Ana sayfa İnternet Muhafazakar Grupie”den Mühim Analizler!

Muhafazakar Grupie”den Mühim Analizler!

0

Muhafazakar Grupie’miz, müzik camiasıyla ilgili son derece önemli gözlemlerini sizler için yazdı…
 

Amerika’nın son bembeyaz sübyan starı Miley Cyrus’a ailelerden ayar gelmiş. “Miley seni bağrımıza bastık, çocuk star yaptık. Amerikan örf ve adetlerine uygun olmayan popo sallamalar, kız kıza öpüşmeler, yalaşmalar yakışmadı” demişler. Haklı mılar haklılar. Gerçi daha 15 yaşında gonca memelerini dergilere açarken milletçe bakmışlar. Ama durum “pis zenciler” gibi oraya buraya dayanmaya gelince “Country’ci babadan çıkan kıza bak. Amerikan beyazı popo sallamaz” diye sinirlenmişler. Bu durum ülkemizde İbrahim Tatlıses’in kızının popçu olup donla sahneye çıkması gibi bir şey. Oysa sırf beyaz dansçılardan oluşan -bir tane zenci var ama o da benim kadar esmerdir anca- bembeyaz klibiyle ve koyboy botlarıyla ne kadar da Amerikandı kendisi.
 

 
Bu ahlak problemi yüreğimi sızlatınca youtube’a girdim, izledim. Evet Miley son kliplerinde bir yerleri yalama, sürüngenleşme, kendini okşama durumunda. Yazık dik duramıyor kız. Ama gel gör ki çok büyük bir eksiği var. Popo. İstediğin kadar salla Miley’cim, o kuru poponla bir siyahın etkisini veremezsin. Bir Rihanna, Beyonce gibi salladığında zamanda dalgalanma yaratabilir misin? Yaratamazsın. Gerçi Miley bunu kendi de bildiğinden eğilmekle olmaz “ver bir alt dudak” hareketi ekleyeyim ben sahne performansına demiş. E bu durum ebeveynleri iyice sinirlendirmiş.

Aslında bu kadın kadına ver bir alt dudak hareketi kadınlar tarafından da anlamlandırılmaya çalışılıp merakla izlenen bir etkinlik. Hadi Britney’le Madonna’yı anlarım. Madonna dili vasıtası ile birikimini ağızdan Britney’e devretmişti sembolik olarak. Ama ya Sandra Bullock’un Scarlet Malsın’ı öpmesi. Miley’nin cümcük dudaklarıyla kızlarla yalaşması.

 

Genç yaşlı demeden hoop ver bir alt dudak. Bu duruma mı geldik dünya kadınları olarak? Seksapel uğruna harcanan para, yapılan estetik yetmedi de barlarda birbirimizi mi dillicez? Kesiştiğin erkeğe bakarken kız arkadaşını öpüyorsun. Mesela bütün bardaki kadınlar aynı şeyi yapsa birden. E bu durum erkek bulmak için bara gitmenin yanında bir de öpüşecek kadın bulmak anlamına gelir. Bir de herhangi bir kadın değil, öpülecek bir kadın. İşler daha da zorlaşıyor yani.

He başka bir anlamı da olabilir, her yola varım da olabilir. Ama soruyorsun “kızım niye öptün arkadaşını biseksüel misin? Yooo.. “E niye öpüyorsun?” Böyle bir garip furya. Burada el ele tutuşan kız furyası vardı bir ara. ABD’de de öpüşen kız.

üzülme en orijinal çirkin sensin Agulera’cığım…
 


 
Christina Agulera çocuğu yaptı. E daha çirkini Lady Gaga da tuttu. Neyse en azından daha fazla Agulera’nın o bed suratını görmeyiz diye sevinirken yeni albümü çıkardı. İlk klibi yayınladı bile. Yine aynı çirkinlik, varoşluk baş tacı edilmiştir beklentisiyle izlerken bir acıma geldi yüreğime. Bu kızcağız çirkine verilen primin yarattığı en büyük queen’lerden biriyken sen daha çirkini, daha arsızı Gaga gelip bunun tahtına o düz poposuyla oturdu ya… Klipte Christina, Gaga’dan eksik kalmamalıyım, bu olayın orjinali benim diyerek seksi, zıplamalı ne kadar hareketi varsa hepsini bir arada yapmaya çalışmış. Bir kadına dil atmış, bir erkeğin üstüne binip deh dehlemiş, kimi yalasam, kime gitsem şaşırmış.

Kıyamam ya. İlk çirkin sensin, ilk sen kendini kısa bacaklarınla erkeklerin arasına atıp çamurlarda süründün, ilk sen oranı buranı açtın, ilk sen tipsiz vücudunu çok seksiymiş gibi gözümüze gözümüze soktun. İlk tipsiz “dirty” sensin.

Christina Agulera’yı savunacağım hiç aklıma gelmezdi ama emekçinin ezilenin yanındayız. Bu kız orjinalidir, çirkine verilen primin prensesidir. Gerçi tüm celebrity sitelerinde Gaga-inspired lafını yemiş. Bu saatten sonra olmaz o albüm, yazık oldu.

Varroşş bir msn iletisi var hani kızlar yazıyordu bir ara. “Kızım olana kadar en güzeli benim” diye. Lady Gaga doğana kadar en çirkini senmişsin Agulera’cığım.

