Ana sayfa Haber NASA isteyen herkesin adını bir hafıza kartına yükleyip Güneş”e gönderecek!

NASA isteyen herkesin adını bir hafıza kartına yükleyip Güneş”e gönderecek!

0

Eğer hayatınızın bir yerine bile olsa uzaya gitmeyi düşlediniz ancak bunu henüz başaramadıysanız NASA’nın Güneş yüzeyine göndermek üzere olduğu aracıyla bedeninizi olmasa da adınızı uzaya çıkarmanız mümkün.

Güneş’e bilet adı altında isteyen herkesin adını ve soyadını toplayan NASA, bu verileri Parker Güneş Probu’nun içine yerleştirilecek bir hafıza kartına yükleyecek. Bu kart, probla birlikte Güneş’in üzerine düşecek, bu süreçte de veri toplayacak. Temmuz ayında Kennedy Uzay İstasyonu’ndan fırlatılacak olan uzay aracı, Güneş rüzgarlarıyla ilgili önemli sonuçlara varılmasını sağlayacak. Fırlatmadan sonra uzaya ulaştığında 7 farklı yörüngeden geçiş yapacak olan araç, 7 yıl içerisinde Güneş’e ulaşacak. 

 

Güneş’e yaklaştığı sırada yüzeyi 1377 C’lık sıcaklık değerlerine ulaşacak olan araç, içerisindeki elektronikleri çalışabilir bir sıcaklıkta tutmak için 11,43 cm kalınlığında karbon kompozit bir kalkandan faydalanacak. Güneş’e bu denli yaklaştıktan sonra sesten hızlı hareket eden Güneş rüzgarlarından veri toplayacak Parker Probu, yüksek enerjili parçacıkların ortaya çıkışıyla ilgili çok sayıda gizemi aydınlatacak. Görevini tamamladıktan sonra araç, hüzünlü ancak gururlu bir şekilde Güneş yüzeyine çarpacağı son ana kadar verileri göndermeye devam edecek. İçerisindeki hafıza kartında yer alan isimler de araçla birlikte insanoğlunun Güneş yüzeyine ilk dokunuşu olarak tarihe geçecek. 

Siz de adınızın Güneş’e dokunmasını istiyorsanız buradan kayıt olabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here