Ana sayfa Donanım Müziği bahçeye taşıyoruz

Müziği bahçeye taşıyoruz

0

Açıkhava şartlarına dayanıklı Hi-Fi sistemler
 

Evlerimizde kullandığımız raf ya da yer tipi hoparlörler, normal şartlarda bizlere yıllar boyunca hizmet ederler. Herhangi bir eskime-aşınma söz konusu olmaz. Ya açık hava? İşte orada biraz durmak gerekiyor. Havanın nemi, güneş, yağmur, rüzgar, taş-toprak toz şartları kısaca doğaya karşı koyabilmek bizlerde olduğu gibi teknolojik ürünlerde de farklı donanımlar gerektiriyor.

Müzik çoğumuzun ortak zevki. Kentin yoğun koşuşturması içinde kendimize ayırabildiğimiz kısa süreçte müzik dinlemeye gayret ediyoruz. Evlerimizdeki sistemlerden yaz kış keyifle müzik dinleyebiliyoruz. Ama iş açık havaya gelince örneğin, bahçeye ya da balkona işler değişiyor. Bu dosyamızda sizlerin de tahmin ettiğiniz gibi açık hava şartlarına dayanıklı ürünleri ele alıyoruz. ülkemizin belli başlı ithalatçıları hangi hoparlörleri getiriyorlar ve bu hoparlörlerle kullanmamız tavsiye ettikleri müzik sistemlerini dosyamızda bulacaksınız
 

 

 

EXTREME AUDIO

http://www.extreme-audio.com/

Soundcast Outcast – (iPod transmitter ile birlikte)
Dünya piyasasına çıkar çıkmaz aldığı ödüller ve adından övgü dolu sözlerle bahsedilen Soundcast; OutCast isimli hoparlörü ile pek çok fırsatı aynı anda sunuyor. Hem su geçirmeyen, hem de kablosuz olan OutCast, çok yöne dağıttığı kusursuz stereo sesi ile kablosuz teknolojinin geldiği son nokta! OutCast”i ister evinizin içinde, ister bahçenizde hatta isterseniz teknenizde bile kullanabiliyorsunuz. 106 metrelik yayın alanı sayesinde, müziğiniz artık sınır tanımıyor. Duvarlarınızı, yer döşemelerinizi hatta tavanınızı aşıp size ulaşıyor.
 

Eşsiz bir ses kalitesi sunan OutCast”iniz; MP3 çalıcınız, iPod”unuz, bilgisayarınız, hatta televizyonunuz ile organize olabiliyor. Uygun olduğunuz her noktadan kontrol sağlayabildiğiniz OutCast”i dilediğiniz her yere taşıyabilirsiniz. Hatta üzerinde bulunan mavi ışığı ile dilediğiniz mekanda ekstra bir ambiyans ortamı yaratabilirsiniz.

Bir iPod kullanıcısının tüm ihtiyaçlarına cevap veren iCast, 2.4 GHz”lik özgürlüğü ile hiçbir mikrodalgadan, cep telefonundan ve diğer kablosuz ürünlerden asla etkilenmiyor. iCast, tam olması gerektiği ölçüde küçük, hafif ve oldukçada kolay bir kullanıma sahip.

 
 

 

 

Focal OD 706 V
Focal OD 706V hoparlörleri yüksek performanslı su geçirmez ve her türlü hava şartlarından etkilenmiyor. Focal, bu modelde teknik olarak her türlü hava şartlarından etkilenmemesi dışında gösterdiği müzikal performansla da iddiasını sürdürüyor.

Hoparlör, aynı zamanda kompakt yapısıyla da dikkatleri üzerinde topluyor.

 
Monitor Audio Climate 10 -331 GBP
Eğer evinizdeki müzik kalitesini dış ortama taşımak istiyorsanız Monitor Audio”nun Climate 10″unu mutlaka test etmelisiniz. İnovasyon, performans ve kalitesiyle birlikte anılan Monitor Auido hoparlör markası, evdeki iddiasını bahçeye taşımış gibi görünüyor. Kompakt boyutuna rağmen 65 Hz gibi bir bas performansı gerçekten etkileyici. üstelik ses kalitesi bu kadar iyi hoparlörün yağmur, güneş, toz, rüzgar vb. dış etmenlere dayanıklı olması da cabası.

 

 

 

KEF Ci500AW
 

Ci500AW, KEF gibi dünya devi bir markanın dış mekanlar için tasarladığı iki modelden biri. İki yollu olan hoparlör, 70 Watt güce sahip ve 87dB hassasiyetinde. 13 cm”lik mid-bass sürücüsü, Auxilliary Bass Radiator sistemiyle üstün bir düşük frekans aralığı sağlıyor. Kısaca güçlü bas. Böylesine güçlü bir bası zenginleştiren tweeter ise, 2.5 santim çapında.