 

Bir biberdir gidiyor…

Orada burada gezerken görüyorum yok Justin Bieber şurada da çıktı, yok Obama ile şarkı söyledi. Bir biberdir gidiyor. Girdim baktım tamamıyla bir sahtekar müzikal projeden ibaret bizim biber. Neymiş efenim youtube’a performansını yüklemiş de, görenler çok beğenmiş de sonra Usher’la tanışmışlar da, albüm çıkarmışlar da, ondaki R&B ve hiphop yeteneğini keşfetmişler de… Yaa atmayın din kardeşiyiz.

Belli ki zenci kardeşlerimiz “ya bu piyasa olduğu gibi siyah oldu yine, Justin Timbırlent büyüdü kendi şirketini kurdu, Eminem mayaladık tutmadı bari küçükten alalım yetiştirelim” demişler yepyeni bir Justin bulmuşlar. Usher sen elinden tuttum dersin, Ludacris sen ortaya bir featuring yaparsın, Obama’nın yanında şarkı söyletiriz bunu bir kaç ekstraya götürürüz. Hep birlikte büyütelim bu beyazı çocuklar demişler.
 


 
Biber’e gelince öyle pek bir parlayacak tarafı yok. Bütün saçlarını önüne tarayınca yakışıklı olduğunu düşünen ama bir çeşit star wars yaratığına benzeyen bir bibi kendisi. Hafif kısık böyle çocuk tınısı var. E zaten çocuk. Ama klipleri görsen sanki dersin hergün ayrı manitayla takılıyor. Yapma Justin daha geçen yıl yeni kıpırdamıştır.

Kısaca bebelere biberden R&B’ymiş olay. Usher koskoca adamsın, küçücük çocukla bir olmaya da mı utanmıyorsunuz anlamadım ki. Parti yapacağım diye el kadar çocuğu aramalar, yo men partiliyelim demeler. İki kuruş kazanacağım diye çoluk çocuğa respect. Ama yapacak bir şey kalmamış. Tarihe 2. Justin vakası olarak geçti bile çoktan. Biber büyüdü bir de konsere geliyor Türkiye’ye. Daha ne diyeyim…

 

Müziğe bir şey mi oluyor?

Katy Perry ilk çıktığında bir sahtekarlık sezmiştim. Böyle I kissed a girl laflarıyla erkek fantezi dünyasına hizmet eden, küçük kızların çılgıınseen çığlıklarına gaz veren hali irite etmişti beni. Sonra sonra tiksintim geçti. Ancak son zamanlarda kendisi kadar şakacı 3OH!3 ile söylediği şarkıyı her dinlediğimde yine mavi ekran veriyorum. Müzikten de az buçuk anlarım halbuki. Ama bu şarkı garip bir yerlere götürüyor beni. Girişi normal. Böyle bir yeri hıpızlı, dandik melodiler, teknonun Japon şirinliği ile birleşmiş hali. Hafif endişe hissediyorum dinlediğimde, sanki midem bozulacakmış da tuvalet bulamayacakmışım gibi. Bir garip olay.
 


 
En son müzikle ilgili aynı endişeyi, yurdumuz gençliği elektronik müziği keşfettiği yıllarda hissetmiştim. Bir anımla anlatayım. Biz küçükken metalciyiz. Herkesin elinde dana kadar kitap, batik etekler, tişörtler, yeşil asker çantası. Klasik 90’lar metalci forması. Ama maksat herkes gibi metal aleminin en güzel çocuklarıyla tanışıp, Carlos Castaneda, The Doors derken muhabbeti koyulaştırmak. Mekan Taksim Ortaköy arasında değişiyor. Neyse gel zaman git zaman milenyuma girdiğimiz sıralarda bir grup cillop elektronik müziğin tınısına kapılıp soluğu Gizli Bahçe’de aldı. Tabi bu istihbaratı alan metalciler arasında kopmalar başladı. Biz de kankam ve ben “neler oluyor lan bu alemde” diye tebdili kıyafet – düz kesim fışır pantolon, altına spor ayakkabı, üstte düz renk -mümkünse- gri tişört – soluğu Gizli bahçede aldık. Gördük ki rock bar müdavimleri birden yüzyılın clubber’ı olmuş. Neyse girdik ortama, baktık güzel çocuk seviyesi metalci kabilesinden yüksek seyrediyor, kalmaya karar verdik. Bir de müzik çalıyor civ civ civ civ gııırrccc gırrrcc torrr torrrr iuuuuvvvvv. Bir süre dans ettik bu müzikte. Dans ettik ettik sonra filmlerde olur ya böle sahneler, aynı anda birbirimize bakıp “e bu elektrikli testere sesi” dedik. “Yürü yürü yürü, kaç kaç kaç” diyip merdivenlerden zor aşağı attık kendimizi. İnerken eski metalci yeni clubber tanıdıklarla karşılaştık. “Ne o yaaa yeni gelmiştiniz” dediler bizde “testere çalıyor gidiyoruz biz” dedik kaçar ayak. Yukarıdan en son merdiven yankısıyla şu sözler geliyordu “testere mi testere ne olum?” Bu replikle kapandı elektronik müziğe giriş maceramız. Sonra aradan yıllar geçip testereler yerini daha güzel melodilere bırakana kadar yağlı kafa metalcileri bağrımıza basmaya devam ettik.

İşte o gün aynı endişeyi hissetmiştim. Ulan müziğe benim anlamlandıramayacağım bir şeyler mi oluyor diye. Sonra neyse ki bir şey olmadı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here