Ana sayfa Yazılım Muhteşem İkili: Quick Look ve Spaces

Muhteşem İkili: Quick Look ve Spaces

0

Leopard”ın bu iki özelliği sayesinde çok daha keyifli ve pratik bir OS X deneyimi yaşayabileceğiniz gibi, çalışmalarınızda çok daha fazla hız da kazanabilirsiniz.

Mac OS X, 10.5.x Leopard sürümüyle hayatımıza çok sayıda yenilikle birlikte girdiğinde kullanım alışkanlıklarımızı değiştireceğini iddia ediyordu. Fakat ilk izlenim olarak Leopard”ın arayüzüne baktığımızda Tiger”dan çok da farklı olmadığını gördük. Evet, Leopard gerçekte kullanıcı arayüzü açısından Tiger ile çok benzer yapıda. Sadece pencerelerin sol tarafındaki Sidebar”a “Search For” bölümü eklenmiş, Elma menüsü siyah olmuş, Dock 3. boyuta terfi etmiş, Dock klasörlerine Fan ve Grid efektleri eklenmiş (aslında bu oldukça şık olmuş), ikonlar değişmiş.

Leopard”ın arayüzü altında yatan yeni teknolojileri bir kenara bırakıp görmezden geldiğimizde, Apple”ın yeni bir işletim sistemini bu kadar küçük değişikliklerle piyasaya sürdüğünü düşünmek hata olacaktır

Zaten Leopard”ı kullanmaya başladığımızda, önce, dosyalar arasında gezinmenin yeni bir yolu olan ve iTunes”tan da alışkın olduğumuz Cover Flow özelliğini keşfettik. İyiydi, hoştu ama Cover Flow devrimsel bir yenilik değildi ve kesinlikle kullanım alışkanlıklarımızı değiştiremezdi. Zaten resim dosyaları arasında gezinmediğimiz sürece bu özellik çoğunlukla hız kazandırmak yerine zaman kaybı oluyordu. Pek çoğumuz ilk birkaç gün kullandıktan sonra hevesimizi alıp Cover Flow”u PC”ci arkadaşlarımıza hava atmak dışında pek kullanmaz olduk.  

Leopard”ı heyecanla bekleyen ve tüm bunlardan haberi olan Macintosh severler haricinde çoğu kişi, kullandıkları bu işletim sisteminin gizli iki kahramanını ya göremedi ya da geç keşfetti. Keşfedenler ise nasıl kullanacaklarını bilemediklerinden bunlardan gerektiği gibi yararlanamadı.
Spaces ve Quick Look, basitçe; çok sayıda pencere ve program arasında karmaşaya düşmeden çalışmanız ve dosyaları “açmak zorunda kalmadan” görmeniz için var ve tam olarak bu işleri yapıyor. Bu da, Mac kullanıcılarına günümüzdeki başka hiçbir işletim sisteminin veremediği pratiklik ve rahatlığı sunuyor. Şimdi Leopard”ın bu iki özelliğinin bizlere neler kazandırdığını görüp verimli bir şekilde nasıl kullanıldığına bakalım:

Spaces

  Mac”inizi yoğun bir iş gününde kullandığınızı düşünelim; bir sunum hazırlıyorsunuz. Keynote veya PowerPoint üzerinde sunumunuza sayfalar ekliyor, bir yandan daha önce hazırlanmış olan sunumları kontrol ediyor, farklı sunumları birleştiriyor, yeni ekleyeceğiniz görselleri seçmeye çalışıyorsunuz. Diğer yanda ise, bir Messenger yazılımı ile müşterileriniz ve patronunuzla görüşüyor, diğer yandan da internette sunumunuzla ilgili bilgi edinme çabasındasınız. Sürekli çalıp dikkatinizi dağıtan telefon da cabası…

Tam bir karmaşa: 5-10 sunum penceresi, onlarca görsel penceresi, tablarla dolmuş Safari, biri açılıp diğeri kapanan Messenger mesajları… Hepsi bir arada ve bu yetmezmiş gibi 3 ay önce yaptığınız çalışmaları bir klasöre doldurup CD”ye yazmanızı ve kargolamanızı isteyen patron… Spaces, işte bu “basite indirgediğim” durum için var. Yoksa hepimiz biliyoruz ki, işyerlerimizde bundan çok daha fazlasıyla uğraşıyoruz.
Basitçe ifade etmeye çalışırsam, Spaces bize birden fazla masaüstü kullanma imkanı veriyor. Uygulamalarımızı farklı masaüstlerine dağıtarak aralarında kaybolmadan kolaylıkla gezinebiliyoruz.

