Ana sayfa Haber Mühendisler gizli silah ve bombaları Wi-Fi ile tespit edecek

Mühendisler gizli silah ve bombaları Wi-Fi ile tespit edecek

0

Muhtemelen hepimizin günlük olarak internete girmek için kullandığı Wi-Fi, Rutgers University araştırmacılarına göre silah ve bomba gibi büyük tehdit unsurlarını tespit etmek için de kullanılabilir.

İletişim ve Ağ Güvenliği konulu IEEE 2018 konferansında ödül alan araştırma, metalleri ve sıvıları Wi-Fi sinyalleri kullanarak tespit ediyor. Bu materyaller, Wi-Fi sinyalleriyle etkileşime girerek karakteristiklerini açığa çıkarıyorlar. Bu tür cisimlerin içinde yer alabileceği kağıt ya da kumaş ise Wi-Fi sinyalleri için hiçbir engel teşkil etmediğinden sistem gelecek vâdediyor.

Şuan kullanılan X-ray ve CT arama sistemleri, yüksek maliyet ve düşük taşınabilirliğe sahipler. Konser ya da festival gibi alanlarda kurulması çok pahalı olan bu sistemler, sadece el taraması yapılmasına sebebiyet veriyor.

Araştırmanın sonuçlarına göre sistem; zararlı maddelerin %90’ını tespit edebiliyor. Metalleri %98 oranında tespit eden sistem, sıvıları ise %95 oranında tespit ediyor. Zararlı cisimlerin yer aldığı çantalar ise ayrı bir değişken. Sıradan bir sırt çantası içindeki tehlikeli materyal %95 kesinlik ile tespit edilebiliyor. Eğer cisim başka bir materyale sarılıp çantaya koyulmuş ise kesinlik %90’a düşüyor.

Ekip şimdilik sistemin doğruluğunu ve güvenilirliğini arttırmak için çalışmalara devam ediyor. Bu değerler istenen seviyeye ulaştığında spor etkinlikleri ya da festivallerde çok daha güvenli bir ortam sağlanacağı kesin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here