Ana sayfa İnternet Ne kadar ömrünüz kaldı?

Ne kadar ömrünüz kaldı?

0

435 sterlinlik yani yaklaşık 1100 liralık kan testi, ne kadar ömrünüz kaldığını söylüyor

Ne kadar hızlı yaşlandığınızı tahmin ettiği söylenen kan testi, bu yılın sonlarına doğru İngiltere”de satışa sunulacak. Tartışmalı bulunan kan testi, her bireyin kromozomlarının uçlarında bulunan ve “telomer” denen hayati önemdeki parçayı ölçüyor.

Kan testini geliştiren bilima damları na göre, telomerlerin uzunluğu ya da kısalığı, bir kişinin ne kadar hızlı yaşlandığının da en önemli ve en doğru göstergesi.

Söz konusu bilim adamları , bunun kişinin biyolojik yaşının, kronolojik yaşından daha fazla olup olmadığını gösterdiğini savunuyor.
 

1100 liralık kan testi,
Uzmanlar bir kişinin kaç yıl, kaç ay ömrü kaldığını kesin olarak belirleyemeyeceklerinin altını çiziyor; ancak yapılan bir çok araştırma, telomerleri normalden daha kısa olan kişilerin, telomerleri uzun olanlardan daha önce ölme olasılığı bulunduğuna işaret ediyor.

Independent gazetesi, tıp uzmanlarının telomer testinin önümüzdeki beş ila on yılda yaygınlaşmasını beklediklerini, ancak kimi bilim adamları nın , böyle bir testin daha güçlü bir etik denetime tabi olması gerektiğini de sorguladıklarını aktarıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here