Ana sayfa Haber NASA, küresel ısınmada bulutların rolünü araştırmada insan yardımı istiyor

NASA, küresel ısınmada bulutların rolünü araştırmada insan yardımı istiyor

0

İnternet üzerinde fotoğraflarını paylaşan tüm bulut izleyicilerinden gözlemlerini onlarla da paylaşmalarını isteyen NASA yetkilileri, bu fotoğrafları uydulardan alınan verilerle karşılaştırarak doğru sonuçlar elde edecek.

ABD”nin her yerinde çekilen bulut fotoğraflarını vatandaşların kendileriyle GLOBE uygulaması üzerinden paylaşmalarını isteyen NASA, küresel ısınmanın bulutlarla ilişkisini gözlemleyen ekipmanlarının topladığı bulut verileriyle bu fotoğrafları kıyaslamak istiyor. Bu kıyaslama ihtiyacı ise kar üzerinde yer alan yüksek bulutların çoğunlukla uzaydaki gözlem araçları tarafından doğru şekilde gözlenememesinden kaynaklanıyor.

CERES ekipmanlarıyla yapılan gözlem, bunların yardımıyla bulutların küresel ısınma üzerindeki rolünü araştırırken ince ve yüksek irtifada yer alan bulutlar görülmekte zorlanıyor. Bu sebeple ekipmanlardan gelen araştırma verileri yerden alınan gözlem verileriyle birleştirilerek ancak sağlıklı veri elde edilebiliyor.

Uygulama aracılığıyla 15 Nisan”a kadar günde maksimum 10 tane olmak üzere bulut fotoğrafı NASA”ya gönderilebilecek. NASA, cevap olarak size bulutların uzaydan çekilen fotoğrafını da bir e-postayla gönderecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here