC bu yıl yine Haziran ayında yapılacak demiştik. Tam olarak:
Tarih: 8 – 12 Haziran 2009
Yer: Moscone West, 747 Howard Street San Francisco, California
 
WWDC Etkinlikleri
WWDC etkinlikler 4 – 5 gün boyunca devam ederken genel olarak 4 başlık altında toplanıyorlar.

Technical Sessions
“Technical Sessions” adından da anlaşıyacağı gibi teknik sunumları içeren bir etkinlik. Burada daha çok Apple Mühendisleri tıpkı Steve Jobs”un sunumları gibi sunumlar yapıyorlar. Bu sunumlar daha çok başlıklar altında toplanmış, konuları daha ayrıntılı irdeleyen ve paylaşan sunumlar. Bu sunumların içeriğini daha çok iPhone OS, Mac OS X ve Mac OS X Server yazılımları oluşturuyor. Katılımcılar işletim sistemlerine gelen yenilikleri ve sistemler üzerindeki alt yapı çalışmalarını ayrıntılı bir şekilde takip edebiliyorlar. Buradan aldıkları donelerle yeni ürünlerini ne yöne doğru evriltmeleri gerektiğini ve yeni ürünleri nasıl tasarlamaları gerektiğini kafalarında daha iyi şekillendiriyorlar. Tabii tüm konferansların içeriği farklı. Farklı başlıklar altında onlarca konferans ilerleyen 4 – 5 gün içine yayılmış bir şekilde devam ediyor. Herkes uzmanlık alanına göre bir takip programı hazırlıyor. Tabii pek çok üst düzey firma bu tür planlarını daha organize bir şekilde halledip, geliştiricilerine efektif programlar hazırlıyorlar.


 

Hands-on Labs
“Hands-on Labs” daha çok uygulamalı bir çalışma yöntemi. Burada daha çok Apple Developer”lar, Apple Mühendisleri ile çalışmalarını, projelerini paylaşıyorlar. İşlerinde karşılarına çıkan sorunların çözümlerinin ve akıllarına gelen fikirlerin Apple teknolojilerine entegre olmasına katkıda bulunuyorlar. Fikir alıyorlar, fikir veriyorlar. örneğin, Apple sitesinde WWDC 2009 için IT Profesyonelleri”nin Lab çalışmalarını takip ederek Mac OS X Server Snow Leopard”daki gelişmelere ulaşabileceklerini ve yeni uygulama alanlarını ilk elden test edebileceklerini söylüyor. İster sistem yöneticisi olsun, ister evinden çalışan bir yazılımcı olsun herkesin Lab çalışmalarından fayda göreceğini vurguluyor.

Connect With Peers
“Connect With Peers” etkinliklerine gerek profesyonel, gerekse amatör anlamda her tür kullanıcıyla, geliştiricilerleri ve her tür ilgili insanı buluşturmak ile ilgili etkinlikler denilebilir. WWDC”ye her ne kadar binlerce gelişitirci katılıyor olsa da yine binlerce çeşitli seviyelerde kullanıcı ve ilgiliden söz etmek gerekir. Dışarıdan bakıldığında WWDC”nin her alanda bir şölen havasında geçtiğini, her kitleden bir dolu insanın WWDC”ye ilgi gösterdiğini fark etmek zor değil. Her yerde kuyruklar var. Açık havada eğlenen insanlar da görmek mümkün, binadaki etkinlikleri heyecanla takip edenleri görmek de mümkün. Pek çoğu her seviyeden insanı çekmek için yapılan etkinliklere geliyor. Yaratılan atmosferde yer almak isteyenlerin sayısı katılım ücretlerinin yüksekliğini pek hissettirmiyor.

özel Etikinlikler
özel etkinlikler konferans havasının biraz dışına çıkmak ama yine de olaydan fazla kopmamak ile ilgili etkinlikleri kapsıyor. Gerçek Dünya Uygulaması denilen uygulamalı etkinlikler, özel öğle yemekli sunumlar, çeşitli anket etkinlikleri ve uzmanlarla soru cevap etkinlikleri bu kapsamda değerlendirilebilir. Ama bu kapsamdaki en önemli etkinlik “Apple Tasarım ödülleri”dir. Apple Tasarım ödülleri güzel bir kutlama etkinliği ile birlikte iki dalda verilir. Birincisi En İyi iPhone Uygulaması, aslında çok eskiye dayanamayan bir kategori ama Apple için en değerli platform şu an için iPhone”un işletim sistemi. Bu yüzden Apple, iPhone SDK 2.2.1 sürümü için yazılım geliştiren 4 kişiyi, iPhone OS 3.0 beta için yazılım geliştiren 1 kişiyi ve iPhone SDK 2.2.1 sürümü için yazılım geliştiren 1 öğrenciyi ödüllendiriyor. İkinci olarak En İyi Mac Os X Uygulaması dalı ele alınıyor. Yine Mac OS X 10.5 Leopard için yazılım geliştiren 4 kişi, Mac OS X 10.6 Snow Leopard yazılım geliştiren 1 kişi ve Mac OS X 10.5 Leopard için yazılım geliştiren 1 öğrenci ödüllendiriliyor. Tabii en iyileri en iyiler seçiyor. ve ödülleri genelde (fiyatlarına göre sıralanarak tabii) çeşitli Apple ürünleri ve etkinlik biletleri oluyor. Burada alınan ödülden çok ödüllendirilmek gerçekten çok önemli, zira bu ödüllendirilen yazılımcının veya firmanın maddi hayatını oludukça yakından etkiliyor. Tabii daha pek çok alt başlıkta  pek çok ödül dağıtılıyor. öğrencilere de gereken ilgi gösteriliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here