Ana sayfa Haber Native Instruments Komplete 9

Native Instruments Komplete 9

0

Native Instruments bundan 17 yıl önce kuruldu. İki arkadaşın her bilgisayarda çalışabilen bir synthesizer yapma çabasıyla oluşan bu firma günümüzde en büyük software ve hardware müzik jeneratörleri üreticilerinden.
 

NI’nin ortaya çıktığı zamanlar benim Dj’lik zamanlarıma rastlamıştı ve yeni yazılımlara aç birisi olarak piyasadaki her şeyi alıp deniyordum. Teknoloji bugünkünden çok farklıydı. En azından her şeyi eksiksiz takip edebiliyordunuz. Daha sonra prodüksiyon dünyasında NI ile sıcak ilişkilerimiz oluştu ve ben tüm gelişimlerini yakından takip ettim. Şu an ortalama 300 kişi çalışanı olan NI, tüm dünyada inanılmaz bir ağ kurmuş durumda. Yıllarca edindiği tecrübeleri hep yeni prodüksiyonlarda kullandılar ve ürünleri gittikçe hızlandı. Siz de farkındasınızdır hemen hemen her iki ayda bir yeni bir ürün, update yada ses paketleriyle karşımıza çıkıyorlar.
 

 
Burada NI’I konuşmamızın nedeni sık sık release yapmalarından çok yakaladıkları kalite. Durmadan piyasaya ürün süren başka firmalar da var ancak NI hem kalite hemde stil olarak en üst ligde oynuyor. özellikle Dj ve elektronik müzik dünyasında neredeyse standart oldu diyebilirim. Bildiğiniz gibi Native Insruments belli zaman aralıkları ile Komplete diye bir paket yayınlıyor. Başlarda bu paketin amacı o güne kadar yayınlanan hemen hemen tüm release’lerin toplandığı bir koleksiyon olmasıydı ve tek bir paketle birçok programa sahip olma şansı idi. Bu paketlerin önemi daha önce NI ürünlerine sahip olmayanların birden büyük bir yelpazeye sahip olarak bu dünyaya direkt dahil olmaları idi. Şimdi bu paketlerin dokuzuncusu yayınlandı. Komplete 9, ancak yukarıda kısaca tarihine değindiğim NI firmasının tüm release’lerini kapsayan bir paketin büyüklüğünü tahmin etmişsinizdir. Bu aslında bence anormal bir durum, sanki bir film firmasının tüm filmlerini dvd olarak tek bir pakette satın almak gibi bir şey. Mesela Universal Studios”un böyle bir paket yayınladığını düşünün. Sanırım dvd’ler evinize sığmazdı. Neyse ki NI, herşeyi software olarak sunuyor. Ben aslında Komplete 9 değil de Komplete 9 ULTIMATE’ dan bahsedeceğim. Megaman gibi dünyayı kurtaran kahramanımsı bir ismi var. Zaten bu isimde bir şeyin normal olması beklenemez. ULTIMATE, Native Instruments”ın bugüne kadar yayınladığı en büyük paket. Bu paket firmanın geçmişten bugüne nerelere geldiğine bir ışık tutuyor adeta.

 

Komplete 9 ULTIMATE”in sadece içeriğini yazsak sanırım 2 sayfayı bulur bu nedenle size daha çok rakamlarla ifade edeceğim. Genel olarak baktığımızda 65 yazılım var. Bunların içinde toplam 16.000 sound bulunuyor. Ebatı ise tam 370 GB. Büyük olduğu için tüm paketi bir hard diskte gönderiyorlar. Eskiden bir software sampler”ları ortalama 40-60 GB gibi rakamlarda oluyordu ve bir iki saatlik install macerasından sonra bilgisayarınıza aktarabiliyordunuz. Şimdi ise 370 GB’lardan bahsediyoruz ve minimum 16.000 install işlemi demek. Evet Harddisk harika bir fikir olmuş. Bu pakette ses prodüksiyonu için gerekli olan her ürün var. Gerek stüdyo, gerek Dj, gerekse sahne ortamlarında kullanabileceğiniz çeşitli plug in ve yazılımlardan oluşuyor.
 

 
İçerikten kısaca bahsetmeye çalışacağım: Native Instruments”in amiral gemisi olan yazılımlarından, büyük sampler Kontakt 5, Synthesizer Reaktor 5.8, gitar simulatörü Guitar Rig 5 Pro, Drumsampler Battery 4 ve efsane synthesizer Massive”i sayabilirim ama şu an sadece 5 tanesini saydım. Daha arkada 60 tane daha var. Mesela bunların içinde en yeni ürünleri Monark oldukça ilginç bu bir mini moog emulatörü. Yine enteresan bir synthesizer olan Skanner da dahil. ürünleri kategorize etmek gerekirse synthesizer’lar, yaylılar ve sinematik sesler, efekt aletleri, vurmalı çalgılar, gitar ve bas, keyboard ve piyano diyebiliriz.

 

Bu pakete bakınca NI’ın bugüne kadar nasıl bir ürün yelpazesine sahip olduğunu görüyoruz. Synthesizer ve sampler konusunda zaten tanıyoruz NI’ı ancak son zamanlarda efektler konusunda ilerleme kaydediyorlar ve post prodüksiyon ortamlarına da giriyorlar. Komplete 9 Ultimate’ da 17 adet efekt bulunuyor. Bunların içerisinde, kompresörler, Eq’lar ve dinamikler var.

Bu paket tamamen elektronik ve synthesizer ağırlıklı değil. NI aynı zamanda akustik ortamlarda oldukça aktif. özellikle yaylılar konusunda strings serisi çok başarılı. Bunun yanında geçtiğimiz yıl üflemeli enstrümanlar sektöre adım attılar. Paket içerisinde hem Action Strings hemde Session Horns bulunuyor.
 


 
Bu paket içerisindeki tüm ürünleri tek tek almaya kalkarsanız sanırım 8.000 Euro’ya denk geliyor. Paket fiyatı ise 999 Euro. Az para değil ancak içeriğine göre çok ucuz bile diyebilirim çünkü komple bir stüdyo almak gibi bir şey. Eğer elinizde Komplete 8 Ultimate varsa 399 Euro’ya güncellenebilir.

NI Ulitmate’in yanında bir de normal Komplete 9 var. Burada 33 ürün bulunuyor. 12.000 sound ve ortalama 120 gb’lık bir paket. Bunun fiyatı ise 499 Euro. Daha önceki paketlerden güncellemek ise 149 Euro. Elinde NI ürünleri bulunanlar bu paketi de alabilirler.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here