Ana sayfa Haber Müziğini dilediğince özgürce dinle!

Müziğini dilediğince özgürce dinle!

0

Müziğin ruh halini etkilemekteki gücü tartışılmaz bir gerçek. Müzik ruh halinizi o kadar çabuk değiştirebilir ki, bu hızlı değişimi kendi isteğinizle bile yapamazsınız. Sabahtan akşama müzik dinlemeden duramayan, yolda, otobüste, metroda, iş yerinde, akşam evinde hemen her yerde müzik dinleyen kişiler bir nevi ruh halini kendi tayin eder. Mutlu, huzurlu, keyifli, depresif, terk edilmiş, kaygılı  hissederken dinlediğiniz birçok şarkı zihninizde kaydedilir ve gelecekte aynı şarkıyı tekrar dinlediğinizde, geçmişte müziği dinlerken hissettiğiniz ruh halinizi hissetmenize sebep olabilir.Müzik artık, hayatımızın her noktasına işledi. Tek yapmamız gereken müziğe nasıl ulaşacağımızı bilmek. Teknoloji artık öyle ilerledi ki, artık yanımızda CD veya doldurma kaset çalarlar taşımıyoruz.

 

 

İnternet, müziğin de yaygınlaşmasına, deyim yerindeyse gerçek anlamda evrenselleşmesine sebep oldu. Artık çevrimiçi (online) müzik servisleri var. üye bile olmaya gerek kalmadan ücretsiz bir şekilde devasa şarkı içeriklerine erişebiliyoruz. Bu online servisler, zengin içeriklerinin yanı sıra internet radyosu olarak da hizmet veriyor. Ayrıca bu servisler üzerinden şarkı listeleri oluşturup saklayabiliyorsunuz. Servislerin mobil uygulaması sayesinde akıllı telefonunuz üzerinden listelerinize ulaşabiliyor, müziğinizin tadını çıkarabiliyorsunuz. Hiçbir zaman elindekiyle yetinmemek, daima yeni gruplar keşfetmeye çalışmak, arşivini daima geliştirmek, müzik arama ve indirme işini bir eğlence olarak değil de bilimsel bir araştırmanın parçası olarak görüp paylaşmak anlamında bir hazine olarak gördüğümüz bu servisler neler sunuyor?  Hep birlikte görelim…

 

Spotify

Dünyanın en popüler müzik platformlarından biri olan Spotify artık Türkiye’de kullanıma açıldı. Kullanıcıların ücretsiz erişebileceği platformda 20 milyonu aşkın şarkı bulunuyor. Spotify ile takip ettiğiniz ünlülerin şarkı listelerini de görebiliyorsunuz.Spotify ücretsiz ile kullanıcılar bilgisayarlarından müziğe anında ve ücretsiz olarak ulaşabiliyor. Spotify Limitsiz, müzik hayranlarının Spotify”a bilgisayarlarından 24 saat boyunca kesintisiz ve reklamdan arındırılmış bir erişim ile ulaşmalarını sağlıyor.Spotify’ın ilginç özelliklerinden biri de sosyal bir patform olması. Kullanıcıların dinledikleri ve sevdikleri müzikleri Facebook ve Twitter sayfalarında, bloglarında ya da e-mail aracılığı ile paylaşabiliyor.

 

 

 

Bununla beraber Spotify’a Facebook şifreleri ile girebilen kullacılar kendileri gibi Spotify’da hesabı olan arkadaşlarını burada da takip edebiliyor, müzik listelerini arkadaşları ile paylaşabiliyor.Spotify’ın arkasında oldukça gelişmiş bir algoritma bulunuyor. Program kullanıcının dinlediği şarkılara göre önerilerde bulunabiliyor. Kullanıcının dinlediği şarkıcının tarzına yakın diğer müzisyenler, dinlenilen bir şarkının geçmiş yıllarda çıkmış orjinal versiyonu önerilebiliyor. Bununla beraber kullanıcı farklı tarzda iki şarkı dinlediyse bu iki tarza yakın şarkıcıların yaptıkları düet bile önerilebiliyor.

 

Fizy

2008 yılında Türklerin elinden çıkan bir diğer çevrimiçi müzik servisinin adı da Fizy. Online müzik servisi Fizy‘de, milyonlarca şarkı içerisinden istediğini dinleyebilir, playlist”ler yapabilir ve arkadaşlarınla paylaşabiliyorsunuz.Sadelik ve kullanım kolaylığı hedeflenerek tasarlanmış adeta bir çevrimiçi müzik kutusu olan Fizy üzerinden şarkı listeleri oluşturabilmek mümkün. Ayrıca, Fizy mobile ile fizy.com’daki müzikleri cep telefonuzdan dinleyebilirsiniz. Fizy, ayrıca internet radyosu üzerinden kullanıcıya mod seçme imkanı sağlıyor. örneğin, bir kullanıcı o gün üzgünse, Fizy’nin melankolik modunu seçiyor ve melankolik şarkılar dinliyor.

 

 

 

Fizy’nin duygularınıza uygun modunu açarak, aşk, nostaljik, sakin, hareketli, melankolik, mutlu, şarkılarını dinleyebiliyorsunuz.

