Ana sayfa Haber NASA uçuş güvenliği testlerinde özel mankenler kullanıyor

NASA uçuş güvenliği testlerinde özel mankenler kullanıyor

0

NASA’nın Langley Araştırma Merkezi’nin bu hafta yayınladığı kaza test mankenleri, hava ve uzay seyahatlarenin daha güvenli hale getirilmesini amaçlıyor. 

Test esnasında kullanılan kuklalar bilim insanlarına, insan vücudunun farklı çarpma pozisyonlarında büküldüğünü mü yoksa kırıldığını mı gösteren önemli veriler sağlayarak, insan güvenliğinin arttırılmasına yardımcı oluyor. Sensörler ve cihazlarla donatılan mankenler ortalama insan boyunda üretiliyor. 

Hava aracı ya da uzay aracına sabitlenen mankenler, yer çekimine maruz bırakılarak yere düşürülüyor. örneğin 2017 yılı Mart ayında 22 metre yükseklikten sertleşmiş bir çöplük üzerine bırakılan uçak gövdesine, 10 tane manken ve Alabama’da bulunan sahipsiz bagaj emanetinden alınma bir yığın bavul yüklenmiş. Bavullar uçak zemininin bazı noktalarına zarar verirken, mankenlerin ciddi anlamda yara almadıkları görülmüş. Bu bilgi, yeni uçaklarda güvenlik standartları tespitinde önemli rol oynayacak.

NASA araştırmacıları aynı zamanda 2016 yılında da Orion kapsülü için mankenlerin kullanıldığı bir dizi çarpma testi gerçekleştirmişti. Orion kapsülü, astronotların uzaya taşınarak geri getirilmesi amacıyla kullanılacak. NASA bu testte biri büyük diğeri küçük olmak üzere Orion kapsülünün maketine yerleştirilmiş bir çift manken kullandı. üç ana paraşütün yavaşlamasını sağlayacağı Orion kapsülünün Pasifik okyanusuna indirilmesi planlanıyor. Bu test esnasında Orion kapsülünün maketi, ‘Hidro Etki Zemini’ adı verilen ve derinliği 6 metre olan bir havuza bırakılmıştı. 

Araştırmacılar, uzay giysisi ve kaskının vücut hareketini nasıl değiştirdiğini gözlemlemek için bu test esnasında hem çıplak, hem de giydirilmiş mankenler kullandılar. 

Helikopter kazalarına maruz kalan, uçak gövdesi içerisinde yere çakılan ve hatta maket uzay araçlarında suya inen bu cesur mankenleri saygıyla selamlıyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here