Ana sayfa Makale Muammer Amerika yollarında…

Muammer Amerika yollarında…

0

Ben ise “Front Projection” peşindeyim!

Muammer artık zırt pırt Amerika”ya gidiyor. Şüphelenmeye başladım, oralarda ofis mi açtı diye. Hayır problem değil, açsın ama bize de haber versin. Merak ediyoruz neler oluyor diye. Bakalım döndüğünde Amerika”dan ne gibi fotoğraflar getirecek, merakla bekliyorum.

Uzun yıllardan beri “Front Projection” diye bir sistem var. çok kullanışlı bir sistem. Bir tür projeksiyon mantığıyla modeli ve arka planı ayrı pozlayarak nefis fotoğraflar elde edebiliyorsunuz. Cihaz, makinenin takıldığı bir aparat ve perdeden oluşuyor. Aslında cihazın fiyatı yüksek olmamasına karşın, üzerine cam tozu serpilerek çok özel bir yöntemle üretilmiş perdelerin fiyatı epey yüksek. Gerçi, kullanabileceğiniz fon çeşitliliğini göz önüne alırsanız, uzun vadede kârlı olabilirsiniz. Ayrıca, stüdyonuzda çekeceğiniz fotoğraflar için sonsuz sayıda fon seçeneği de sağlamakta.
 


 
 
   

 

 

 

Neyse, kısa kesip konuya gireyim. Bir front projeksiyon aleti alacak maddi imkanım olmadığı için, kendi çapımda bir front projeksiyon sistemi hazırladım. Gerçi, aradaki kalite farkı, karşılaştırılamayacak kadar fazla; ama yine de bu yazımızda değişik bir teknik olarak ele alabiliriz.

çekeceğimiz fotoğraf, İlayda Şahinler isimli bir konservatuvar öğrencisinin kurduğu Fire&End adlı rock grubunun demo CD”sinin kapağında kullanılacak.
Henüz grup oluşum aşamasında olduğu için, bir konser karesi çekmemizin imkanı yok. O yüzden, stüdyoda birşeyler yapabileceğiz. çekim günü diğer grup elemanlarının dersleri olduğu için, sadece İlayda ile çalışmak durumundayız.

İlk olarak, gruba bir logo tasarladık ve konsepte uygun olarak alevli bir zemine yerleştirerek dia haline getirdik. Bu bizim geri plandaki görüntümüz olacak.
Geldiğinde son derece masum bir görüntüye sahip olan İlayda”yı, imaj- maker(!) arkadaşımız, sert hatlara sahip, yırtıcı görünümlü bir rock sanatçısına dönüştürüyor. Göz çevreleri ve dudakları siyah kalemle  koyulaştırılıp, saçlarda kabartılınca o yumuşak görünüm tamamen değişiyor.

İlayda”nın ellerine çıkartma olarak uygulanan döğmelerden yapıp, saçlarını da kısmen maviye boyadıktan sonra makyaj faslını bitiriyoruz.
Set düzenimiz şemada göründüğü gibi çok basit. İlayda”yı hafif yukarıdan verdiğimiz düşük güçlü bir spotla aydınlatırken, arka plana da projeksiyon makinemizle önceden hazırladığımız dia görüntümüzü yansıtıyoruz. Gerçi, projeksiyon makinesinden gelen görüntü İlayda”nın üzerine de düşüyor ama bu hoşumuza giden bir efekt yaratıyor.
 

Projeksiyon makinesi kullanarak aldığımız pozları yeterli görüp, düz beyaz fonda da çekimi tekrarlıyoruz. Beyaz fonda çektiğimiz kareleri bilgisayara aktarıp, Photoshop programında zemine alevleri yerleştiriyoruz. Ardından channel mixer “den renklerle oynayarak gerçeküstü tonlar elde ediyoruz. Biraz da gren vererek etkiyi artırıyoruz. Bu etki hoşumuza gidiyor. Hatta, demo CD”sinin üzerinde bu görüntüleri kullanmanın daha iyi olacağını düşünüyoruz. Gerçek bir front projeksiyon aletimiz olsaydı, herhalde çok daha mükemmel kareler çekebilecektik. Neyse, bunu da denemiş olduk.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here