Ana sayfa Donanım Necip Fazıl Kısakürek”in doğum etkinliğinde eserleri seslendirilecek!

Necip Fazıl Kısakürek”in doğum etkinliğinde eserleri seslendirilecek!

0

Necip Fazıl Kısakürek adına düzenlenen, Necip Fazıl haftası Türkiye’nin çeşitli yerlerinde farklı etkinliklerle anılıyor. İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Necip Fazıl Kısakürek’i şiir ve konferanslar ile anacaklarını söyledi. Necip Fazıl Kısakürek gibi değerlerin gelecek nesiller tarafından da bilinmesi gerektiğini söyleyen Tok, yapılacak etkinlik hakkında bilgi verdi. Türk düşünce ve sanatına, eserleri, fikirleri ve şiirleriyle damga vuran Necip Fazıl Kısakürek, Türk coğrafyasında önemli bir yere sahip.

 

 

Necip Fazıl Kısakürek 110. yılında anılıyor

 

 

 

Necip Fazıl Kısakürek, 79 yıllık hayatı ve eserleriyle anlatılmaya, anılmaya devam edecek. 29 Mayıs 2014 Pazartesi günü saat 20.00’de düzenlenecek Necip Fazıl Kısakürek anma etkinliğinde, İbrahim Sadri’de ünlü şairin şiirlerini seslendirecek.

 

 

NECİP FAZIL KISAKüREK KİMDİR?

Necip Fazıl, 24 yaşındayken yayımladığı ikinci şiir kitabı Kaldırımlar ile tanınmıştır.[2] 1934 yılına kadar sadece şair olarak tanınmış ve o devirde Türk basınının merkezi olan Bâb-ı Âli’nin önde gelen isimleri arasında yer almıştır. 1934 yılında Abdülhakîm Arvâsî ile tanıştıktan sonra büyük bir değişim yaşayan Kısakürek, 1943-1978 arasında 512 sayı yayımlanan Büyük Doğu Dergisi yoluyla İslamcı görüşlerini kamuoyuna duyuran ve Büyük Doğu Hareketi”ne önderlik eden bir şairdir.

Ailesi ve çocukluk yılları

1904 yılında İstanbul”da Maraşlı bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Babası o sırada hukuk öğrencisi olan ve daha sonraki yıllarda Bursa’da âzâ mülazımlığı, Gebze savcılığı ve Kadıköy hakimliği görevlerinde bulunan hukukçu Abdülbaki Fazıl Bey; annesi, Girit ensarlarından bir ailenin kızı olan Mediha Hanım”dır.[3] Ailenin tek çocuğu idi. Ailesi ona “Ahmet Necip” adını verdi. Necip adını, babasının büyükbabası Necip Efendi”den aldı.

çocukluğu dönemin ünlü hakimlerinden olan büyükbabası Mehmet Hilmi Bey”in çemberlitaş”taki konağında geçti. 15 yaşına kadar önemli hastalıklar geçirdi.[4] 4-5 yaşlarında iken dedesinden okumayı öğrendi ve büyükannesi Zafer Hanım”ın da etkisi ile [3] tutkulu bir okuyucu haline geldi.

İlköğrenimini pek çok farklı okulda aldı. Kısa bir süre Gedikpaşa”daki Fransız Frerler Mektebi”nde okudu. 1912 yılında Amerikan Koleji”ne kaydedildi ancak yaramazlıkları nedeniyle bu okuldan atıldı; eğitimine önce Büyükdere”deki Emin Efendi Mahalle Mektebi ‘nde, ardından yatılı bir okul olan ve Raif Ogan”ın yönettiği “Rehber-i İttihat Mektebi””nde devam etti. Sonraki yıllarda yakın dostu olacak olan Peyami Safa”yı bu okulda tanıdı. Rehber”-i İtihat Mektebi”nde de fazla kalmayıp Büyük Reşit Paşa Numûne Mektebi”ne ve daha sonra seferberlik sebebiyle gidilen Gebze’nin Aydınlı Köyü”nün ilk mektebine yazıldı. Kız kardeşi Sema”nın beş yaşında ölümünden sonra annesi vereme yakalanınca ailesi Heybeliada’ya taşındı[5] ve böylece Necip Fazıl ilk öğrenimini, Heybeliada Numûne Mektebi’nde tamamladı.

çalışmaları

12 yaşında şiire başlayan Necip Fazıl’ın ilk şiir kitabı daha 17 yaşında iken yayınlandı ve şiirleri M.E.B’in ders kitaplarında okutuldu. Genç yaşta yazdığı tiyatro eserleri, dönemin tiyatrolarında aylarca kapalı gişe sahnelendi.[kaynak belirtilmeli]

Paris dönüşü yayımladığı örümcek Ağı ve Kaldırımlar adlı şiir kitapları onu çok genç yaşta ünlü yaptı. Henüz otuz yaşına basmadan çıkardığı yeni şiir kitabı Ben ve ötesi (1932) ile takdir toplamayı sürdürdü. Birçok kişi tarafından da çok sevilen şair “üstad Necip Fazıl Kısakürek”, olarak anılmaya başlandı.[kaynak belirtilmeli]

Şöhretinin zirvesinde iken felsefi arayışlarını sürdürüp içinde yeni bir dönemin doğum sancısını hisseden Necip Fazıl için 1934 yılına Nakşî şeyhi Abdülhakim Arvasi ile tanıştktan sonra İslami kimliği ile öne çıkmaya başladı. Hemen tümünde üstün bir ahlak felsefesinin savunulduğu tiyatro eserlerini birbiri ardına kaleme aldı. Tohum, Para, Bir Adam Yaratmak, Nam-ı Diğer Parmaksız Salih gibi piyesleri büyük ilgi gördü. Bu eserlerden Bir Adam Yaratmak, Türk tiyatrosunun en güçlü oyunlarındandır. Cinnet Mustatili adlı eserinde hapishane anıları yer alır.

Sık sık kapatılan ve çeşitli bahanelerle toplatılan Büyük Doğu’nun çıkmadığı sürelerde günlük fıkra ve çeşitli yazılarını Yeni İstanbul, Son Posta, Babıalide Sabah, Bugün, Milli Gazete, Her Gün ve Tercüman gazetelerinde yayınladı.

Yaşar Nâbi tarafından, “bir mısrası Türk milletini ihya etmeye yeter” denilerek övülmüştür.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here