Ana sayfa Donanım Müziğin Arkasındaki “Bas” Kahraman: Ibanez AFB 200

Müziğin Arkasındaki “Bas” Kahraman: Ibanez AFB 200

0

Ibanez’in hollow body bas serisi acaba gitarları gibi bizleri etkilemeyi başarabilecek mi?

John Scofield, Eric Krasno (Soulive) George Benson,Pat Metheny  gibi birçok ünlü gitaristin tercih ettiği ve artık kendileriyle özdeşleşmiş olan  Ibanez’in hollow body  gitarları, kalitesinden ve tonal karakteristiğinden ödün vermeden dünyanın en iyi gitarları arasında kendine yer buluyor. Bakalım Ibanez’in hollow body bas serisi de gitarlarının elde ettiği performansı ve başarıyı gösterebiliyor mu?.
 

 

Ibanez denilince bir çoğumuzun ilk aklına gelen bol humbucker’lı, sert bir tonal yapıya sahip gitarlar olsa da Ibanezin hollow body gitarları da diğer gitarları kadar meşhur olmayı hak  ediyor bence. Günümüzde dinlediğimiz  bir çok müzikteki jazzy gitar tonlarının sahibi Ibanez’in hollow body gitarlarıdır. özellikle Scofield ve Pat Metheny gibi müzisyenlerin parçalarında bu gitar sound’unu oldukça  hissediyoruz. Hollow body gitar konusunda oldukça iyi işler ortaya koyan  Ibanez’in, hollow body bas gitarları hakkında aynı şeyleri söyleyebilecek miyiz?

 

İlk aşamada benim gibi klasik görünümü seven basçıların şekil olarak bu bas gitarlar kalbini fethediyor diyebiliriz. Bu bas gitarı çalmaya başladığınızda kendinizi jazz standartları ya da Muddy Waters’ ın bir bir parçasını çalarken bulursanız şaşırmayın çünkü ister istemez biraz havaya giriyorsunuz. AFB 200, Ibanez’in Artcore serisi olarak adlandırılan hollow body modellerinin içerisinde yer alıyor. İlk olarak dışarıdan şekil olarak incelediğimizde sarı renkteki donanımlar, jazz kasa ve üzerindeki f hole görünüm, kendinizi bir  upright bass player gibi hissetmeniz sağlıyor.

Gitarı elime alıp her zamanki gibi daha ampliye bağlamadan akustik tonuna baktığım da beni gerçekten heyecanlandırdı. İlk notayı vurduğum anda gitarın bana güçlü bir rezonansla tepki vermesi bu gitardan gerçekten memnun kalacağımın habercisi gibiydi. Dikkat çeken diğer bir şey ise saptaki radius’un normal baslara göre eğiminin daha az olmasıydı. Bu da gerçekten ellerinizin klavye üzerinde kayıp gitmesini sağlıyor. çalım olarak problem yaşayacağınız tek yer gövde kısmı olabilir . Ama bu duruma da zamanla alışacağınızdan eminim. Gitarımızla ilgi ufak ip uçları verdikten sonra şimdi artık teknik detaylara geçebiliriz.
 


 
Gövde, Sap, Klavye…
Bir enstrüman ister akustik olsun ister elektronik, kesinlikle kendi üzerinde kullanılan ağaçla ön plana çıkıyor. Bu da gitarın tonal karakteristiğine direkt olarak bir etkide bulunuyor. özellikle hollow body gitarlarda bu durum biraz daha fazla ön planda. Yarı akustik, yarı elektronik olan bu enstrümanda karakteristiği veren ana unsur kullanılan ağaçtır. Kullanılan ağacın kalitesi ne kadar güzel olursa olsun bazen de ağaç, gitarla uyum sağlayamıyor ve bu da hacimsiz bir ses, karaktersiz bir ton oluşmasına neden oluyor. Durumun böyle olması belki de yapılan işlerin fazlaca fabrikasyon olmasından kaynaklanıyor. Ne kadar da güvendiğiniz marka olursa olsun onu almadan önce sıkı bir testten geçirmenizde yarar var. Benim de birazdan yapmaya başlayacağım şey aynen böyle.

