Ana sayfa İnternet Nasa, hayal kırıklığı yaratan açıklamayı yaptı

Nasa, hayal kırıklığı yaratan açıklamayı yaptı

0

Yaşamı yeniden tanımlayacak bakteri
 

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bütün dünyanın merakla beklediği basın toplantısında, evrende başka bir yaşam türü bulunduğuna dair beklentileri boşa çıkarttı. Dünya üzerinde, DNA’sında fosfor yerine arsenik bulunabilen yeni bir bakteri türünün keşfedildiğini bildiren bilim adamları, bu bakteri türünün bilinen yaşamı tekrar tanımlamak zorunda bıraktığını açıkladı.
 

 

NASA tarafından finanse edilen ve Science Express internet sitesinde yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre, California eyaletindeki tuzlu Mono Gölü’nde bulunan bakteri yalnızca arsenikte yaşamakla kalmıyor, aynı zamanda arseniği kendi hücresel mekanizmasına ve DNA’sının yapısına katıyor.
 

Zehirli olduğu bilinen arseniğin, bu mikroorganizma sayesinde canlılar için fosfat yerine kullanılabildiği öğrenilmiş oldu.NASA, yaşamın bizim bildiğimiz maddeler dışındaki maddelerle de sağlanabileceğini kanıtlamış oldu.

Elde edilen verilerin, dünyadaki yaşam biçimlerinin çeşitliliği konusunda ne kadar az bilgi sahibi olduğumuzu gösterdiğini aktaran araştırmacılar, bu keşfin diğer gezegenler ve uydularda yaşam için nerelere bakılması gerektiğini açıkça ortaya koyduğunu vurguladı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here