Bu sürücüler, hoparlörün 60Hz – 20kHz aralığında çalışmasına imkan tanıyor. 
KEF”in bu modelinin gerçekten çok yönlü çalışma mekanı bulunuyor.

Kısaca değinmek gerekirse bu hoparlöre, havuz kenarlarında, bahçelerde, ev sinema sistemlerinde, saunalarda, yatlarda, hava alanlarında, barlarda, ofislerde, alışveriş merkezlerinde, otellerde, evlerde rastlamanız mümkün

 
 
KEF Ventura


 

Ventura aslında 3 farklı hoparlörden oluşmuş bir seri. Bu seri bahçelerde, havuz kenarlarında, teknelerde kullanılabiliyor. Bir mid-bass ve tweeter sürücüleri bulunan hoparlör özelikle güneş ve denizin olumsuz etkilerine dayanıklı gibi görünüyor. Havanın tüm olumsuz şartlarına rağmen KEF bu modellerle uzun yıllar ses kalitesinde bozulma olmadan hizmet edeceğini vaat ediyor. Ee marka KEF olunca, bizlere de bu vaade inanmak düşer.
 

 

 

Marantz CD5003


CD 5003 serinin giriş modellerinden olmasına rağmen olağan üstü ses kalitesiyle iddialı bir model. Yüksek kaliteli audio bileşenleri kullanarak imal edilmiş olan bu model, bilinen CS4392 dijital-analog converter kullanıyor. CD transport mekanizması ise, SA2. Rijit ,titreşimsiz şase diğer bileşenlerle birleşince ortaya fiyat-performans şampiyonu çıkıyor. CD 5003 Wav dosyalarının yanı sıra, WMA ve MP3 dosyalarını da okuyabiliyor.
 

Marantz PM5003

CD5003 ile uygun tasarlanmış entegre anfisi özellikle son günlerin gözde analoğu pikap girişiyle öne çıkıyor. Yüksek performanslı bileşenlerden üretilen anfi, kendinden çok daha pahalı ürünlerle kolaylıkla baş edebilir. 2×40 Watt çıkış, A/B olarak dört hoparlör bağlantı seçeneği, ton kontrol, kulaklık çıkışı diğer göze batan özellikleri arasında.
 

 

 

CAN Hi-Fi

http://www.canhifi.com/

Polk Audio Atrium8

Atrium serisi autdoor”da Polk Auido”nun gücünü ortaya koyuyor. Polk Audio sadece hoparlör üreten bir marka. Ve yaklaşık 40 yıllık bir maziye sahip. Atrium8, beş modelden oluşan serinin en üst modeli. Polk Auido”da Atrium serisinde farklı teknolojiler kullanmış.

Bu teknolojiler sayesinde, hava şartlarına dayanıklı olan bu hoparlörlerden kaliteli ses elde edilebilmesi mümkün. Atrium serisinde kullanılan PowerPort sistemi, hoparlörden beklenmeyecek derecede bas sesi alınmasını sağlıyor. Yüksek seslerde sesin distorsiyona girmesini önlemek için de Kippel Optimizasyon sistemi devreye giriyor.

 
 
Atrium8″de 16 cm”lik bir bas sürücü ve iki 2.5 cm”lik tweeter yer alıyor. 16 cm, dış mekan için oldukça büyük bir sürücü. Bu çap, hoparlörün bas sesteki kalitesi için fikir verebilir. Tweeter”lar ise, sesin çevresel olmasını sağlamak için açılı yerleştirilmiş. Hoparlöre istenirse bass ve tiz sesler için ayrı ayrı giriş imkanı tanınmış. Siyah ve beyaz olarak üretilen Atrium8″in yüksekliği 32, eni yaklaşık 22 cm. Serinin en üst modeli olduğumdan diğerlerine göre daha büyük, ancak geniş mekanlarda çok iyi iş çıkaracağı kesin.
 

 

Atrium Sat30 Sub10
Açık bir mekanda örneğin, bahçe ya da havuz başında etkileyici bir müziğe eşlik eden derin basları duyuyor, ancak sesin kaynağını bir türlü bulamıyorsanız bilin ki bu büyük bir ihtimalle Atrium sat-sub ailesinden geliyordur. Adından da anlaşılacağı gibi sistem, uydu hoparlörler ve bir sub woofer”dan oluşuyor.