 

 

İlk olarak gövdeye baktığımızda gövdenin önünde, arkasında ve yanlarında akçaağaç  kullanıldığı hemen dikkatimizi çekiyor bu da aslında hollow body bir gitar için doğru tercih diyebiliriz. çünkü akçaağaç, yapısı itibariyle parlak ve sustain’li bir ton elde edebileceğimiz türden bir ağaç. Ağacın bu yapıda olması ise orta- alt frekansları, iyi bir şekilde alacağımıza işaret ediyor. Sapa geldiğimizde ise Ibanez’lerde sık rastladığım iki ağaç türü olan  akçaağaç ve maun ağaçlarını görüyoruz. Maun, ağaç yapısı itibari ile tok bir ton sunuyor.  Akçaağaçla birlikte kullanıldığında ise tam bir ahenk oluşturuyor. Gitarın sapının c- shape yapısı ve 770mm/30.3″ scale  olması, bu bas gitarı saatlerce yorulmadan çalabileceğinizi hissettiriyor. İlk perdede genişlik 42 mm iken son perde de 63 mm oluyor. Ayrıca sapın arkasında kullanılan cilanın gövdedekiyle aynı olması gitara bütünleşik, sıcak  bir hava katıyor. Tüm bunlar Ibanez AFB 200’ü oldukça cazip kılıyor.

Tonal karakteristik
Bu bas gitarı ilk gördüğüm anda gerçekten bende büyük beklentiler yarattı. Gitarı ilk elime aldığımda ampliye girmeden akustik çalmaya başladım ve gitarın bana vermiş olduğu tepki beni oldukça heyecanlandırdı. Gerçekten yüksek bir rezonansa sahip bu bu bas gitar,  bastığım her bir notaya karşılık veriyor. Bununla beraber bu bas gitardan parlak ve yüksek bir bas ses alıyorsunuz. O yüzden  bu bası denerken size tavsiyem mid range’ i yüksek bir ampli kullanmanız. Ampeg, Hi Watt, Mark Bass gibi ampliler bu gitarı  tonal anlamda destekleyecektir.

Gitarı ampliye girdiğimde çıkan sonuç beni şaşırtmadı ve gerçekten güçlü  bir bas frekansı almaya başladım. şunu da belirtmemde yarar var: Bu tarz, yani akustiğiyle ön plana çıkan enstrümanlarda ampli üzerinden iyi bir EQ ayarı yapmanız gerekir, eğer bu şartlar yerine gelmiyorsa, bu bu bas gitar sizi yarı yolda bırakabilir. İkinci bir durum ise bu tarz enstrümanlar kendilerini bir grup ve topluluk  içerisinde çalarken daha iyi belli ederler yani aslında tek başınızayken çaldığınız garip bas tonu bir grubun içerisinde canavara dönüşebilir. Aynı Fender Precision baslarda olduğu gibi. üzerinde kullanılan manyetiklere baktığımız zaman ise sapta ve köprüde konumlandırılmış iki adet Ibanez ACHB humbucker görüyoruz. Bu manyetikler sizi bir süre idare edecektir ama sonrasında değiştirmek isteyebilirsiniz çünkü bu manyetikler ayrıntıları ve karakteristik sound’u vermekte biraz yetersiz kalıyor. Bunların dışında gitarın üzerinde manyetikleri seçmenize yarayan 3 yollu bir switch, tone ve volume düğmesi bulunuyor. özellikle switch ara pozisyondayken oldukça keyifli bir ton yakalamanıza neden oluyor. Köprü manyetiğinde kemikli ve daha parlak, köprü manyetiğinde ise daha bas karakterli  bir sound çıkarıyor. Tüm bunlarda gitarın tonal karakteristiğinin ortaya çıkmasına yetiyor.

 

Son olarak
Fiyat kalite olarak baktığımızda gerçekten memnun edici sonuçlar veren bu bas gitar fiyatını oldukça hak ediyor. 941 TL’ lik fiyatıyla Zuhal Müzik’ten elde edeceğiniz bu bas gitar size uzun yıllar yol arkadaşlığı edecek. Eminim  bu gitar eskidiğinde daha da güzel bir hal alacaktır. Eğer klasik bir görünüm ve vintage bir ton arıyorsanız Ibanez AFB 200 kaçırmamanız gereken bir bas gitar.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here