Ana sayfa Donanım MUSEQ

MUSEQ

0

Audio hardware testlerimize DBX’ten sonra ELYSIA şirketi”nin gözdelerinden olan MUSEQ ile devam ediyoruz.
 

çok ilginç bir tesadüf sonucu bir yıl önce tanıştığım bu şirketin ürün gamına bu kadar ilgi duyacağımı tahmin etmezdim. Bu eq canavarı test amaçlı değil mastering’de kullanmak üzere aldığım bir cihaz. Ama sonuç olarak her test ettiğimiz cihaz gibi bu eq “yu da belirli testler sonucunda tercih ettim. İlk olarak ilgimi çeken ELYSIA şirketinin az olan ürün gamı oldu. Bu ilk olarak tüketici gözünde olumsuz bir durum olsa da,biraz dikkatli bakıldığında aslında A klas cihaz üreten şirketlerin aynı politikada olduğunu görebiliriz. Temelde A klas mix ve mastering ürünleri üreten şirketlerin ürün gamları az ve öz miktarda oluyor. Bu da aslen bir güvence sanırım. A klas ürünlerin bir diğer garip durumu ise çok da estetik olmayan dizaynlarıdır. Ama bu ELYSIA için geçerli değil. İlk olarak çok sağlam bir kutudan çıkan ELYSIA ambalajı ile ilgi çekiyor. Bir diğer enteresan durum ise normal audio ekipmanlardan daha derin bir yapıya sahip olması. Bu tabi bir göz boyama değil. Tam aksine bir teknoloji dizaynı. Yani ELYSIA şirketi tüm ürünlerinde AC besleme katlarını devre elemanlarından ayırmak için arka bölümde kutu içi kutu dizayn etmiş. Bunun sebebi ise A klas ekipmanlarda analog olan besleme katının yüksek voltajda çalışmasından ötürü statik elektriğin işlem yapan devre elemanlarına sıçramasını önlemektir.
 
museq
 
Cihaz toprak besleme ile çalışıyor. Düzgün ve dalgalanmayan bir besleme isteyen bu EQ, Power On düğmesine basınca hayatımda çok az rastladığım bir “sexy”likle karşılaştım. Tam cihazın orta kısmında şirketin adının yazılı olduğu ışıklı logo var. Sıkı durun isterseniz cihazın arka kısmından bu ışığın kontrasını kısabiliyorsunuz. Her kanal başına 5 band EQ olanağı sağlayan Museq çok kaliteli knob”lara ve butonlara sahip. Kesin sonuca ulaşmak için kademeli potansiyometreler kullanılmış. örneğin siz 200hz”i boost veya cut etmek isterseniz yaptığınız işlem tam olarak o frekans demektir. ?aşma olmayacaktır. Analog cihazlarda az da olsa bir şaşma mümkündür. Bu da piyasada kabul edilen hatalardandır. Cihazın ilk eq band’i bize low shelf veya low band cut filtre olanağı sağlıyor. Cut veya Boost’ da 15 db”lik işlem yapabilirsiniz. Frekans aralığı ise 9hz ile 200 hz arası. İkinci band’imiz bize Q noktası dar veya geniş alarak yine 15 db Cut veya boost olanağı salıyor.

 

Frekans aralığı ise 18hz ile 400hz arası. üçüncü band’imiz aynı teknikte çalışıyor. Frekans aralığı ise 150hz ile 3.5 khz arası çalışıyor. Dördüncü band’ımız ise yine aynı teknikle 700hz ile 16Khz arası çalışıyor. Son band’ımız birinci band mantığında 1.8khz ile 35 khz arası işlem imkanı tanıyor. Cihazın orta bölümünde yer alan EQ on/Off dışında bir de warm butonları bulunuyor. Bu butonları aktif hale getirdiğiniz zaman size vintage harmoniklerine sahip ekstra işlem sağlıyor. Gelelim bu alımlı A klas eq”nun kulak üzerindeki etkilerine. Ben mastering’de 30 günlük test aşamasından sonra çok transparan olmasa da çok yumuşak bir sound’a sahip olduğunu söyleyebilirim. Diğer solid state arkadaşları gibi sivri hareketlere sahip değil. Sözünüzü dinleyen bir EQ. Ben güçlü, lüks bir otomobile benzetim. İstenildiğinde güçlü, istenildiğinde vahşi, istenildiğinde tam bir asilzade. Knob”ları size çok lüks bir dokunuş sağladığı için elleriniz sürekli dokunma isteğine kapılıyor.
 
