Ana sayfa Donanım MSI PX600

MSI PX600

0

Prestij, detaylarında saklı

Bu ay test merkezimizin konuğu olan dizüstü, gördüğümüz ilk andan itibaren bizi etkisi altına aldı. MSI, bu dizüstünü sadece görselliği ile değil, performansı ile de öne çıkarma iddiasında. Bizde ilk bakışta güzelliği ile dikkatimizi çeken dizüstünü mercek altına aldık.

İlk Bakışta

PX600, MSI”ın Prestige Collection serisinin bir modeli. Prestige Collection serisi adından da anlaşılacağı gibi sınırlı sayıda üretilen özel bir seri. Teknolojiye meraklı olan kişilerin kullandığı her türlü elektronik cihaz, kişiliklerinin göstergesidir. Bu kişiler, kullandıkları cep telefonlarından bilgisayarlarına, kadar kullandıkları cihaz seçimlerine büyük özen gösterirler. PX600 da tam bahsettiğimiz kitleye hitap eden bir dizüstü. Pekala bu bilgisayarı prestij sınıfına sokan sadece üzerindeki el yapımı deri kaplama mı? Elbette hayır. PX 600 tasarım olarak en ufak ayrıntısına kadar özenle işlenmiş. Bütün bunların yanı sıra makinenin

performansını da burada konuşmamız gerekiyor. PX600, donanım özellikleri bakımından MSI”ın oyuncular için tasarladığı GX620 modelinin ekran kartı dışındaki tüm avantajlarına sahip.
 

  PX600″ün üzeri daha önce de yazdığımız gibi kahverengi-borda arasında hakiki deri ile kaplanmış. Kaplamanın üzerindeki sarı iplikler ince el işçiliğinin göstergesi. Kapakta alışılagelmiş tuşlu kilit sistemi yer almıyor. Biraz güç harcayarak kapağı açtığımızda görünmeyen bir manyetik alanla kapağın kilitlendiğini fark ediyoruz. Kapak gövdeye 3 santim kadar yaklaştığında kendiliğinden kapanıyor. Dizüstünün kapağını açtığımızda bizleri çekici bir tuş takımı ve gövde karşılıyor. Touchpad”in yer aldığı yüzey alüminyum solid kaplama.
 
Geniş ekranın sayesinde dizüstünün de geniş olması nedeniyle tuş takımı için de bolca yer bulunuyor. MSI mühendisleri bu yeri çok iyi değerlendirmişler ve neredeyse masaüstü klavyesi rahatlığında tuş takımı tasarlamışlar. Tuşlar büyük ve ele çok iyi oturuyorlar. Ayrıca PX600″de numerik klavye de yer alıyor. Klavyenin hemen altında yer alan touchpad oldukça büyük. Touchpad”in hemen altında yer alan tuşlar solid alüminyum kaplamanın zekice kesilerek form verilmesiyle elde edilmiş.
Alüminyum yüzeyin sağ altında bilgisayarın köşesinde kapak kapalıyken de görülebilen pil, uyku modu, ve bluetooth uyarıları yer alıyor.

PX600″ün tuş takımının hemen üzerinde artık multimedya dizüstülerde görmeye alıştığımız panel yer alıyor. Bu panelde açma/kapama tuşu ve dokunarak komuta edilen fonksiyon bölümü yer alıyor. Siyah paneldeki arkadan mavi aydınlatmanın oldukça etkileyici olduğunu söyleyebilirim. Bu panelde; bluetooth açma/kapama, istediğiniz herhangi program için kısa yol tuşu, web cam açma/kapama, Explorer kısa yolu, müzik için ileri/geri, çalma/durdurma/duraklatma ve ekonomi modu yer alıyor. Ekonomi modunda ise; oyun, sinema, sunum, ofis, turbo pil gibi kısa yollarla birlikte dizüstünün daha az pil harcayacak konuma gelmesi sağlanabiliyor.
Siyah panelin dış sağ ve soluna ise hoparlörler konumlandırılmış.

Ekran
MSI PX600’de parlak olmayan “Anti-glare” ekran kullanılmış. Ekran çözünürlüğü istenildiğinde 1680×1050″ye kadar artırılabiliyor. Bu çözünürlükte ekran üzerinde daha fazla bir çalışma alanına sahip olunabiliyor. SL 500″de kullanılan nVidia GeForce 9300M (DDR2 256MB VRAM) ekran kartı ise yüksek hız gereken iddialı oyunlara dahi yetecek kadar güçlü. PX600, aşırı sistem kaynağı gerektirmeyen her oyunu rahatlıkla oynatabilecek performansta olduğunu söyleyebiliriz. Ekran çözünürlüğü ise FullHD formatındaki filmlerden yüksek çözünürlük gerektiren tüm uygulamaların altından rahatlıkla kalkabilecek kapasitede.
 

 

 

Genişleme Seçenekleri
Prestij sloganıyla yola çıkan serinin öne çıkan özellikleri olmalı. Bu özellikler; sağlamlık, genişleme seçenekleri, güvenlik ve pil ömrü. PX600″ün genişleme seçenekleri oldukça zengin.
Dizüstünün sağ tarafında; hafıza kartları girişi, IEEE 1394, USB 2.0 ve ESATA ve Ethernet girişleri yer alıyor. İşlemcinin soğutma kısmı yine sağ arkada yer almış. Büyük soğutma kanalları sayesinde işlemciyi zorladığımız halde dizüstünün fazla ısındığına şahit olmadık.
Dizüstünün arka bölümünde ise HDMI, harici ekran ve DC akım girişi yer alıyor. HDMI girişinin arkada yer alması oldukça kullanışlı. Bilgisayarın sol tarafında ise DVD yazıcı/oynatıcı, kilit, modem girişi, USB, ve multimedya girişleri yer almakta.
Genişleme seçenekleri günümüz teknolojisinin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde bu noktada bir eksikliğe rastlamadık.
 
Biraz da teknik
MSI PX600, işlemci olarak Intel Mobile Core2 Duo P8600″ü tercih etmiş. İşlemci 2.4 GHz hızında ve işlemciyi destekleyen RAM ise; DDR 4096GB. Bilgisayarda kullanılan ekran kartı GeForce 9300M GS. Dizüstünün sabit diski 220 GB, ekran büyüklüğü ise 15.4 inç. 2.773 kg olan PX600″ünn boyutları 360 x 295 x 37,5 mm.

Sonuç
Farklı tasarım ve rengi ile ilk bakışta tarzını ortaya koyan PX600 modeline yakıştırılan prestige niteliğini hak ediyor. Bunun sebebi ise dizüstünün sadece tasarım değil performans olarak ta iddialı olması. 2.4 GHz. İşlemci, nVidia GeForce 9300M GS ekran kartı ve 4 GB DDR2 Ram sayesinde dizüstü masaüstü performası sunuyor.
PX600 bir dizüstünden beklenebilecek her özelliğe sahip. İster oyun, ister iş, multimedya ve internet uygulamalarında yarı yolda bırakmayacak bu dizüstünü rahatlıkla tavsiye edebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here