Ana sayfa Donanım MWC 2018″de tanıtılan Samsung Galaxy S9 ve S9 Plus”ın tüm özellikleri (VIDEO)

MWC 2018″de tanıtılan Samsung Galaxy S9 ve S9 Plus”ın tüm özellikleri (VIDEO)

0

Geçtiğimiz yıl Note 7 felaketinden çıkan Samsung, bugüne değin yaptığı en iyi telefonlardan biri olan Galaxy S8’i çıkarmıştı. Dolayısı ile ön sipariş tarihi 2 Mart olarak belirlenen ve 16 Mart’ta raflara inecek olan yeni Galaxy S9 ve S9 Plus modellerinin S8’lerden çok farklı olmaması çok da sürpriz olmadı.

Aslına bakarsanız Galaxy S9 ve S9 Plus bir önceki modellere o denli benziyorlar ki, üstünkörü baktığınızda birbirinin aynı gibi görüyorsunuz. S9 çifti, S8’in 18:5:9 oranındaki kenarları kıvrımlı ekranıyla, cam ön ve arkalıklarıyla etkin ve çekicilik kazandıran görüntüyü sağlamayı başarıyor. 5.8 inç (S9) ve 6.2 inç (S9 Plus) ekranlar, aynı Super AMOLED 2960 x 1440 piksel çözünürlüklü panellerden oluşuyor ama Samsung bu panellerin bu yıl biraz daha parlak olduğunu söylüyor. Aynı zamanda ilginç olan bir başka şey ise her ne kadar geçtiğimiz yılki modellerle birebir aynı gibi görünseler de, boyutlarının biraz daha farklı ve ağırlığının da biraz daha fazla olması. Bu nedenle S8 kılıfının S9’a da uyacağını düşünmeyin. 

S8 kılıfını kullanamayacak olmanızın bir diğer nedeni ise yine dış bölümde gerçekleşen önemli bir değişiklikten ileri geliyor: Samsung parmak izi okuyucusunu kameranın sağından, altına taşıyarak, özellikle daha büyük model olan S9 Plus’ta kullanımını daha kolay hale getirmiş. Her ne kadar bazılarının bekledikleri gibi ekran içinde olmasa da, eski tasarıma oranla belirgin bir değişiklik olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında tuş yerleşimi (Bixby butonu dahil olmak üzere) ve 3.5mm kulaklık girişi gibi diğer donanım özellikleri aynı kalıyor. Samsung’un belirttiği üzere yüzde 40 oranında daha yüksek ses veren yeni stereo hoparlörlerde de bir farklılık görünmüyor fiziksel olarak fakat, bu farkı dinlediğinizde hissedeceğiniz kesin.

VIDEO

Bugüne kadarki sızıntıları takip ettiyseniz, şimdi belirteceğimiz özellikler sizin için sürpriz olmayacaktır: S9 Qualcomm Snapdragon 845 işlemci üzerinde çalışacak (Kuzey Amerika ve diğer piyasalarda Samsung’un en sonki Exynos işlemcisi çıkabilir), S9’da 4GB RAM S9 Plus modelinde ise 6GB RAM olacak. 64GB hafıza ile gelen cihazda microSD desteği bulunuyor. 3.000 mAh (S9) ve 3.500 mAh (S9 Plus) bataryaya sahip olan cihazlar, IP68 toz ve su dayanıklılığı sertifikasına sahipler. Her iki modelde de hızlı kablolu ve kablosuz şarj özelliği bulunuyor. S8’de olduğu gibi S9′ da gigabit telefonu fakat bu yıl için en fazla 1.2 Gbps hıza ulaşabilecek. 

S9’un kamerası mekanik olarak ayarlanabilir odak aralınığına sahip

önemli ve öne çıkan yeni özellik ise S9’un yeni kamera sistemi. S9’da tek kamera yer alırken, S9 Plus modelinde ise ikili kamera düzeniği bulunuyor. Yeni kamera Samsung’un ilk mekanik olarak ayarlanabilir aralık özelliğine sahip telefonu olacak (geçtiğimiz yıl sadece çin’de çıkarılan açılır telefonu saymazsak). Yeni kamera dış mekan koşullarına göre değişen f/1.5 ile daha küçük bir aralık olan f/2.4 aralığında ayarlanabiliyor. Parlak aralık ile S8’in f/1.7 lensine oranla yüzde 28 daha fazla ışık elde edilebilirken, f/2.4 aralık ile örneğin güneşli dışmekan çekimlerinde fazla ışığın engellenmesi sağlanabiliyor. Kamera uygulaması ihtiyaç halinde aralıklar arasında geçiş yapabiliyor, ya da uygulama içinde yer alan pro moduyla manuel olarak kontrol edebiliyorsunuz bu aralıkları. Bir not olarak belirtmek gerekirse: Aralık f/1.5 ile f/2.4 arasında değişebiliyor ama, bunların arasındaki bir değere ayarlanamıyor. Sadece bu iki aralık seçenek olarak yer alıyor. Ama tabii iki aralık seçeneğinin olması, diğer telefonlara oranla iki kat daha fazla tercihe sahip olmak anlamına geliyor.

