Ana sayfa Donanım Mühendislik sanatından seçmeler

Mühendislik sanatından seçmeler

0

Ne kadar da iş istasyonu bir o kadar da bütünleşik

HP Z1 Workstation

HP Z1″in ekranı gerçekten etkileyici bir büyüklüğe sahip. 27 inç üzerinde, her bir pikselin hakkını vermeyi başaran HP, büyüleyici devasa ekranı barındırmanın avantajlarını bir bir kullanıcılara yansıtmayı başarmış diyebiliriz. İş istasyonu olmasının avantajlarından faydalanmayı da ihmal etmeyen HP Z1, bu devasa cihaz üzerinde 802.11 a/b/g/n 2.4 GHz ve 5 GHz Wi-Fi kablosuz iletişim standartlarını destekleyerek pratik çözümlerin adresi olmayı başarmış.üstelik all-in-one, yani hepsi bir arada kasa çözümü cihazı daha da cazip kılıyor. Açıkçası HP bu konuda oldukça başarılı bir ürün. Cihazda yok yok. Neredeyse tek eleştirilebilir noktası fazla ağır olması diyeceğiz fakat, böylesine güçlü bir “iş istasyonunun” da hafif olmasını beklemek çılgınlık olurdu zaten. Bağlanılabilirlik konusunda çığır açıcı derecede seçenek barındıran Z1″in ayrıca bir de Blu-ray yazıcısı bulunuyor. Yani evet, tüm bu özelliklerin yanı sıra ayrıca cihaz üzerinden Blu-ray disk oluşturabilir, verilerinizi Blu-ray disk”lere kaydedebilirsiniz.
 

HP Z1 Workstation
Masaüstü bilgisayar dünyasında yeni yeni sağlam bir yer edinmeye başlayan hepsi bir arada bilgisayar çözümü, iş istasyonu dünyasıyla entegrasyon geçirerek kendi başına yeni bir segmentin de önü açılmış oldu. HP ile birlikte diğer hepsi bir arada masaüstü bilgisayar geliştiren firmalar da hepsi bir arada iş istasyonu ürünler çıkarmaya başlayacaktır muhtemelen. Bu açıdan baktığımızda HP Z1 iş istasyonunun ayrıca öncü bir ürün olacağını da söyleyebiliriz. Tekrar ediyoruz; bir iş istasyonunun bu denli kolay kullanılabilirliğe sahip olması biz teknoloji kullanıcılarının alışık olduğu bir durum değil. Cihaza neredeyse ev kullanıcıları için damgası yapıştıracağız. Kaldı ki yüksek fiyat etiketini sorun etmeyen kullanıcılar bu iş istasyonunu evlerine alarak kişisel kullanımları için de kullanmak isteyecektir.

 

Z1″in 27 inç ekranı bulunuyor. Bu ekran üzerinde gösterilebilen maksimum çözünürlük değeri 2560 x 1440. Bu da HD videolarda kendisini belli ediyor. Kimi bilgisayarların maksimum yatay çözünürlük oranı 1440 iken, Z1″in dikey çözünürlük oranının 1440 olması, size Z1″in çözünürlüğü konusunda biraz daha net fikir verebilir! Bu ekrana gücünü veren görüntü işleme kartı ise nVidia Quadro 4000. Ekran kartının ne kadar güçlü olduğunu ise güçlü performans gerektiren oyunlardaki fps değerinden anlayabiliyoruz. DirectX 10 destekli Crysis”i 1280×720 çözünürlüklü oynamaya kalktığınızda 97 fps alabileceğiniz bir cihaz HP Z1. Eh, bu da nVidia Quadro 4000″ün ne denli güçlü bir kart olduğunu gösteriyor!Cihaza gücünü veren işlemci olan Intel Xeon E3-1280 işlemcinin saat hızı 3.5 GHz. Şu haliyle performansın neden bu denli güçlü olduğunu anlamak çok da zor değil. Kaldı ki cihazda 16 GB bellek yer alıyor.
 
Z1″in tek avantajı boyutları ve performansı değil. Bir hepsi bir arada çözüm olmasına rağmen, ön panelinin altında yer alan mandallardan tutup ekranı yukarı kaldırarak cihazın iç haznesine ulaşabiliyorsunuz. Böylece diğer hepsi bir arada çözümlerden farklı olarak, Z1″i donanım parçaları açısından güncelleme şansına da sahip olabiliyorsunuz. Yalnız biz uyarımızı şimdiden yapalım; HP Z1″i öyle ikide bir açıp incelemeye kalkarsanız ve mazallah bu elektronik şaheserin bir parçasını eksik takarsanız, cihazın ultra seviyedeki güvenlikli yapısının cihazın açılmasına engel olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca cihaz son derece ağır olduğundan, cihazı kaldırıp indirirken dikkatli olmanızda fayda var.

 

Fiyatı:2805$ + KDV
Puan: 4 yıldız / 90 puan
Kullanım: 4
Performans: 5
Tasarım:5

Artılar:
• Etkileyici ekran kalitesi
• Güçlü performans
• Güncellenebilir donanım

Eksiler:
• Ağırlık
 

NEDEN ALMALIYIM?

Eğer küçük veya orta çaplı bir işyeriniz varsa ve işlerinizi geliştirmek için kaliteli bir iş istasyonu edinmeyi düşünüyorsanız, o halde size birçok işlevsellik sunan bir cihaz edinmeniz önerilecektir. Bunun için de size gösterilebileceğimiz en doğru adres, hiç şüphesiz ki HP Z1 iş istasyonu olacaktır.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here