elysia
 
Hi Pass ve Low Pass uygulamaları ilginç olarak çok yumuşak ve güçlü. Ama bu işlemler sizi şüpheye düşürmüyor. Bir haftadan sonra ona alışıp sanki tüm projelerinizde önceden yapmanız gereken ayarı hayal ettirebiliyor. Belli işlemlerde ise zaman zaman elinizin altında güçlü bir turbo veya zaman zaman sağlam fren disklerine sahip fren gibi hissettiriyor. Aşırı transparanlık bugünün sound’unda eğer belirli tarzlarda proje yapıyorsanız size avantaj sağlayacaktır. Bu tarzlar Klasik müzik, jazz, chill out…vs. Ama bu tarzların dışındaysanız tamimiyle sizin istediğiniz kadar müdahil olup istediğiniz zaman beli belirsiz hareket edebilen ekipmanlar tercih etmelisiniz. Bu EQ tam bu noktanın neferi olsa gerek. Mastering’de müthiş bir güç etkisinin dışında alt ve üst frekanslardaki hakimiyeti etkileyici. Frekans aralıkları ve band sayısı size başka EQ’ya ihtiyacınız yok güveni veriyor. özellikle dance, pop, rnb gibi güçlü okunabilir bass frekanslar ve üst frekanslar isteyen tarzlarda başarı oranı inanılmaz. Tam istediğiniz noktalara müdahale ettiğiniz gibi, okunabilirliği artırmada çok etkili. Orta frekanslarda alışkın olmadığınız aralıkları duyabilir.

 

Boost ve Cut ederken endişesiz işlem yapabilirsiniz. Mix uygulamalarında da başarılı sonuçlar veren Museq gücünü artırmak istediğiniz vokal veya vurmalı enstrümanlarda çok başarılı. Sadece bass gitar veya synth enstrümanlarının işlemlerinde bir tavsiye olarak tatlı `boost”larına kanıp çok sert işlemlerde bulunmayın. Ertesi gün size yaptığınız işlemi istemediğiniz güçte duyurabilir. Bu sebeple mix uygulamalarında bazı enstrümanlarda kararında kullanmanızı tavsiye ederim. ambalajının içinde çok kaliteli baskıya sahip ve sizi tam anlamıyla yönlendirebilen bir kullanım kılavuzuna sahip. Cihaz belirli bir ısı ile çalıştığından ızgaralarının kapanmaması gerekli. Bu sebeple rack’ınızda bu canavar için bu tarz bir yer ayırmanızı tavsiye ediyorum. Altı ve üst bölümünde cihaz olmaması, sağlıklı çalışmasına olanak sağlayacaktır. Kısa bir bilgi olarak, mix bus’da inanılmaz iyi sonuca ulaşabilirsiniz. Ama mastering işlemini göze alarak daha minimal olmanız da fayda var.
 
ali mobaseri
 
Sonuç olarak mix ve mastering icin tasarlanmış bu EQ’nun fiyat/performansı muhteşem. Piyasadaki diğer rakipleri ise; Manley MassivePassive, Gml Mastering EQ, Prisim Sound MEA 2, SPL PQ Mastering, Great River MAQ-2NV, Crane Song IBIS, API 5500, Buz Audio REQ 2.2, Sontec MES 432D9, Chandler EMI TG 12345 Curve Bander. Tüm bu rakiplerinden daha yeni nesil olan Museq’in Türkiye ditrübütörü Akalın Müzik. Tavsiyem eğer A klas bir EQ’ya ihtiyacınız varsa seçeneklerinizde üst sıraya koymanızdır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here