Ana sayfa İnternet Müzik prodüksiyonu için en eyi DAW yazılımları

Müzik prodüksiyonu için en eyi DAW yazılımları

0

Geçmişten bugüne doğru müzik teknolojilerinin ne kadar hızlı geliştiğini hepimiz az veya çok biliyoruz. Analogtan dijitale geçişte önemli bir etken olan DAW yazılımları da müzik prodüksiyon zincirinde önemli bir araç olarak bulunuyor. Günümüzde müzik prodüksiyonu denildiği zaman en önemli araçlardan biri olan DAW yazılımlarından en iyi bulduğumuz 10 tanesini sizler için bir araya getirdik. Buyurun hep birlikte DAW yazılımlarını inceleyelim;

 

1. STEINBERG CUBASE

 

1989 yılında piyasaya ilk çıktığı dönemde sadece MIDI sequencer olarak görev yapan Cubase, günümüzde çoğu müzik stüdyosunda kendine yer edinmiş ve birçok profesyonel müzisyen tarafından kullanılan bir DAW yazılımıdır.

 

Desteklenen İşletim Sistemleri: Windows, Mac

Güncel Sürüm: Cubase 7

Fiyat: 1,600 TL

 

 

 

 

2. AVID PRO TOOLS

 

İlk olarak 1983 yılında drum machine olarak piyasa çıkan Pro Tools, Digidesign firması tarafından üretilmiş ancak daha sonra Avid firması tarafından satın alınmış bir DAW yazılımıdır. Günümüzde ses kayıt ve mixing konusunda endüstri standardı olmuş yazılımlardan birisidir.

 

Desteklenen İşletim Sistemleri: Windows, Mac

Güncel Sürüm: Pro Tools 11

Fiyat: 1,900 TL

 

3. APPLE LOGIC PRO

 

Cubase yazılımına benzer bir şekilde ilk dönemde MIDI sequencer yazılımı olarak ortaya çıkan Logic Pro, 2002 yılında Apple tarafından satın alınmasıyle birlikte elektronik müzik prodiksiyonunda hızlıca yaygınlaşmaya başladı. Günümüzde birçok prodüktörün favorisi olan yazılım, müzisyenlerin en çok tercih ettiği DAW yazılımlarından birisidir.

 

Desteklenen İşletim Sistemleri: Mac

Güncel Sürüm: Logic Pro X

Fiyat: 400 TL

 

 

4. ABLETON LIVE

 

İlk olarak 2001 yılında canlı performans prodüksiyon yazılımı olarak çıkan Live, şu anda diğer DAW yazılımlarının sahip olduğu çoğu özelliğe sahip. Ableton tarafından geliştirilen Live yazılımı, günümüzde birçok DJ ve prodüktör tarafından kullanıldığı gibi; hala canlı performanslarda en çok tercih edilen yazılımlardan birisidir.

 

Desteklenen İşletim Sistemleri: Windows, Mac

Güncel Sürüm: Live 9

Fiyat: 1,750 TL

 

5. PROPELLERHEAD REASON

 

1994 yılında İsviçre menşeli Propellerhead tarafından piyasa sürülen Reason, aynı Cubase ve Logic”te olduğu gibi MIDI sequencer olarak ortaya çıkmıştı. Günümüzdeki diğer DAW yazılımlarından pek bir eksiği olmayan Reason”ın yıllardır en başarılı olduğu alan ise tabiki de MIDI…

 

Desteklenen İşletim Sistemleri: Windows, Mac

Güncel Sürüm: Reason 7

Fiyat: 900 TL

 

6. PRESONUS STUDIO ONE

 

DAW yazılımları arasında en yenisi olan Studio One, 2009 yılında Steinberg firmasından ayrılıp PreSonus”a geçen Cubase ve Nuendo yazılımlarının geliştiricileri tarafından üretilen bir DAW yazılımıdır. Kayıt, edit, mix ve mastering kabiliyetlerine sahip olan Studio One, tüm dünyada ve ülkemizde birçok ünlü sanatçı ve prodüktör tarafından tercih edilmektedir.

 

Desteklenen İşletim Sistemleri: Windows, Mac

Güncel Sürüm: Studio One 2.6

Fiyat: 400 TL

 

 

7. MOTU DIGITAL PERFORMER

 

1985 yılında Mark Of The Unicorn (MOTU) tarafından music sequencer olarak piyasa sürülen yazılım, ilk çıktığı zamanlar sadece Macintosh sistemlerde çalışsa da Windows platformuna giriş yapması çok uzun sürmedi. Günümüzde özellikle Amerika”da birçok ünlü sanatçı ve prodüktör tarafından kullanılan Digital Performer, 4 defa “Electronic Musician Editors Choice” ödülüne layık görüldü.

 

Desteklenen İşletim Sistemleri: Windows, Mac

Güncel Sürüm: Digital Performer 8

Fiyat: 1,000 TL

 

8. IMAGE-LINE FL STUDIO

 

İlk olarak 1997 yılında Belçika menşeli Image-Line firması tarafından piyasa sürülen FL Studio, başta drum machine olarak görev yapıyordu. Ancak daha sonra geliştirilen özellikleri ile bir DAW yazılımı haline geldi. Diğer DAW yazılımlarına göre daha farklı bir kullanıcı arayüzüne sahip FL Studio, gerek amatör gerek profesyonel birçok müzisyen tarafından tercih edilen bir yazılımdır.

 

Desteklenen İşletim Sistemleri: Windows, Mac

Güncel Sürüm: FL Studio 11

Fiyat: 400 TL

 

 

9. MAGIX SAMPLITUDE

 

1992 yılında ortaya çıkan Samplitude, ilk çıkan DAW yazılımlarından birisidir ve DAW yazılımlarının gelişim sürecinde, bu sürece örnek teşkil etmiştir. Günümüzdeki çoğu DAW yazılımından daha kaliteli bir ses motoruna sahip olan yazılım, hala yaygın olarak birçok stüdyoda kullanılmaktadır.

 

Desteklenen İşletim Sistemleri: Windows, Mac

Güncel Sürüm: Samplitude Pro X

Fiyat: 2,300 TL

 

 

10 [Bağlantı] . COCKOS REAPER

İlk olarak 2005 yılında ortaya çıkan ve Cockos firması tarafından geliştirilen REAPER (Rapid Environment for Audio Production, Engineering, and Recording), günümüzde Cubase, Pro Tools, Logic Pro vb. yazılımlar kadar çok kullanılmasa da birçok stüdyo ve müzisyen tarafından tercih edilen bir DAW yazılımıdır.

 

Desteklenen İşletim Sistemleri: Windows, Mac

Güncel Sürüm: Reaper 4

Fiyat: 450 TL

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here