Ana sayfa Haber NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu Yeniden Devrede

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu Yeniden Devrede

0

Uzay araştırmaları için oldukça kritik bir öneme sahip olan NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu, kısa bir süre önce çevrimdışı kalmıştı. Yaklaşık olarak 6 tane jireskoptan oluşan uzay teleskobu; güneş sistemi içerisindeki alternatif gezegenler araştırmak için görevlendirilmişti.

Ancak güvenli modun açılmasıyla birlikte, bu uzay teleskobu devre dışı kaldı ve bazı bilgi aksaklıklarının ortaya çıkmasına neden oldu. Teleskopla defalarca manevra yapan bu kuruluş, Hubble’ın bilgisayarına bağlandıktan sonra çevrimiçi olduğu süredeki bazı bilgileri elde etmeyi de başardı.

Bu Uzay Teleskobu Nasıl Bir Sisteme Sahip ?

Akışkan içinde asılı duran bir silindirde, dakikada 19200 kez dönen tekerlerden oluşan jiroskoplar, elde ettikleri bilgileri çok hızlı bir şekilde Hubble’ın bilgisayarına iletmeyi başarıyor. Güneş sistemindeki ve onun da ötesindeki yeni hedeflere odaklanabilen bu gelişmiş teleskop türü, son derece güçlü bir netleştirme özelliğine de sahip.

 

 

Bu teleskop türleri ile yapılan araştırmalar, manevralara rağmen düzenli bilgi vermeye henüz yeni yeni başladı.
Özellikle de uzay madenciliği ve diğer galaksilerdeki yaşamın araştırılmasında ciddi bir rol oynayan Hubble Uzay Teleskobu, çok daha sık kullanılacak gibi görünüyor.

6 parçadan oluşan bu teleskop, NASA tarafından yerde yapılan bazı düzeltmeler sonucunda kullanılabilir duruma ulaştı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here