Yeni ayarlanabilir odak aralığına ek olarak S9’un 12 megapiksel’lik kamera sensörü, daha hızlı ve daha etkin odaklama sağlamak için ikinci nesil dual-piksel autofocus teknolojisini barındırıyor. Aynı zamanda yüzde 30 daha iyi düşük ışık performansı sağlayan geliştirilmiş çok kareli parazit azaltımı özelliği yanında, 960 fps’ye kadar (720p çözünürlükte) yavaş hareket videoları çekebilme özelliğine de sahip. Kamera uygulaması iPhone’un kamera uygulamasında olduğu gibi farklı modlara daha kolay erişim sağlamak için aralarında parmakla sürükleyerek seçim yapılabilecek şekilde yeniden tasarlanmış. Taklit ya da değil, netice itibariyle eski uygulamaya göre bir geliştirme söz konusu.

S9 Plus’ın arka yüzünde yer alan ikinci kamerada değişken aralık özelliği bulunmuyor ama Note 8’in ikili kamera sistemiyle benzer şekilde çalışıyor. f/2.4 lense sahip olan kamera ile geniş açılı kameraya göre nesnelere iki kat daha yakınlaşabiliyor, portre modunda Samsung’un ‘Live Focus’ adını verdiği bulanıklaştırma etkisini oluşturabiliyorsunuz. Her iki telefonun da geçtiğimiz yılki modeller gibi 8 megapiksel f/1.7 autofocus ön yüz kamerası bulunuyor.

Yeni kamera uygulamasına entegre edilen bir diğer özellik ise Samsung’un iPhone X Animoji uygulamasına karşı geliştirdiği AR Emoji özelliği. Yüzünüzün resmini çektikten sonra yüz özelliklerinize bağlı olarak 3 boyutlu isteğe göre tasarlanmış karakterler oluşturabiliyorsunuz bu uygulama ile. Daha sonra telefonunuzun klavyesinde mesajlaşma esnasında kullanabileceğiniz 18 hareketli GIF etiket oluşturuluyor AR Emoji ile. Oluşturulan karakterin görüntüsünü farklı saç stilleri, gözlükler ve araç gereçle kendinize göre özelleştirebiliyorsunuz. AR Emoji, Animoji ile tam olarak benzer olmamakla birlikte (yüz takip sistemi aynı hassasiyette olmadığı gibi hayvanlar kullanılmıyor AR Emoji’de) 3D Bitmoji karakterine daha çok benziyor.

  

S9 Android 8.0 Oreo üzerinde çalışacak ama donanım tarafında olduğu gibi S8’in yazılımından çok farklı olmayacak. Samsung Bixby uygulamasının bazı bölümlerini yeniden tasarlayarak, özellikle kamera özelliklerinin artık yiyeceklerin kalorilerini tahmin etme ve daha hızlı gerçek zamanlı dil çevirme gibi bazı özellikler kazandırmış. Firma, Sam’s Club ve Nordstrom gibi mağazalarla işbirliği yaparak eşyaları doğrudan Bixby üzerinden satın almanızı sağlıyor. Aynı zamanda Sephora ve Cover Girl’den makyaj malzemesi de satın alabiliyorsunuz.

Galaxy S9 ve S9 Plus, Note 8’le birlikte çıkan Gear VR yanında Google’ın Daydream View sanal gerçeklik gözlüğüyle çalışıyorlar. Aynı zamanda telefonunuzu ekranı, klavyesi ve faresi olan tam bir bilgisayar gibi kullanmanızı sağlayan geçen yılki DeX Station ile de çalışıyor yeni modeller. Samsung aynı zamanda DeX Pad adlı yeni bir DeX cihazı da çıkarıyor. Pad ile telefonu istasyon gibi kullanamıyorsunuz. Bunun yerine telefonu yatay biçimde yatırarak, trackpad ya da klavye gibi kullanabiliyorsunuz bu cihaz üzerinde. S9 2K çözünürlüğe kadar harici ekran desteği sağlıyor. Aynı zamanda 30-40 ortakla işbirliği yapan Samsung, DeX’e uyumlu uygulamaların çıkarılmasını sağlayacak. Bunlardan biri, cihazla önyüklemeli olarak gelecek olan Final Fantasy XV olacak. 

Fiyat itibariyle S8’le aynı fiyat etiketine sahip olacak olan yeni model siyah, mor ya da mavi renk seçenekleriyle çıkacak. Bunların yanında uluslararası olarak temin edilecek olan bir de gri renk seçeneği bulunuyor. Diğer renk seçeneklerinin ilerleyen zaman içerisinde sunulması bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here