Ana sayfa Mobil Nedir BU Android?

Nedir BU Android?

0

Temel olarak baktığımızda Android, ilk açık kaynaklı mobil işletim sistemi olma özelliğine sahip.

  Bu ne demek oluyor? Nasıl bilgisayarlarımızda kullandığımız Linux işletim sistemleri açık kaynaklı ve yazılımcılara açıksa aynı şekilde Android de yazılım geliştirmeye açık bir mobil platform sunuyor. Aslında Android Kernel üzerine kurulmuş bir mobil işletim sistemi. İlk başta adı Google ile duyulmuş olsa da aslında Android, Google ile bir grup şirketin bir araya gelerek Open Handset Allience”ı kurmasıyla başladı. Mobil cihazlara açık standartlar getirmeyi amaçlayan bu birliğin ilk projesi de Android olmuştu.

 

Open Handset Alliance”ın açık kaynaklı işletim sistemi için; Android Software Development Kit (SDK)- Android Yazılım Geliştime Kiti”ni ortaya çıkarmasıyla Android için birçok uygulama geliştirildi. Bu uygulamalar halihazırda Android Market üzerinden satın alınarak veya ücretsiz olarak indirilebiliyor.

İlk olarak 2007″nin sonunda duyurulan Android işletim sistemi, ancak 2008″ın sonlarına doğru kendini gösterebildi. Hepimiz 2009 senesinde Android işletim sistemi kullanan telefonları daha sık göreceğimizi düşünüyorduk. Fakat öngörülenin aksine bu süreç biraz uzamış oldu. Google ise bu senenin sonuna kadar 18 adet Android”li cep telefonun piyasaya sürülmesini beklediklerini açıkladı.

İlk olarak Android işletim sistemiyle piyasaya çıkan telefon T-Mobile G1 olmuştu. Türkiye”de olmasa da dünyada şu an, halihazırda piyasada satışta olan G1, HTC imzası taşıyor. Aynı zamanda HTC Dream olarak da tanınan telefonu HTC Magic takip etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here