Spaces ile, uygulama pencerelerini Space alanları üzerinde istediğimiz gibi yerleştirebilir, her uygulama için ayrı bir Spaces oluşturabilir, bir uygulamaya ait pencereleri birden fazla Space”e dağıtabilir ya da bir Spaces üzerindeki pencereleri başka bir Space”e taşıyabiliriz.

Eğer aktif değilse, Spaces özelliğini aktifleştirmek için System Preferences panelinden “Exposé & Spaces bölümüne girmemiz gerekiyor. Burada Spaces sekmesindeki “Enable Spaces” kutucuğunu işaretleyip aktifleştiriyoruz. Hazır buraya kadar gelmişken, sağ üstteki “Show Spaces in Menu Bar” seçeneğini de işaretleyelim ki, Spaces”in oluşturacağı alanlara menü çubuğuna yerleşecek Spaces simgesi ile de erişebilelim.

Bu panelde default olarak 4 Space göreceksiniz. Eğer istersek, 16 adede kadar Space yaratma imkanımız var. Sağdaki Rows (satır) ve Columns (sütun) yazılarının yanındaki artı ve eksi butonlarına basarak kullanmak istediğimiz Spaces sayısını ayarlayabiliyoruz.

Yeri gelmişken söylemekte yarar var. 16 Space oluşturabildiğinizi görüp “lazım olur” diyerek çok fazla Space oluşturmaya kalkmayın. Eğer bu özelliği verimli ve hızlı kullanmak istiyorsanız, sadece ihtiyacınız olan kadar Space oluşturmanız önemli. Aslında çoğu zaman 4 veya en fazla 6 Space yeterlidir. Eğer gerçekten ihtiyacınız yoksa, daha fazla Space oluşturmak size zaman kazandırmaz, aksine Space”ler arasında kaybolmanıza ve zaman kaybetmenize neden olur.

Space”ler arasında geçiş yapmak için altta bulunan klavye kestirmelerini aktifleştirerek kullanabiliriz. “To Active Spaces” bölümünden atayacağınız klavye kestirmesi ile (varsayılanı F8″dir) var olan tüm Space”leri bir arada görüp geçiş yapabilirken, “To Switch Between Spaces”i seçerek ok tuşları ve belirlediğimiz komut tuşu yardımıyla dolaşabilir ya da “To Switch Directly to a Space” bölümünden seçeceğimiz komut tuşuyla birlikte numerik klavyeden ilgili Space”in numarasını yazarak geçiş yapabiliriz. Fakat, ilk aşamada sadece “To Active Spaces” kısmını işaretleyip buraya bir F tuşu atamanız, Spaces”in kullanımına alışma sürecinde daha iyi olacaktır. 

Yine aynı pencere üzerinde “Application Assignment” alanının altında artı ve eksi butonları göreceksiniz. Bu butonlar, belli bir uygulamayı belli bir Space”e atamaya yarıyor. Burada bir Space”e atayacağınız uygulama, bundan sonra her açtığınızda o Space”te açılacaktır. İleride bunu iptal etmek isterseniz, yine buradan seçip eksi butonuna basarak silebilirsiniz.

Aktifleşme işlemini yaptığımıza, tuş kombinasyonunu belirlediğimize ve istediğimiz sayıda Space oluşturduğumuza göre, artık buradaki işimiz bitti demektir. System Preferences penceresini kapatıp çıkabiliriz. Artık Spaces kullanıma hazır.
•••
Spaces ile çalışırken en pratik yöntem, uygulamalarımızı ait oldukları Space üzerinde açmak. O nedenle Mac”imiz karşısında güne başlarken açtığımız uygulamaları kullanım yoğunluğumuza göre farklı Space”ler üzerinde açmak başlangıç için en ideal olanı olanıdır.

örneğin, hazır 1 numaralı Space”te iken, gün boyunca karşımızda olması gerektiğini düşündüğümüz yazılımları burada açabiliriz. Ardından, menü çubuğu üzerindeki Spaces ikonuna tıklayıp 2 numaralı Space”e geçtikten sonra, en fazla kullandığımız bol pencereli yazılımı orada, 3 numaralı Space”te ise onlarca penceresi ve paleti ile görüntü karmaşasına yol açan programı açarız. Böylelikle, her program kendine ait Space”te yerini almış olur.

