Ana sayfa Haber NASA’nın gezegen avcısı Kepler uzay teleskobu son komutlarını alarak sonsuzluğa uğurlandı

NASA’nın gezegen avcısı Kepler uzay teleskobu son komutlarını alarak sonsuzluğa uğurlandı

0

Adını aldığı Alman astronom Johannes Kepler’in öldüğü 15 Kasım tarihinde son komutlarını alıp dünyayla iletişimi koparılan Kepler uzay aracı, bu zamana dek 2000’den fazla gezegen keşfetmişti.

İlgili Haber: NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu Yeniden Devrede

Twitter hesabından yapılan paylaşımla “iyi geceler” olarak tanımlanan komutları alan Kepler uzay aracı, teleskobun kendisini geri aktive etmesini sağlayan güvenlik modüllerini ve iletişim modüllerini devre dışı bıraktı. Teleskop uzayda sürekli olarak döndüğünden yeryüzündeki mühendisler sinyalleri aktarmak için doğru zamanı beklemek zorundaydı. Bu işi başaran mühendisler, Kepler’e güle güle dedi.

2009 yılında uzay yolculuğuna başlayan Kepler, Dünya benzeri boyutlarda ve yıldızların yaşanabilir alanlarında yer alan gezegenleri keşfediyordu. 2000’den fazla gezegeni keşfeden teleskobun daha binlerce gözlemi de onay bekliyor. Yakıtı tükendiği için görevi sonlandırılan uzay teleskobu yerini TESS’e bırakacak. Açılımı Transiting Exoplanet Survey Satellite olan TESS, Kepler’e kıyasla daha gelişmiş bir donanımla gezegen avlamaya devam edecek. Bu yeni uzay teleskobu 2018’in ilk aylarında uzaya gönderildi ve ilk fotoğrafını da Eylül’de Dünya’ya gönderdi.


Aracı: Mariella Moon / Engadget
Kaynak: Rick Chen / NASA

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here