Ana sayfa Haber Müziği Popmundo”da yaşayın!

Müziği Popmundo”da yaşayın!

0

popmundo!

 

Editörün notu: Okuyucumuz, eskilere dayanan Popmundo’yla ilgili bir yazısını bizlerle paylaştı ve Technotoday.com.tr’de bu yazıya yer vermekten mutluluk duyuyoruz. Zaten oldukça aşina ve oynamaktan zevk aldığım RP oyunlarına yer vermek de ayrı bir keyif. İşte okuyucumuzdan Popmundo ve Popmundo’daki müzik tutkusu.

Popmundo, online (çevrimiçi) bir role-playing(rol yapma) oyunudur. Popmundo metin bazlıdır, grafikleri ve sesi olan geleneksel bir bilgisayar oyunu değildir. Oyun hiçbir zaman bilgisayara karşı oynanmaz; ilişki kurulan her karakter dünyanın çeşitli noktalarında oyunu oynayan gerçek bir kişidir. Oyun gerçek zamanlı oynanır ve siz bilgisayar başında değilken bile devam eder.Popmundo evreninde belli başarılar vardır, bu başarılar; sürekli çevrim içi olmanıza değil, dikkatli stratejiler kurmanıza ve iyi zamanlamaya bağlıdır. Yani haftada birkaç kere girip olan biteni kontrol ederek de başarılı olunabilir. Bu dünyayı diğer browser oyunlardan ayıran fark ise interaktif olmasıdır. Karakteriniz üzerinden belli aktiviteler yaparken diğer oyuncularla da sanal bir iletişim kurabiliyorsunuz. Dünyanın dört bir yanından ilgi gören bu oyun, 2004 yılında iki isveçli arkadaş tarafından internet kullanıcılarının beğenisine sunuldu. Kullanıcıların beğenisine sunulduğu zamanlar ismi “Popomundo” olan oyun Ispanyolca “popüler dünya” anlamına gelen “Popmundo” olarak değiştirildi.

2012 yılında yeni özelikleriyle modernize edilip, Yeni (V2) versiyonu ile kullanıcıların beğenisine sunulmuştur. Ne kadar oyunun  ana fikri müzik endüstrisinde ilerlemek ve ünlü sanatçı listelerinde yer almak gözüksede, farklı meslek alanlarıda vardır tabi ki. Bu meslekler; Ceo, Avukat, Doktor, Yargıç, Polis, Barmen, Tezgahtar, Muhasebeci vs. meslekleri vardır. Buna ek olarak, başarılı bir müzisyen iseniz, müziğin yanı sıra bu meslekleride yapabilirsiniz tabi ki.
 

 

Oyunda bunların yanı sıra, suç dünyası vardır. Suçlu olarak yer altı dünyasının kralı olmak ister misiniz ? Bu kariyer size şöhret ve paparaziler den uzak bir hayat sunar. Bir süreliğine suç dünyası oyunun müzik hayatının gerisinde gibi görünse de kısa bir süre sonra düzenlenip yenilikleriyle oyuncunun beğenisine tekrar sunulacaktır. Suç kralları bu süreyi yeteneklerini ve suç için gerekli ekipmanları depolayarak geçirmektedir.
Oyuna gelecek suç sistemiyle çete oluşumlarına izin verilecektir. Şuanda aktif iki adet suç çetesi vardır; Smooth Criminals ve Bif Mareng Trio. Suç dünyası tekrar aktif olduğunda çetelerinizle bu dünyada yer alabilirsiniz.

Bu dünya 39 ülke ve 49 şehirden oluşur. Her şehrin, Vali, baş yargıç, emniyet müdürü vs. yetkilileri vardır. Bu yetkililer sizler gibi oyunculardır, sizin verdiğiniz oylar ile seçilir. Eğer lider ruhluyum, politikadan iyi anlıyorum ve kendime güveniyorum diyorsanız bu meslekler tam sizlik demektir! Popmundo’nun en fazla üyeye sahip olduğu ülkelerden biriside Türkiye’dir. Türkiye’yi Istanbul, Ankara, Izmir ve Antalya şehirleri temsil eder. Her şehirin kendisine özgün görselleri bulunmaktadır. Müzikle uğraşan sanatçılar, bir oyun yılı (56 gün) içinde 49 şehirde konser verirler, kendi tur planlarına uygun şekilde. Her şehirde diğer oyuncuların sahip oldukları ve oyuncular tarafından yönetilen barlar, marketler, kayıt studyo’ları, spor salonları, oteller ve diğer mekanlar bulunmaktadır.

 

Popmundo dünyasında 56 günde bir (bir popyıl) tekrarlayan özel günler de bulunuyor.  Bunlardan bazıları gerçek hayattan alınmıştır. örneğin: Sevgililer Günü, Noel, Yeni Yıl vs. gibi. Bazı özel günler ise oyunun kendi senaryosundan meydana gelmiştir. örneğin; Aziz Kobe günü, oyunun ilk annesi olan Kobe Tai adına düzenlenir ve her yıl oyuncular Singapur, Johannesburg, Moskova ya da Tromso’daki patikaları aşarak başarı kazanabilirler. Aynı şekilde her yıl Londra’daki Highgate Cemetery’de bulunan lahitin açılıp zombi avının mümkün kılındığı ölüler Günü, ilk diktatör olan Melvin Stjärnblom’un ani ölümü anısına düzenlenen Kurtuluş Günü gibi günler de mevcuttur.
Oyunda, Rio de Janeiro şehrinde her yıl Büyük Patlama (Big Bang) adı verilen müzik festivali düzenlenir. Bunun yanı sıra Müzik Bakanlığı’nın düzenlediği ve oyunun en önemli aktivitesi olarak görülen Popmundo Festivali vardır, ancak bu festivalin düzenlenme zamanının belirli bir periyodu yoktur. 
 

 

Oyunda ne kadar zaman harcadığımız tamamıyla size bağlı olan bir konudur. Oyuna çok fazla zaman ayıramayacaksınız üzülmeyin, karakteriniz kendisi ile her dakika ilgilenilmedi diye oturup ağlamaz. Oyunda olan bitenleri haftada birkaç defa kısa aralıklarla kontrol etmeniz ise, kariyerinizi geliştirmenize yetecektir. Diğer yandan, oyunla daha sık ilgilenen başka bir oyuncunun da anlık gelişmelerden haberdar olacağı içini haftada bir  defa oyun ile ilgilenen başka bir  oyuncuya göre bir adım daha önde olacağı da kaçınılmaz bir diğer gerçektir. Bu tercih tamamıyla gerçek hayattaki yaşam tarzınıza kalmış olan bir şeydir.

Nicolas Flamel (696250) ve Abel Power (285312) biz iki arkadaş bu mavi dünyada şöhret basamaklarını yavaş yavaş çıkmaya başladık. Sizleri de bu dünyada görmekten mutluluk duyarız.
Yazar: Levent Hancı ve Cavlan Tatbul

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here