Space”ler arasında hızlıca geçiş yapmak yahut bütün Space içeriklerini görmek için ise F8 (eğer değiştirdiyseniz sizin atadığınız) tuşunu kullanacağız ya da hangi Space”te hangi yazılımın ve pencerelerin bulunduğunu biliyorsak, daha önce atadığımız OK tuşu kombinasyonunu ya da numerik klavyeden Space numarasını kullanabiliriz.

Farkettiyseniz, Space”ler üst üste yer alıyor. Eğer 4 Space”iniz varsa, en başta 1 numaralı Space, sağında 2 numara, sol altta 3 numara ve onun yanında 4 numara. Yani 1 numaralı Space”te aşağı OK tuşunu kullanırsak 3 numaraya, sağ ok tuşunu kullanırsak 2 numaraya geçiyoruz.
Bir pencereyi farklı bir Space”e taşımak istersek tüm yapmamız gereken onu tutup taşımak istediğimiz Space”in “tarafına” doğru sürüklemek. Yani 2 numaralı Space”ten bir pencereyi tutup ekranın sol köşesine doğru sürüklersek 1 numaraya, aşağı doğru sürüklersek 4 numaraya taşımış olacağız.
Eğer bu taşıma sırasında elma tuşunu da basılı tutmamız halinde, sadece o pencere değil, ait olduğu programa ait bütün pencereler ilgili Space”e taşınmış olacak.

Space içeriklerinin tümünü gördüğümüz (saptanmış olarak F8 ile ulaşılan) ekranda eğer klavyeden “C” tuşuna basarsak, tüm Space”lerdeki içerikler 1 numaralı Space”e taşınacaktır ya da eğer isterseniz tüm Space”ler görünür halde iken, herhangi bir alandaki bir pencereyi farklı bir Space üzerine tutup sürükleyebilirsiniz de.

Baştan karmaşık görünse de Spaces, düzenli çalışmak ve pencere karmaşasından kurtulmak için oldukça faydalı. Başta biraz zaman alsa da, bir kere Space rahatlığına alıştığınızda vazgeçmeniz mümkün olmuyor. Onca işin arasında, gerektiğinde temiz ve boş bir ekrana kavuşmak gibisi yok.

Quick Look
Quick Look, Finder pencereleri yahut masaüstünde bulunan herhangi bir dosyanın içeriğini, açmak zorunda kalmadan görmenize yarayan bir Leopard özelliği. Eğer Leopard üzerinde Quick Look”u kullanmıyorsanız, elinizdeki hem kendinize hem de o bilgisayara yazık ettiğinizi düşünebilirsiniz.

Şimdiye kadar bilgisayar kullanımıyla ilgili bildiğimiz ve aksini düşünmediğimiz en önemli bilgi; bir dosyayı, içeriğini gösterebilen bir programla açmamız gerektiği idi. Yani bir Word belgesini okuyabilmek icin Microsoft Word, PDF belgesini okumak icin Acrobat Reader yahut Preview, bir fotoğrafın içeriğini görmek için ise bir imaj viewer kullanmak zorundaydık ve bu bize doğal geliyordu.

O günler geride kaldı. Eğer dosya üzerinde içeriğini görmek dışında bir işlem yapmayacaksanız, basitçe dosyayı seçin ve klavyenizin boşluk tuşuna ya da bir Finder penceresi üzerinde iseniz, pencere bağlığındaki araç çubuğundan Quick Look butonuna basın, hepsi bu kadar. Tekrar boşluk tuşuna bastığınızda yahut kapatma gözünü tıkladığınızda dosyanın önizlemesi kaybolacak.

Ya da şöyle yapın; içeriğini görmek istediğiniz dosyaların bulunduğu bir Finder penceresi açın, ilk dosyayı seçip boşluk çubuğuna basın. Quick Look, size dosyanın önizlemesini açacak. Bu önizlemeyi istediğiniz boyuta getirip bir kenara çekin ve ardından diğer dosyalara tıklamaya bağlayın. Tıkladığınız her dosya, az önce kenara yerleştirdiğiniz Quick Look penceresinde görünecek. Ne bir program açıyorsunuz, ne de dosyalarınızı toplu halde açıp arasında kaybolmuyorsunuz.

