Ana sayfa Haber NASA ve BAE insanlı uzay uçuşunda anlaştı

NASA ve BAE insanlı uzay uçuşunda anlaştı

0
Görsel: NASA / George Roberts

NASA ile anlaşma imzalayan ülkeler arasına katılan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Amerikan uzay ajansı ile birlikte önümüzdeki Nisan ayında astronotlarını uzaya gönderecek. Şimdilik dört astronotun Uluslararası Uzay İstasyonuna çıkarılması planlanıyor.

Atılan tweet ile açıklanana göre anlaşma NASA yöneticisi Jim Bridestine ve BAE Uzay Ajansı Genel Koordinatörü Dr. Mohammed Al Ahbabi arasında imzalandı. Anlaşmanın detayları paylaşılmadı. NASA’nın yakın zamanda imzaladığı benzer çalışma ortaklığı anlaşmalarını dikkate alarak yorumlarsak, Arap astronotların NASA bünyesinde uzaya çıkacağı yorumunu yapabiliriz.

Birleşik Arap Emirlikleri, şuan için ilk grup astronotlarını seçme aşamasında. Elemeler sonucu kitleyi dokuz kişiye kadar düşüren ajans, bu kişilerin hepsine eğitim veriyor. Bu dokuz kişinin arasından resmi olarak seçilecek dört kişi, 2019 Nisan ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) bir yolculuk yapacak. BAE Uzay Ajansı ayrıca Rusya’nın eşdeğer kuruluşu Roscosmos ile de bir anlaşmaya sahip.

İlgili Haber: NASA Kasım’da Sessiz Süpersonik Uçuşu Test Edecek

Amerikan ve BAE uzay ajansları, 2016’nın Haziran ayında dış uzay ve havacılık alanında bir araştırma anlaşması imzalamıştı. Bu yeni anlaşma ile birlikte iki ülkenin insanlı keşiflerde de birlikte çalışma isteği ortaya çıkarılmış oldu. NASA’nın uzaya tekrar insanlı uçuşlar gerçekleştirecek kapasiteye gelmesi için uzun bir zamana ihtiyacı olduğunu hesaba katarsak, her anlaşmanın bu sürenin kısalmasına katkısı olacaktır.

İslam dünyasının lideri olması gereken ülkemizin herhangi bir uzay ajansının olmayışı, bu alanda bizleri üzmeye maalesef devam ediyor. Umarız yakın zamanda ülkemizde de çok geç kalmadan uzay araştırmalarına yönelik bir ajans kurulur ve içerisine nitelikli insanlar yerleştirilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here