Düşük frekanslı bas işini sunwoofer (Sat30)”a yükledikten sonra geriye kalan mid-tweeter hoparlörüne büyük bir hacim gerekmiyor. Buradan yola çıkılarak Polk Audio Sat10″ların istenirse bir çiçek gibi toprağa gömülmesine ya da lamba gibi tavana asılmasına olanak tanıyor. Sat10″lar fotoğraflarda da görüldüğü gibi toprağa özel ayakları sayesinde gömülüyorlar. Size kalan sadece açılarını ayarlamak oluyor. Bundan sonra üzerlerine su sıçramış, toprak gelmiş, umurunuzda olmasın. Görevlerini yıllar boyunca ilk günkü kalitelerini aratmadan yapacaklardır.
 

Crescendo CD Player


Transport”u Teac tarafından geliştirilen 192 KHZ/24Bit işlemci 24Bit/192Khz DAC ile bir araya gelen titreşimsiz şase sayesinde Crescende kendinden çok daha yüksek fiyatla satılan CD player”larla baş edecek kalitede. Audio Analogue ürettiği her cihaz için titiz çalışmalar yapıyor. Bir CD player için en önemli üç konu var. Mekanizma, elektronik donanım (DAC) ve gövde. Crescendo CD player”da üç temel bileşen için kaliteli komponentler kullanılmış ve ortaya fiyat kalite konusunda çok başarılı bir ürün çıkmış.
 

 

 

Crescendo Integrat Ampflifier


Crescende entegre anfi 8 Ohm”da 50, 4 ohm”da ise 80 watt”lık bir çıkış gücüne sahip. Anfinin toplam gürültü oranı ise, yüzde 0.05 seviyelerinde. Audio Analogue bu anfinin düşük fiyatına rağmen Hi-End sınıfında gösterilen anfilerle aynı seviyede ses kalitesine sahip olmasıyla gurur duyuyor. Bunun altında ise CD player”da da olduğu gibi, kaliteli malzeme, doğru tasarım ve mühendislik yatıyor. Anfinin arkasında bildiğimiz her türlü kaynağın yanı sıra günümüzün gerçeği olan MP3″player ve iPod”lar için de giriş yer alıyor. İstiyorsanız CD player satın almadan iPod ya da herhangi bir MP3 çalar ile bu anfiyi kullanabilirsiniz.
 

 

 

 

SFRKD

http://www.sfrkd.com/

JBL control 2.4 G

çok yakından tanıdığımız control serisi JBL”in klasik dış mekan, mağaza, ofis, tekne gibi akla gelen her türlü dış mekanda kullanılan hoparlörleri. Control 2.4 G serisi ise, adından da anlaşılacağı gibi wireless olarak tasarlanmış bir sistem. Elbette ki dış mekan deyince can sıkıcı kablo maliyeti ve montaj eziyetine son verilmesi iyi bir düşünce.


Control serisinin dış yüzeyleri hava şartlarından ve darbelerden koruyucu özellikli bir kaplamayla kuşatılmış. Ses kalitesi için de fazla bir şey söylemeye gerek yok. Control serisi JBL”in yıllar boyunca ses kalitesi ve sağlamlıklarıyla tanınıyorlar. Control serisinin siyah ve beyaz renkleri bulunuyor.
 

 

 

JBL Control NOW
Control NOW temiz, yüksek ses kalitesiyle öne çıkan bir hoparlör. Farklı tasarımı sayesinde yapılarda değişik konumlandırmayla son derece keyif veren bir görüntü ortaya çıkabiliyor.

Bu hoparlör sisteminde iki mid-bass ve ortada bir tweeter yer alıyor. Hoparlörün açılı yapısı sayesinde, ses dağılımı kusursuz. Siyah ve beyaz renk seçeneği bulunan hoparlörün frekans aralığı ise 80 Hz- 30 Khz. 50-300Watt (peak) arasında çıkışa sahip olan hoparlör için önerilen anfi gücü, yaklaşık 150 Watt.

 
 

 

Harman Kardon HD 980 CD çalar

Bu zarif CD oynatıcı, ince yapılı ve sadece 3.8 kg ağırlığında. Sakın bu boyutlara aldanıp onu hafife almayın. HD 980 fiyat performans olarak gerçekten dikkat çekici bir ürün. PCM: 16-24 bits, 30-96kHz DAC ve örnekleme değerleri gayet iyi. ürün, aynı zamanda MP3 formatını da destekliyor.
 

Harman Kardon HK 980 Anfi

HD 980 ile takım olarak eşleştirilen bu anfi, 2×80 Watt gücünde. 4 ohm”luk bağlantıda ise, 100 Watt”lık güç elde etmek mümkün. Bu anfiye de ayrı bir pre almadan, doğrudan pikap bağlayabilmek mümkün. Artık bahçelerde de pikap çalma lüksünü yaşayabileceğiz. HK 980, cüsse olarak CD çalar kadar mütevazı sayılmaz. Bu anfinin ağırlığı, yaklaşık 13 kg.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here