Quick Look, sadece masaüstünde veya Finder pencerelerinde kullanılmıyor. Aynı zamanda uygulamaların Aç ve Kaydet sorgu kutularında da kullanabilirsiniz. Bunu yapabilmek için Apple”ın yayınladığı Quick Look Droplet isimli küçük programcığı indirmeniz gerekiyor
.
İndirdiğiniz bu Droplet uygulamasını Dock üzerinde bir yere yerleştirirseniz, herhangi bir uygulamanın aç/kaydet sorgu kutusu içindeyken seçtiğiniz bir dosyayı üzerine (yani Dock”a yerleştirdiğiniz Quick Look Droplet uygulamasının üzerine) sürüklediğinizde önizlemesini rahatlıkla görebilir, dosyayı açmadan içeriğine eri?ebilirsiniz.
•••
Quick Look, statik bir özellik değil. çeşitli eklentilerle yetenekleri artırılabilir. Varsayılan, yani Leoprard ile geldiği haliyle çe?itli formatlardaki fotoğraf ve imaj dosyalarını, PDF”leri, Office belgelerini ve QuickTime”in tanıdığı film formatlarının önizlemesini verebiliyor. Fakat yükleyeceğiniz eklentilerle onu daha da geli?tirebilirsiniz.

Quick Look eklentilerini bulabileceğiniz çeşitli siteler var. Apple”ın Quick Look sayfasından ya da en iyisi plplugins.com gibi sadece Quick Look eklentilerine yer veren sitelerden faydalanıp işinize yarayacak eklentileri sisteminize yükleyin.

Bu eklentileri (Plug-in), sabit diskinizin ana dizinindeki Library altında yer alan Quick Look klasörüne atmanız yeterli. İsterseniz, işimize yarayacak bazı Quick Look eklentilerine bir göz atalım. Bu eklentileri Google”da ismini aratarak ya da Quick Look plug-in şeklinde arama yaparak bulup indirebilirsiniz.
•••
• ZipQuickLook
Bu eklenti, Zip formatında sıkıştırılmış dosyaların içeriğini görmemizi sağlıyor. Böylelikle sıkıştırılmış dosyalar içinde arama yaparken, tek tek her dosyayı Expand edip içeriğine bakmak zorunda kalmıyorsunuz.

• BetterZip
Yine bu eklenti de Zip dosyalarının içeriğine, fakat bu kez biraz daha detaylı şekilde göz atmamızı sağlıyor.
• HetimaClipping
Herhangi bir programdan bir metni dosyasını masaüstüne sürükleyerek oluşturduğumuz Text Clipping”lerin içeriğini görmemize yarıyor.

• EPSQuickLookPlugIn
Eps formatlı dosyaların içeriğini bu
plug in sayesinde Quick Look kullanarak görebiliyoruz.
• Flash Video Viewer
YouTube gibi internet sitelerinde kullanılan yaygın bir video formatı olan flv uzantılı dosyaların önizlemesini bu eklenti sayesinde görebiliyoruz.

• Folder Viewer
Şaşırtıcı şekilde, Quick Look”un varsayılanları arasında yer almayan klasör içeriği gösterme özelliğini bu eklenti Quick Look”a kazandırıyor. Bu sayede herhangi bir klasörün içeriğine Quick Look ile göz atabiliyoruz.
• Quick Look Filter for
QuarkXPress 7

Kitap, gazete ve dergi yayıncılığı yapanların oldukça işine yarayacak bu eklenti, QuarkXPress 7 dosyaları için önizleme sağlıyor.
• SneakPeekPro

 
Grafikerlerin oldukça işine yarayacak bu eklenti,
Illustrator ve InDesign dosyalarına oldukça detaylı bir ön izleme getiriyor. Quick
Look ile bakılan dokümanda kullanılan fontlar, imajlar, hatta renkleri bile görebiliyorsunuz. Eklenti ile ayrıca .eps dosyaların da önizlemesi yapılabiliyor.
• Suspicious Package

Apple”ın ve pek çok yazılım geliştiricinin kullandığı .pkg uzantılı yükleyici dosyalarının içeriğini görmenize yarıyor.
•••
Bu eklentiler, sadece Quick Look”un yeteneklerini geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda bir pencere içinde Cover Flow ile gezininken de ilgili dosyanın içeriğini görmenize yardımcı oluyor.

Size birkaç örnek vermeye çalıştık. İnternette ihtiyacınıza göre arama yaptığınızda çok daha fazla Quick Look eklentisini ile karşılaşacaksınız. Sakın ola; “ben Cinema 4D kullanıyorum. Bu dosyaların da içeriğini göstermiyordur herhalde” demeyin. Emin olun, onun için bile
Quick Look eklentileri var.

Yazının başında değindiğimiz gibi, Spaces ve Quick Look, bilgisayar kullanma alışkanlıklarınızı değiştirecek kadar devrimsel yenilikler. Eğer şimdiye kadar bunları kullanmadıysanız, denediğinizde anlatmaya çalıştığımızı daha iyi anlayacaksınız.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here