 

Grooveshark

2006 yılında California üniversitesinden bir kaç öğrenci tarafından kurulmuş müzik paylaşım sitesi Grooveshark, çevrimiçi servisler arasında en stabil çalışan servislerin başında geliyor. Nereye giderseniz gidin, mp3 listenizle birlikte olabilirsiniz. Hele ki yeni yeni şarkılar keşfetmeniz için birebir. Müzik dinleyebilmek için üye olma zorunluluğu bulundurmaması ise ayrı bir avantaj. Grooveshark’te iki türlü üyelik bulunuyor. Bunlardan biri paralı diğeri ise parasız.
 

 

Parasız üye olanlar, şarkı listeleri oluşturma, favori şarkılarını belirleme, internet radyosundan yararlanma gibi özelliklerden faydalanabiliyor. Grooveshark’ın türlere göre sıraladığı radyo istasyonlarından birini seçerek, belli bir türe ait şarkıları dinleyebilirsiniz. Ayrıca dinlediğiniz şarkı, sitenin altındaki şarkı listesinde görülebiliyor. Buradan şarkının adı, söyleyen kişi/grup, bulunduğu albüm, şarkının uzunluğu gibi bilgilere erişebiliyoruz. Zengin bir içeriğe sahip olan Grooveshark, 2006 yılında Florida üniversitesi’nde okuyan üç genç tarafından kuruldu. Şimdilerde bu üç genç, Escape Media Group (EMG) şirketini kurdu ve müzik dünyasında önemli işlere imza atıyor.

 

 

TTNET Müzik

Türkçe içerikle dolu yerli çevrimiçi müzik servisi arıyorsanız, bakmanız gereken ilk durak TTNET Müzik. TTNET’in müzik tutkunlarına özel geliştirdiği servis, işlevselliği ve zengin içeriğiyle adeta dudak uçuklatıyor. Eğer TTNET Adsl abonesiyseniz, aboneliğiniz ile doğrudan servisi kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

 

 

Bunun dışında, siteye ayrıca üye olmak da mümkün. Servisin arayüzü de hayli başarılı. Dilediğiniz özelliğe kolayca erişebiliyor, uygulayabiliyorsunuz. Aylık şarkı paketi satın alıyor, 1 ay içerisinde paketteki şarkı sayısı kadar şarkıyı ücretsiz indirebiliyorsunuz. Ayrıca servisin mobil desteği de bulunuyor. Mobil uygulama üzerinden hemen her türlü içeriğe erişebilmek mümkün. TTNET Müzik listelere de önem veriyor. Dilerseniz önceden tanımlanmış profesyonel listelere erişebilir, dilerseniz kullanıcıların listelerini takip edebilir, dilerseniz kendi listenizi oluşturabilirsiniz.

 

Last.fm

çevrimiçi müzik servisleri arasında en popüler isimlerin başında gelen Last.fm, maalesef ülkemizde engelli siteler arasında yer alıyor. Last.fm, 2002 yılında hizmete başlayan bir servis. Online kullanıcılarına ücretsiz ve ücretli üyelik seçeneği sunuyor. ücretsiz üyeler, Last.fm’in sunduğu zengin sanatçı/grup albümleri/şarkıları/etkinliklerine erişebiliyor. Ayrıca şarkıları 30 saniyelik ön dinleme olarak dinleyebiliyor. ücretli üyeler ise çok daha fazla imkana sahip.

 

 

 

 

Last.fm’in radyosunu ücretsiz olarak kullanabilen üyeler, ayrıca istedikleri şarkıyı da aratıp dinleyebiliyor. Last.fm, özellikle yeni şarkıcı/grup keşfetmeyi sevenler için vazgeçilmez bir site. Sevdiğiniz bir grubun sayfasına bakarken, o gruba benzeyen diğer grupları görebiliyorsunuz. Ayrıca bir başka Last.fm kullanıcısının profilini incelerken, o kullanıcı ile müzik zevklerinizin ne denli uyuştuğunu detaylı olarak görüntüleyebiliyorsunuz. Last.fm’in bir de kurulabilir masaüstü uygulaması mevcut.

 

Pandora

Pandora Amerika üzerinden bağlanılan bir internet radyo istasyonu. Bu siteye girer girmez Google gibi bir arama penceresi geliyor dinlediğiniz müzik tarzına göre hemen hemen her istasyon var.Tarihi Grooveshark’tan daha eskiye dayanan ve internet dünyasında sessiz ama derinden bir yükseliş göstererek şimdilerde online müzik servisleri arasındaki en popüler isimlerden biri haline gelen Pandora, tıpkı Grooveshark gibi internet radyo servisi sunuyor. Music Genome Project adındaki bir proje kapsamında kurulan Pandora’nın başı birçok defa telif haklarından dolayı yandı.

 

 

Pandora yetkilileri bu sorunlarla daha kapsamlı bir şekilde baş edebilmek için geçici bir süreliğine de olsa Amerika Birleşik Devletleri dışındaki girişleri engelledi. Şimdilik sadece ABD içerisinde dağıtılan IP’lerle giriş yapılabiliyor. Fakat kısa süre içerisinde tüm dünyaya yeniden açılması bekleniyor. Pandora mobil çözümleriyle de müzik tutkunlarını bünyesinde toplamayı amaçlıyor. iTunes App Store’daki Pandora uygulaması, internet radyo dünyasını cebinize getiriyor. öte yandan arama kutusu üzerinden şarkı aratıp listenize ekleyebiliyor, listeler oluşturabiliyor ve saklayabiliyorsunuz. Pandora, bünyesinde 1 milyona yakın şarkı barındırıyor.
 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here